Epilarea intima

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Cam cum e cu zahar?V-ati epilat careva cu zahar la vreun salon?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Nu e mare diferenta cu zahar, decit ca se poate epila mai devreme, ca se iau si firele mai mici si nu se irita pielea la fel de tare, adica poate sa dea cu guma aia de zahar de 7 ori intr-un loc, cu ceara maxim de 3 ori. Efectul si durerea tot aia e. Si e mai scump.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Eu sigur-sigur o sa fac nota discordanta insa nu pricep ce atata chin si durere ca zona intima sa fie cheala-cheala...
E chiar asa de "rau" daca ramane vreun firisor de par (sub piele sau nu), sta careva sa controleze cu lupa si cu lanterna in zona respectiva?
Ca sa nu mai spun ca mie una pozitia descrisa de una din fete - pe spate si cu genunchii la piept - mi se pare pana peste poate de umilitoare. Nu stiu, poate oi fi eu mai ciudata, insa o treaba de genul asta n-as face niciodata.

In adolescenta aveam oroare de mersul la plaja tocmai pe considerentul "firelor razlete"; imi era groaza sa ma dezbrac la bikini gandindu-ma absolut obsesiv ... daca mi-a scapat vreun fir??!! Sau, tot pe principiul asta, stateam la soare doar pe spate pana ma faceam precum racul....
Acum mi-a trecut "strictetea" asta; in concediu apelez, ca de obicei, la lama de ras. Daca merg in fiecare zi la plaja, atunci ma rad cam la 2-3 zile. E suficient, nu sta nimeni sa se holbeze la slipul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ei, nah, de parca cineva se cheleste total de teama ca poate vine careva cu un lampash de miner in frunte sa cerceteze prin strafunduri...Pur si simplu e o senzatie super placuta (dupa ce trece durerea, desigur), igiena se face mai usor, nu mai transpiri atat de tare nici pe canicula, ai o pielicica mai fina, te simti mai sexy...o, cate motive pot fi! De ce as rashpali cu lama "pe neve" (mai ales de cat de "indemanatica" sunt eu...cred ca mi-as cresta multe pe-acolo:))) cand pot sa merg 1 data/ pe luna la o cosmeticiana priceputa?
Cat despre "pozitii umilitoare"...spun drept ca si eu m-am simtit suuuper jenata cand am nimerit prima data la cosmeticiana asta a mea, de m-a pus cu nonsalantza sa stau si cu fundu'-n sus, am crezut ca e oleaca trilulilu, celelalte cosmeticiene imi luau perisorii doar asa, "regulamentar", mai mult pe langa chilot (merci, asta puteam face si io cu silk-epilul dar mi-era jena sa zic sa intre mai tare cu defrisharea!). Dar apoi m-am gandit: bai, asta e meseria ei si-i mai si place, o face cu pasiune, de ce sa ma sit io jenata sau intr-o "postura umilitoare", asta-i ca alea care nu merg la ginecolog/ proctolog de rusine, ei, ce sa zic, asta este, "naturalia non sunt turpia"
Si sa nu exageram, ce atata "chin si durere", ca doar nici nu dureaza nici nu atige intensitatea unui travaliu, e acolo, o durere de 5 pana la 15 minute (si aia difera in functie de ce stadiu al CM esti, de cat de mare ti-e blana etc.), dupa aia mai e zona destul de sensibila cateva ore, maximum o zi...si de-a doua zi ai uitat "chinuri si durere", nyunyu se iveste mandra si neteda ca-n palma cel putin 2 saptamani de atunci inainte:))
Mno, nu fac reclama ca n-am cui si oricum fiecare se frezeaza cum vrea, eu daca-i pana acolo le inteleg si pe cele (cei) care prefera "sauvage"

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu ma facea cu ceara, ma epileaza mama-mea, ca e cosmeticiana. Era ok desi sunt extrem d sensibila si ma ardea ceara chiar si atucni cand era prea rece ca sa epileze bine. Partea buna era ca ma puteam descarca si ii spuneam sa plece cu paleta ei de acolo
Dupa aceea am inceput sa ma epilez in rest cu ceara de unica folosinta:
http://anunturi.realitatea.net/adpics/4b06b74acb014356416500a3e.jpeg

Inghinal nu pot cu asta ca ma doare ca dracu', asa ca am ramas la ceara calda si la ... penseta. Da ma fac singura cu penseta si mi-e ok.


Ceara asa postat mai sus se gaseste presupun si prin alte tari.Stiti cam ce pret are o pastila de-aia in Germania?
Cu aparatul ma fac doar pe picioare si maini dar nu prea inteleg daca rupe pt. ca e vechi sau asa fac toate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Cora Cora - mai facut sa zambesc! sunt sigura ca sunt multe persoane care gandesc ca tine si nu e nimic gresit in asta. Fiecare are motivele proprii ptr care face o chestie sau nu o face.
Eu nu le scriu pe ale mele ptr ca igiena personala si viata intima ma privesc doar pe mine dar iti pot spune ca pozitia de care vorbesti cu picioarele desfacute si genunchii la piept e propusa de cosmeticiene fara imaginatie sau experienta. se poate face f bine si cu slipul de unica folosinta pe tine si fara pozitii pe care le aplici mai degraba in budoar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nafi, se poate, dar doare mai tare. Sta altfel pielea cand stai in pozitia aia, daca stiu ca nu ma doare le agat si de candelabru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Nafi, se poate, dar doare mai tare. Sta altfel pielea cand stai in pozitia aia, daca stiu ca nu ma doare le agat si de candelabru

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



da..la faza cu candelabrul subscriu si eu!

Eu am noroc caci sunt rezistenta la durere. iar dupa o nastere naturala si fara epidurala ..un epilat cu ceara in zona intima e deja floare la ureche!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Eu sunt sadica....folosesc epilatorul pana defisez complet zona. Mi-e greu sa ma tin de programari la cosmetica, dentist, etc....nu am ratat nici o programare dar cand aveam, steteam cu stres ca sa nu uit de ea, asa ca....
Iti recomand ceara, adica daca ma intrebi dintre toate, clar ceara e cea mai ok. Te va durea, dar te va durea pt ca datul cu lama a intarit ft ft ft tare radacinile, ca sa vezi ce radacini ai, smulge cu penseta un fir si ai sa te cam sperii. Te va durea primele dati, pt ca deja dupa 1 data epilat cu ceara, radacinile devin mai anemice, firul de par mai anemic. Iritatia dureaza o zi, iar tie, iti recomand si o pudra de talc dupa epilat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
- trebuie sa traga tare si brusc si dupa aia sa puna repede mana peste zona depilata ...



Mana cui????

emanouelle, eumada, v-a scapat asta...

Revin... La primul meu epilat inghinal total cu ceara, am zis ca lesin de durere...N-o sa uit niciodata durerea aia, o rugam pe tanti sa se mai opreasca, nu mai puteam.
Eee...dar a doua zi, cine era fina ca o catifea?

Acum, cu vreo 2 ore inainte sa merg la tortura, iau o pastila de Algocalmin. Ma ajuta sa nu simt durerea cand...musc din pumni.

Mergi la inceput