Cit timp ati fost alaptati/alaptate ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Eu de si am supt atit de mult, cum nu am mai supt faceam toate bolile posibile si imaginabile.
Inclusiv alergii si angine cu streptococ.

DIn cite citesc istoriile sunt destul de diferite intre frati si fata de acum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Eu 6 luni ca "atata lapte a fost si incepusei sa mananci mancare", dar sora mea 2 ani jumate , ca a capatat o boala de piele din maternitate si alt aliment nu a mancat pana la 2 ani decat san, pana a fost vindecata complet ... si intarcatul cu albastru de metil l-a aplicat si mama la ea .
Si eu si ea am fost copii sanatosi, cu bolile copilariei, dar nimic grav.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Vreo 3 luni. Am supt de la o vecina care nascuse un baietel odata cu mama, ca cica mama nu avea lapte. Zic 'cica' nu ca sa o invinovatesc ci pentru ca stiind ce stim acum cred ca se gaseau solutii. Dupa 3 luni am revenit amandoua acasa (eu am fost nascuta in deplasare ) si asta a fost tot.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

2 ani si 2 luni. Spune ca ar fi continuat, dar a fost internata vreo 2 saptamani si cand s-a intors n-am mai vrut sa sug, mi-era mila ca "are buba" (asa eram io, empatica, inca de atunci:)))
Vad ca mai nimeni nu raspunde strict la intrebare ci isi expune si "istoricul medical", asa ca preiau "leapsa": prima data am stat in spital...cand am fost nascuta, a doua oaara am stat in spital...cand am nascut eu. Sanatoasa ca un cal, cu alte cuvinte:)))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nicio zi.
Am avut o spitalizare ca urmare a (ne)tratamentelor dupa nastere cu deshidratare severa, m-au salvat cu ceva lapte praf din import (din povestile nasei mele stiu asta) si inafara de amigdalite eu nu am avut nici mabar vreo boala a copilariei, nimic. Am terminat gradinita + primii 8 ani de scoala fara sa fi lipsit o zi macar (spre disperarea mea:-)) desi de cate ori se ivea un copil cu vreo boala gen varicela eram dusa sa ma contaminez sa scap de boala :-))

edit sa adug istoricul de boli :-)
cica drept urmare a imunitatii dezvolt minunate cicatrici cheloide :-)
la 20 de ani am tras apendicita
iar alergia la polen mi-a aparut cand aveam vreo 16 ani (eram in tabara scout:-) si am venit acasa cu o sinuzita de care am scapat, dar am ramas cu alergia.


_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

2 ani......coincidenta sau nu, nu m-am imbolnavit niciodata de nimic,in spital am stat doar cand am nascut.......
Zice mami a mea ca aveam un scaunel mic ,il luam si veneam la ea zicand"sasa mama,vleau sasa"......




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Ooo, dar ati supt vreme lunga, majoritatea dintre voi, avand in vedere conditiile de atunci cu mamele intorcandu-se la serviciu dupa 2-3-4 luni, trendul de atunci cu diversificarea timpurie...

Eu de ex. cam 3 luni jumatate am supt, usor usor s-a dus laptele, nici mama n-a mai fost acasa toata ziua, ca incepuse munca.
Diversificata am fost pe la 2 luni si ceva, cu suc de portocala, mar cu biscuiti s.a., cum era pe atunci.

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

deloc. si am fost bolnavicioasa, se prindeau toti microbii si virusii de mine.

macar fiica-mea are 2 ani jumate si inca suge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

)Doua-trei zile, de la o prietena a maica-mei care a nascut in acelasi timp, tot la Steaua. Mama tot asa, "cica" n uavea lapte, dar nici nu s-a stresat in mod deosebit sa capete.
Eu faceam otite foarte dese (la 2-3 luni una), eu cred ca din cauza ca ma lasau singura cu biberonul, da' altfel am trecut toate bolile copilariei fara sa stie cineva de ele, mai putin varsatul de vant...
Oricum, cu fie-mea ma duc pana-n panzele albe... (Zic eu acum...)
A! si da, greutatea e piatra mea de moara, sta legata de gat si nu ma lasa sa ma misc in voie...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Sora mea vreo 2-3 luni, dupa care "n-a mai fost lapte", eu vreo 7-8 luni, si asta trasa de coada cu concedii de "boala" si de sarbatori de iarna si alte minunatii cum a reusit saraca maica-mea sa le imbrobodeasca numai sa nu se intoarca la lucru la celebrele 2-3 luni din anii 70-80.
Nu stiu daca a fost coincidenta sau pur si simplu alte "gene" dar dintre noi doua sora-mea a tras cu otite o viata intreaga, a fost mai bolnavicioasa desi crescute in aceleasi conditii acasa respectiv peste vacante la bunici la tara.
Nu o condamn pe mamica mea, din contra. Mama mea si acuma isi aduce aminte cu regret ce conditii "mizerabile" iti oferea sistemul pt a creste nou nascutii.
Nelipsita Capraru mi-a facut-o si mie cadou, in speranta ca ma va ajuta la ceva....

Mergi la inceput