Epilarea intima

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Hai mai ce naiba, sunteti mame, trecute printr-o nastere, ce atita durere la un amarit de epilat, pai atunci contractiile cum sunt?

Eu as prefera o epilare inghinala cu ceara timp de 10 ore decit contractii la nastere. Si la final sa iasa copilul cu ultima bucata de ceara si eu sa fiu fina ca o catifea, fara taieturi, cusaturi si inca 10 ore de contractii dupa. De care al naibii sa fie ca iar nu pomeneste nimeni inainte de nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Citat:
citat din mesajul lui buflea
- trebuie sa traga tare si brusc si dupa aia sa puna repede mana peste zona depilata ...



Mana cui????

emanouelle, eumada, v-a scapat asta...

Revin... La primul meu epilat inghinal total cu ceara, am zis ca lesin de durere...N-o sa uit niciodata durerea aia, o rugam pe tanti sa se mai opreasca, nu mai puteam.
Eee...dar a doua zi, cine era fina ca o catifea?

Acum, cu vreo 2 ore inainte sa merg la tortura, iau o pastila de Algocalmin. Ma ajuta sa nu simt durerea cand...musc din pumni.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:

Acum, cu vreo 2 ore inainte sa merg la tortura, iau o pastila de Algocalmin. Ma ajuta sa nu simt durerea cand...musc din pumni.



scuza ma nu ma pot abtine ...

nu merge cu un spray de lidocaina (parca sa se numeste?!!) sa faci aplicatii locale ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

sau un paharel de palinca.

si eu cred ca rezultatele optime sunt cu ceara calda dar foarte greu imi fac curaj sa ma duc. mai bag si cu lama si uite asa cand ma duc la cosmetica radacina se indeseste la loc si de cateva ori am crezut ca ramane cosmeticiana cu "dansa" pe fasia de ceara...

prima data cand am fost am vrut sa plec :))) pur si simplu , am decis "ok e insuportabil eu renunt" si cosmeticiana ingrozita "unde plecati domnisoara, ramaneti cu Hitler la subsol, stati sa terminam macar" :)))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

prima data cand am fost am vrut sa plec :))) pur si simplu , am decis "ok e insuportabil eu renunt" si cosmeticiana ingrozita "unde plecati domnisoara, ramaneti cu Hitler la subsol, stati sa terminam macar" :)))))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Hai mai ce naiba, sunteti mame, trecute printr-o nastere, ce atita durere la un amarit de epilat, pai atunci contractiile cum sunt?


Ce legatura are una cu alta? (nu ca as fi mama )

Conteaza si scopul atunci cand treci printr-un chin, nu? Una e sa iti aperi copilul de un caine si sa te 'lasi' muscata si alta cand te tai singura cu lama... Asa si aici, una e sa suferi pentru nasterea unui copil, alta pentru catifelarea zonei intime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

eu merg la salon de mai mult timp...prima data a fost criminal, de la lama, firul se indeseste, facandu-te in mod frecvent (cam o data la 3-4 saptamani in cazul meu) epilarea cu ceara va fi din ce in ce mai usoara.
Din pacate eu acum 2 saptamani am avut o cununie si nu reusisem sa merg la salon, m-am facut repede cu lama..iar ieri am fost la salon...am zis ca lesin de durere acolo..dar stiu din experienta ca data viitoare va fi muuuult mai usor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Rall, nu in sensul asta, ci pentru cele care au nascut durerea suferita in travaliu devine un fel de etalon al nivelului suportabil pe tot parcursul vietii. Pe langa expulzia fatului, am experimentat si cu si fara epidurala doare la fel de naspa, epilatul inghinal este floare la ureche. Iar raportul chin/beneficii inclina balanta pentru epilat cu ceara clar in ce ma priveste.



www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Eu ma fac cu ceara de atat de mult timp incat am uitat daca m-a durut sau nu prima data. Stiu ca mergeam la cosmetica pentru ten, stiu ca mergeam inca dinainte de liceu pentru ten si apoi tanti de acolo a inceput sa ma epileze. La inceput nu m-a facut inghinal, cred ca inghinal m-am facut incepand cu sf. liceului, dar nici atunci total.
Epilat total am inceput in facultate. Pentru mine a contat si relatia cu cosmeticiana, asta de ma facea in facultate, era o fetita tare draguta, povesteam cu ea mai multe, cred ca eram de aceeasi varsta. Ea mi-a propus epilat total. Mie imi era rusine la inceput. Apoi....totul a intrat in normal.
Nu ma doare cand ma epilez acum, poate 2-3 secunde cand trage ceara. Cosmeticiana la care merg acum foloseste ceara de unica folosinta pentru brate si picioare si ceara normala pentru inghinal. Ceara de unica folosinta nu este buna pt inghinal, in sensul ca firele de par nu sunt smulse si mai mult rupte, ceara de unica folosinta e mai slaba, la mine cel putin nu smulge nimic inghinal.

De ce ma fac asa? Ca imi place.....Nu consider ca e un chin, ci mai mult ora mea de rasfat de la cosmetica.
Merg lunar iarna si la 3 sapt vara.
Vara se intampla sa folosesc lama pt axila, pt ca na, port fara maneci....si simt la epilat ca ma doare parca putin mai tare.
Am zone pe picioare unde nu mai creste nici un fir de par. De rarit s-a rarit f mult.
Eu nu am luat in considerare niciodata epilatul cu lama. Mi s-a zis la inceput ca indeseste firele, ca exemplul cel mai bun e barba barbatilor, care in adolescenta e rara si apoi se indeseste pe masura ce e folosita lama....o fi adevarat, nu o fi...n-am stat sa caut prea mult, doar nu am folosit lama si gata.

Imi place sa citesc pe la Femina Intim, desi nu scriu niciodata (exceptie postarea de fata), scuze daca m-am bagat in seama...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Citat:
citat din mesajul lui buflea
- trebuie sa traga tare si brusc si dupa aia sa puna repede mana peste zona depilata ...



Mana cui????

emanouelle, eumada, v-a scapat asta...

Mana cosmeticianei ... din pacate

Pentru mine este un mister cum puteti voi sa dati cu aparatul cat mai jos si cat mai in spate ... mai ales ca pielea este moale, nu are o sustinere tare acolo cum sunt oasele de pe picioare ...

Pozitia cu picioarele ghem la piept da acces pe zona din spate, dintre fese, habar nu aveti ce fire zac pe acolo natural, si eu am ramas uimita ...si iar, cum puteti voi sa dati cu aparatul pe acolo iar e un mister .

Mi se pare ca se face o confuzie intre depilarea inghinala si brazilian, sau cel putin aici sunt doua chestii separate. Inghinal este zona aia de bikini, ca sa nu iasa carliontii prin slip . Brazilian este depilarea tufanicii, totala sau cu model - eu de aia tot vorbesc cand spun de pozitia cu genunchii la gura ... apropo de brazilian, eu am incercat si cu model, e super, super sexi - dar se intretine mai greu ca sunt doua lungimi de par pe aceeasi suprafata.
Ideea este ca nu numai tu ca dama te simti bine, fina si catifelata, dar efectul asupra partenerului este shocant (in sensul bun)

Incercati un "brazilian" la salon ca sa vedeti diferenta ... eu in 15 min am iesit din salon, deci cred ca procedura propriu-zis dureaza 5-8 min. Atat si doare, pe mine nu ma mai doare nimic dupa aia ... salonul unde ma duc eu cica au inventat ei o ceara care nu se lipeste de piele ci numai de firul de par - s-ar putea sa fie gargara ca sa isi vanda serviciile , oricum ce pot spune este ca este o ceara albastra foarte putin caldutza - asta apropo de ce spunea XIO ca o frige ceara aia ... este chiar placuta cand o pune pe zona aia sensibila. Interesant este ca salonul meu se numeste "European Wax Center" ca zvonul aici este ca europenii sunt cei mai iscusiti in chestii din astea de curatzare intima

Mergi la inceput