MONTIGNAC (173)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Salutare fetele,

eu sunt foarte obosita, plus ca fiind ieri ziua Elenei tot am bucatarit, iar azi am facut mancare conforma: ciorba din rasol de vitel cu legume, varza noua cu carne de porc( fiarta nu calita)
Fetelor eu de cand tin Monti m-am dezobisnuit sa pun fainoase la ciorba si nu prea mai cumparam cartofi.. acum a luat sotul din aia noi ca vrea si el o portie prajiti..

Meniul de azi:
MD: cafea; bors.. ( aveam nevoie de curatirea intestinelor)
P: un castron de varza
G: capsuni
C: un iaurt mare..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Salutare! Sper sa nu pierd si mesajul asta, ca zilele trecute!

Vad ca sunteti cumintele, va tineti de monti, ceea ce e super!
Si eu sunt monti 80-90%, la kilograme tot pe acolo, cred ca mai trebuie sa scad lactatele sa vad ceva rezultate. Plus renuntatul la dulce, ca si eu sunt nitel dependenta...folosesc stevie, dar totusi...

Ma bucur ca au aparut mai multe legume si de astea mananc mai des.

O saptamana frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Ani,multumim ptr informatii.

Sa stii ca e ceva cu fructoza, cel putin cea din porumb care o gaseam aici, au retras-o de pe piata.

Eu am facut in we pandispan Rodica cu Brenda, pardon Splenda
Asa e reclama aici cu Brenda care mananca Splenda.

Intrebare intrebatoare: voi ce faceti cu galbenusurile care raman, reteta de la pandispan e cu 6 albusuri.

Eu am avut o perioada tare stresanta, sunt tot asa cu kg., macar nu sunt in plus.

O zi buna,




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Brandu, uite asa imi fac ochii cand vad o ceasca de cafea. Nu as renunta la ea .....chiar daca asta ar insemna sa nu slabesc. Sotzul nu bea

Astazi ne-am cantarit iar: eu am mai slabit 100g si sotzul 600g

Somleac , ciorba de loboda o fac asa: pun la calit in putina apa amestcata cu ulei ceapa taiata marunt si ardei gras taiat cubulete. Cand sunt suficient de moi ( calite ) adaug apa fierbinte atat cat imi trebuie pt o oala de ciorba. In aceasta apa adaug morcov , pastarnac si telina, toate intregi pt ca la final le scot. Loboda o spal bine, o tai ca pe salata si o pun cand restul legumelor sunt aproape fierte. O poti drege cu ou sau cu smantana.
Noi mancam f. multa in aceasta perioada a anului .

Andanii daca ai fi citit cu atentie mesajele ai fi constatat ca eu personal nu fac abateri niciodata, chiar daca imi permit acest lucru (crede-ma). Te rog nu mai emite pareri in ceea ce ma priveste


Meniu
D: cafea acasa si ceai cu lapte la serv
G: 200g capsuni
P: Friptura de miel si mancare de fasole teci
C: sana, brocoli fiert peste care am pus ulei de masline si am ras cascaval; desert - zmeura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

[quote
Mai fetelor, mai merge din cand in cand si cate o abatere

Nici eu n-am slabit Ninha, dar nici nu m-am ingrasat ...si am mancat muuuuuult. Ma gandeam ca astazi se va speria cantarul , dar stationez.

[/quote]

MEL draga nu te supara pe mine dar din citatul de mai sus am dedus ca doresti abateri ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Citat:
citat din mesajul lui mel_g

Super cred ca ma las de cafea si intru pe ceai cu lapte. Incerc de mult sa o fac pt ca beau muuuuulta si f. tare. Astazi din 4 cafele am baut doar 2 si 2 ceaiuri negre cu aroma de vanilie + laptic condensat .

Fetelor, e jale in familie .... nu s-a mai slabit in weekend, am ramas tot pe -7kg. Sper ca pana la finalul saptamanii sa se mai modifice ceva.


Pupici

Mel


Mel draga si de aici am dedus ca ai tendita de a te plange de faptul ca nu ai slabit

Scuza-ma daca te-am suparat cu ceva a fost doar o chestie de interpretare in acest caz .... cand scriem nu intotdeauna reusim sa transmitem exact ceea ce simtim si cand citim nu intotdeauna intelegem poate perfect mesajul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Neata fetele,

mel multumesc de reteta, azi prestez si eu. Nu te supara pe Andanii , ea si daca ne arata degetul o face ca o mamica una, spre binele nostru.

Andanii , pai eu zic sa stabilim o intalnire in timi la voi sa ne vedem.

Puisorule zi si la mine cum trebuie sa fie aluatul ala de briose, mai moale asa, deci mie nu mi s-au copt, poate ca si din cauza ca am bagat branza in ele.?

Sarmalutele mele au fost o nebunie, au mancat si copii de au spart.

Voi faceti sarmale cu carne de curcan? Nu ies prea seci? Oare ar merge carne de curcan si naut maruntit la blender? Dar si nautul e sec.

Spor la slabit

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Cristina, dar eu parca pun si galbenusurile la pandispan. Daca nu, atunci le poti folosi pt maioneza sau sa dregi ceva ciorba.

Diana, folosesti stevia si la dulciuri? Nu are gust rau?

Somleac, cum e broccoli granit? Orezul basmati e permis chiar daca e alb.

Ieri am mancat o placinta( nepermisa evident) cu umplutura de loboda si branza sarata. Vreau sa zic ca a fost extraordinara . Nu m-as fi gandit niciodata la combinatia asta. In weekend daca am timp vreau sa caut o reteta monti.

O zi frumoasa sa aveti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Citat:
citat din mesajul lui puisorul
Somleac, cum e broccoli granit? Orezul basmati e permis chiar daca e alb.



Ani de Stefana (23.01.2008)

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii





trebuia sa fie gratinat, rad de una singura

puisorule exact asa placinta vreau eu sa fac astazi cu aluatul de la mini piza.Eu am mai facut saptamanile trecute cand am avut ceva musafiri din Germania o placinta cu umplutura de legume, rosii, ceapa , ardei si aluatul de la mini piza. Mi-au iesit bestiale. Au mncat aia de s-au spart si nici macar nu stiau ca sunt monti. Aluatul l-am intins pe masa l-am taiat patrate maari, am pus umplutura in mijloc si le-am impachetat. Bunica-mea facea din astea cu aluat de paine si i se zicea verzari.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Somleac ai dreptate ... trebuie sa stabilim o intalnire ... tu cand ai putea ???? eu cu ninha ne vom plia dupa programul tau cu siguranta
Eu am facut sarmale cu carne de de curcan si-s fffff bune ... pun si legume in umplutura langa carne (ardei, ceapa, ciuperci, frunze , morcov) ou , sare, piper si iese o delicatesa

Puisorule placinta cu loboda ??? hmmmm .... cu branza si marar as manca ceva

Mergi la inceput