Ce inseamna o femeie ingrijita?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

stii ce ma motiveaza pe mine, sdcristian?

cand intru intr-o pasa din asta de "lasa-ma sa te las" ma uit pe youtube la tutoriale de machiaj sau fashion sau la competitii din astea reality show, cum ar fi america's next top model. In orice al te circumstante nu m-as uita nici batuta la fashion & style TV. INSA ma scot din pasa asta mereu.

Ma mai ajuta si sa imi vad prietenele curatele, frumusele, ingrijite. Le admir, remarc ce dragut s-au imbracat, ce bine le sta parul etc si ma motiveaza si pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

la mine se simte acut lipsa prietenelor, in studentie la camin era altfel, te mai inspiri, te mai ambitionezi, chiar si putina invidie e buna...

acuma doar merg la gym cu bebele, in rest stau cu 2 copii, sotul si ... soacra.

deci

uite o problema practica

ce sa fac inainte de mers in concediu? ca pregatire personala zic.
am incercat sa ma epilez lung, eu, aproape peste tot am reusit, o sa retusez cu aparatul. la inghinal nu stiu cum sa ma duc ca sunt pe ciclu. si luni dimineata zburam. si pana atunci nu trece...

si ce iau cu mine ca sa am toate hainele si ustensilele necesare sa arat bine, dar si sa am un minim de bagaje? in cazul in care e exclus sa spal haine sau ceva in vacanta. iau foehn sau la 5 stele este deja acolo? iau perie rotunda? sau merg pe stilul zbarlit? imi iau o rochita mai finuta pt seara sau doar pantaloni scurti si maieuri/tricouri?

e in turcia concediul, deci nu o sa iesim din hotel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

nu lua uscator de par! la oricate stele exista macar unul la receptie pe care il poti imprumuta!
da - pentru rochite si pentru o perie de par din materiale naturale (la cum arata parul tau astea merg cel mai bine)

ia-ti zambetul si lasa soacra acasa!

edit: ia-ti cu tine un aparat de ras bun, ca nu rezolvi pb epilatului acumulata in timp cu 3 zile inainte de a pleca, nu cara lucruri inutile de machiat (un dermatograf, o pudra, un rimel, un glos si un fard de ochi sunt arhisuficiente + demachiant pt ochi si pt fata, in recipiente cat mai mici) pe acolo nu vei avea timp/chef sa le folosesti , nu folosi machiaj daca mergi la plaja!
creme solare pp ca sunt si la hotel.

edit 2: dar te poti duce la epilat inghinal daca iti pui un ob (daca nu esti alergica la tamp. intravaginale) ca pentru juma' de ora nu se intampla nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Corina, am parul normal (nici uscat, nici gras), si din pacate nu e ondulat... ar vrea el , dar nu reuseste asa cum trebuie

Am trecut printr-o perioada cu parul uscat, deshidratat, perioada care a trecut brusc atunci cand am inceput sa folosesc sampon profesional si de cateva ori imi puneam o masc cu ulei de cocos.



Sdcristian, lasa epilatul inghinal, te poti face in concediu cu crema sau cu lama, nu iti lua hainele pe care le imbraci de obicei, ia-ti rochii, fuste, sandale etc. Eu am fost tare baietoasa la imbracaminte (si nu numai), eram imbracata in salopete largi si trening, am trecut apoi pe la 16 ani prin perioada in care ma imbracam vulgar, norocul meu ca atitudinea era de copil cuminte si retrospectiv nu a fost 100% oribil, apoi am trecut prin perioada sport din nou, iar acum de cand am terminat facultatea pur si simplu nu mi-am mai cumparat adidasi, tricouri si blugi pt. adidasi. Am tot luat rochii si pantofi si genti si am inceput sa le port, acum e un eveniment cand ma imbrac in blugi, tricou, adidasi.
daca tot ai hainele alea comode nu te vei debarasa de ele, asa ca de acum cumpara-ti pantofi/sandale casual, sexy, cu toc, cu talpa ortopedica, numai sa fie comode incaltarile, ca atunci le si porti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

crema solara iau pt ca e a copiilor, ne dam si noi cu ale lor

corap ziceai de statul drept, ai dreptate, asta e de-o viata problema, eu am si scolioza si ceva forma de spina bifida, si uit sa stau dreapta. stiu ca arata urat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Cum reusiti voi sa va pensati doar 1 data/luna?


Eu ma pensez acasa, imi smulg firele cu penseta, bineinteles le vad si radacinile deci le smulg bine, dar dupa 2 zile deja apar unele si nu pot sa ies din casa fara sa le jumulesc din nou si m-am saturat...aproape in fiecare zi imi smulg macar 1-2-mai multe fire

Si nu sunt nici o "sprancenata" - de ex nici nu prea am fire de par intre sprancene; insa am niste fire de par sub arcada, care cresc aiurea ale naibii, si razlet-asa. Si fiind spatiul gol acolo sub arcada, neh, cateva fire de par care incep sa creasca se vad rau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui crystall

Cum reusiti voi sa va pensati doar 1 data/luna?


Eu ma pensez acasa, imi smulg firele cu penseta, bineinteles le vad si radacinile deci le smulg bine, dar dupa 2 zile deja apar unele si nu pot sa ies din casa fara sa le jumulesc din nou si m-am saturat...aproape in fiecare zi imi smulg macar 1-2-mai multe fire

Si nu sunt nici o "sprancenata" - de ex nici nu prea am fire de par intre sprancene; insa am niste fire de par sub arcada, care cresc aiurea ale naibii, si razlet-asa. Si fiind spatiul gol acolo sub arcada, neh, cateva fire de par care incep sa creasca se vad rau...


cresc in "rate" pentru ca nu le lasi sa respire, ar trebui sa-ti impui 2 -3 saptamani sa nu te atingi de ele, pe urma mergi totusi la un salon sa le dea forma o mana de profesionist, apoi le vei pensa o data max de doua ori pe luna (mergi la o cosmeticiana recomandata... ca sunt si unele catastrofe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Eu nu inteleg de ce trebuie facut dus dimineata.
Eu ma spal intotdeauna seara (in 9 din 10 cazuri fac baie, nu dus). Daca e nevoie sa ma spal peste noapte (din varii motive) o fac atunci, pe loc, nu astept dimineata. Iar seara, cand vin de la munca, chiar simt nevoia unei improspatari.
Daca as face dus dimineata ar inseamna sa trebuiasca sa-mi usuc si parul... eheei, treaba complicata, mi-ar scurta considerabil din timpul de somn.

In rest, na... cat mai simplu, natural si neimpopotonat as zice.
Mie imi repugna din ficati tocurile astea gen platforme si aproape ca nu se mai gasesc pantofi normali in magazine din cauza trendului astuia absolut dement.
Solarul este extrem de periculos, nu inteleg de ce autoritatile nu interzic treaba asta din moment ce s-a ras-dovedit ca e fff daunator.
Unghiile false sunt iarasi un no-no in opinia mea, mi se pare ca intra in categoria "topisme".

Nu-ti face viata neagra din cauza tuturor "cerintelor" la care trebuie, chipurile, sa te conformezi ca sa fii considerata "ingrijita". Daca-ti pui mintea cu toate (in mare parte scorneli mestesugite de marketing care promoveaza produse galgainde de parabeni), iti golesti rapid portofelul si-o sa ajungi sa-ti doresti ca ziua sa aiba 30 de ore ca sa le poti face pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui crystall

Cum reusiti voi sa va pensati doar 1 data/luna?


Eu ma pensez acasa, imi smulg firele cu penseta, bineinteles le vad si radacinile deci le smulg bine, dar dupa 2 zile deja apar unele si nu pot sa ies din casa fara sa le jumulesc din nou si m-am saturat...aproape in fiecare zi imi smulg macar 1-2-mai multe fire

Si nu sunt nici o "sprancenata" - de ex nici nu prea am fire de par intre sprancene; insa am niste fire de par sub arcada, care cresc aiurea ale naibii, si razlet-asa. Si fiind spatiul gol acolo sub arcada, neh, cateva fire de par care incep sa creasca se vad rau...


cresc in "rate" pentru ca nu le lasi sa respire, ar trebui sa-ti impui 2 -3 saptamani sa nu te atingi de ele, pe urma mergi totusi la un salon sa le dea forma o mana de profesionist, apoi le vei pensa o data max de doua ori pe luna (mergi la o cosmeticiana recomandata... ca sunt si unele catastrofe

Nina,mami de,





Ha ha se vede ca nu stii ce-s alea sprancene "adevarate"
Ale mele-s si negre si groase si lungi si cresc fire multe intre ele si sub ele !
Eu merg la cosmeticiana care le face beton,dar dupa doua zile reincep sa creasca fire razlete cum ziceam si intre ele si tot de-a roata Cum nu-mi permit sa merg chiar saptamanal la pensat , o mai lalai eu pe cum pot cu pensatul firelor alora,dar tot e musai macar la 2-3 saptamani sa merg la cosmeticiana sa le faca cum trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Eu ma spal pe par o data la 5-7 zile, de obicei 7. Si nu pute, nu e unsuros, murdar sau mai stiu eu cum, ba chiar toata lumea mi-l lauda.Sa mai spun ca il piaptan doar la spalat si atat?

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Xio, parca ai spus la alt subiect ca ai parul usor ondulat, destul de aspru. ei bine, acest tip de par se preteaza mai rar la spalat, pentru ca se ingrasa mai greu, are mai degraba tendinta de a fi uscat. cu cat te piepteni mai rar si nu stai cu mana in par toata ziua, cu atat se ingrasa parul mai greu, pentru ca sebumul ramane la radacina parului, nu este stimulata productia lui in exces, nu este adaugata pe par grasimea de pe degete...




Si eu tot asa ma spal pe cap doar la cca o saptamana,cu rare exceptii (nimerit in zone unde se fumeaza ,stat in praf,sau cand merg la piscina/la mare) Dar la mine fix asa e parul cum zici - ondulat ,mai aspru si uscat,nu s-ar unge nici sa-l pici cu ceara,nici sa-l pieptan de 100 de ori pe zi

Mergi la inceput