Cit timp ati fost alaptati/alaptate ?

Cit timp ati fost alaptati/alaptate ? | Autor: Mik

Link direct la acest mesaj

.. la sin de mama sau de alta femeie ?
Cum ati fost intarcate ?

Pun intrebarea dupa toate discuriile de la subiectul celalalt.

Raspund eu prima : am supt 1 an si 8 luni. Mincam de toate, vorbeam, aveam si dinti si se pare ca la asa virsta inaintata ceream expres dupa mese sa beau lapte si, mai ales, sa sug in timpul noptii.

M-a intarcat bunicul venit in vizita care a fost scandalizat ca un copil asa mare mai suge inca, am dormit cu bunicul care mi-a dat apa sa beau cind ma sculam noaptea. In tratament de zi : mama si-a pus albastru de metil pe sini ca sa ma dezguste.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

eu - cateva zile.
pentru mama e un subiect destul de dureros, asa ca n-am simtit nevoia sa invart cutitul si sa cer detalii.
fost-am un copil foarte bolnavicios (macar sa faci un tabel comparativ daca tot te-ai apucat de asta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

10-11 luni, nu stiu exact. Am fost intarcata prin plasare la bunica (la 100 km) o saptamana sau doua.





Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

1 an
habar n-am cum m-au intarcat si nici nu mai am pe cine intreba. presupun ca tot cu dusul la bunici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Cred ca nici 3 saptamani. Mama a reintrat in campul muncii la nicio luna de la nastere si imi povesteste cum am fost copil problema, caci nu vroiam sa mananc si eram distrofica (nascuta cu 3.500, aveam la 3 luni 3.900, iar acum sunt in lupta constant cu greutatea, dar cu imunitatea sunt PRAF!) Totusi a invatat ceva, pe sora mea mai mica a alaptat-o mai mult de un an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

3luni...eu nu ma vait nu am supt prea mult da nici probleme major nu am avut. copil crescut la tara printre gaini, in nisip si tarana, mancand fructe nespalate, si totusi am supravietuit. sunt pro alaptare apropo de celalat subiect dar sincer nu vreau sa ajung la extrem sa spun ca daca nu esti alaptat gata esti un om mort. deci daca se poate foarte bine, daca nu , nu e o tragedie (parerea mea...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

2-3 luni,cica dupa aia "n-am mai vrut" ca "n-a mai fost bun laptele".Identic la frate-meu.Anii '70/'75
Am o verisoara de la tara (dintre ff multele rude) care a fost alaptata pana pe la 2 ani si si in ziua de azi se minuneaza familia de asa isprava,cum venea ea cu scaunelul si se urca pe el sa ajunga la san la maica-sa cerand " ada tzatza mama !" Pe vremea aia nu aparuse moda de azi cu alaptatul prelungit.

Dupa experienta cu fetita mea,imi dau seama ca sigur o fi patit si maica-mea cam ce am patit eu cu ea in jur de 2-3 luni,adica a apucat-o "greva sugarului" de urla cand vedea sanul,in ultimul hal,reuseam sa o alaptez mai mult semi-adormita.Atat ca m-am chinuit aproape o luna asa pana si-a revenit si am lalait-o pana pe la 8-9 luni (ultimele doua luni asa ca sa ne aflam in treaba ca nu prea mai venea mare branza si ii dadeam lapte completare) Din fericire pe baiat nu l-a lovit "greva" aia,dar la 6 luni fix a refuzat el categoric sa mai suga si n-am mai insistat,l-am trecut pe lapte praf dimineata si seara - in rest mancau binisor mancare deja in jur de 6 luni.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu cam 11 luni, dar tatal meu mai mult de un an si jumatate.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Nici macar o zi.
Am fost nascuta prematur, cu 1.700 gr, am fost internata mai mult de o luna in sectia de prematuri si desi mama a ramas internata toata perioada cu mine alaptatul nu a fost o optiune.
Fara sa intru in controverse, am fost totusi un copil extrem de sanatos, cateva raceli minore, nicio boala a copilariei ( si acum traiesc cu groaza ca le voi face odata cu copiii mei) singurele dati in care am fost internata in spital au fost o hepatita la 12 ani si 2 nasteri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

4 luni jumate.

Si duble congestii pulmonare (atunci nu era "la moda" bronsiolita), otite la greu, oreion, raceli...de toate.

Vad ca junioara a lasat-o mai moale cu suptul ziua, in schimb noaptea "se cere" de cel putin 3 ori. Sper sa o pot alapta macar un an si un pic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

2 luni
am fost un copil foarte sanatos. Am avut apendicita la 14 ani, prima data cand am fost in spital.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput