MONTIGNAC (173)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns child spune:

PUISORUL, MEL am folosit stevie doar la branzica cu putin iaurt, iese un desert foarte gustos si hranitor, chiar daca are 0% grasimi.
Am incercat stevia si la o prajitura, nu mi s-a parut ca ar fi indulcit prea mult, adica ar fi fost mai gustos daca era mai dulce, la fel am pus si in inghetata facuta din smantana dulce si cacao, nu era prea dulce, dar mie mi s-a parut ok.
La alte prajituri nu ma risc cu stevia, pun fructoza din fructe, nu are cum sa fie mai toxic decat zaharul. Plus ca nu fac si mananc zilnic.

Tocmai ce am scos de la cuptor o prajitura din branza de vaci...foarte buna, am pus la nimereala diverse: 500 g branza vaci 0 % (numai de asta aveam si vroiam sa o folosesc cumva, sa nu se acreasca), 4 oua, 4-5 linguri fructoza, smantana dulce, unt, 4 linguri ulei, 4-5 linguri faina de naut, praf de copt, esenta vanilie si stafide (astea nu sunt monti, daca vreti, inlocuiti cu coacaze, eu nu aveam).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Faina de naut merge cu grasimi? Are IG sub 35 ? Daca da, de unde o cumpar ?

Am gasit la Mega Image Faina Monti. Credeti ca merge sa fac paine din ea , fara a o combina cu tarate ?

Meniu:
D: omleta
P: ceafa de porc la gratar cu salata de rosii si castraveti
C: rosii cu branza, iaurt si branza dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata

La Cluj e o vreme de kko de nu ai chef de nimic Vineri seara am fost la concert cu Elena Gheorghe si Voltaj Foarte fain a fost, lume multa, am mancat sushi

Aseara a fost Stefan Banica dar a plouat asa ca am zis pas.

Diana, asa mi s-a parut si mie ca nu indulceste suficient si daca pui multa are gust ciudat.

Mel, din faina aia poti face paine fara sa mai adaugi tarate. Are IG de 35 parca. Faina de naut gasesti la plafaruri dar e cam scumpa. Are IG 35 deci se poate combina cu grasimi. Daca cumperi iti dau o reteta super de clatite sarate cu faina de naut

Pt micul dejun voi executa niste clatite americane iar la pranz somon la cuptor cu legume( broccoli, conopida, mazare si morcov)

O duminica relaxanta sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Ciupercile cum le gatiti?
Cum pot face o ciulama ? Cu ce sa inlocui faina ?

Ma duc la cumparaturi. Am in plan ardei umpluti, mancare de bame, friptura de curcan, ciorba de teci si....... mai vedem .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Mel, eu nu am pus faina de loc la ciulamaua de hribi. Doar smantana, usturoi si frunze de patrunjel. Spor la gatit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Va salut si eu de la Cluj!

Nu am mai intrat deloc pe la voi din lipsa de timp, dar mai ales din lipsa de...consecventa Desi gatesc in mare parte Montignac, fac abateri zilnic, deci nu prea am cu ce sa ma laud. Totusi cantarul stagneaza, ceea ce nu e chiar rau.
Am facut ieri sarmale cu quinoa in loc de orez si au iesit foarte bune. Doar ca am vazut acum ca quinoa are IG-ul 35 si cred ca nu e foarte indicata combinatia cu lipide (nu stiu de ce imi aduceam eu aminte ca e 30)

Placinta cu branza si loboda e o minunatie , musai sa fac si eu ca n-am mancat anul asta. Imi spuneti va rog unde gasesc reteta de aluat de la mini-pizza? Faina de naut am cautat dar inca nu am gasit, mai am de incercat in cateva locuri.

Acum ca e sezonul capsunilor, tot caut o reteta de gem fara zahar. Am vazut pe eticheta celui de Topoloveni ca e indulcit cu suc de mere. Daca stiti cumva retete, va rog dati de stire. Intre timp mai caut si eu.

Va doresc o duminica placuta, si mult mai insorita decat la Cluj!
S-aveti spor la slabit!

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ilinca, aici e reteta de mini pizza http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/7728/MINI-PIZZA-RAPIDE/ . Faina de naut gasesti in magazinul naturist din Cora. Si quinoa e conforma in combinatie cu lipide( se combina cu lipide si IG 35).

Dulceata fara zahar inafara de magiunul de prune nu am facut. Sucul de mere nu stiu daca e suficient de dulce ca sa stea dulceata peste iarna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Acum e la cuptor placinta mea cu loboda si branza. Revin cu impresii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

puisorule multumesc mult pentru lamuriri! Ce faina folosesti la mini-pizza ca sa fie Monti? Ma gandesc ca cea integrala de grau are IG-ul prea mare?! Sau pui si tarate?

Daca n-ar fi vremea asta mohorata, mai c-as da o fuga pana la tine in Floresti pentru o bucata de placinta!

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Eu am dat-o in bara tot wekendul, am fost la o serbare cu mai multe familii sub egida " familia ortodoxa" si am mancat total aiurea si nemonti. Nu mi-am dus cu mine nimic de acasa, din lipsa de organizare ca am uitat cu desavarsire ca am promis ca mergem, dar si din motive de buget si la inceput am incercat eu sa ma tin monti si cand n-am mai putut de foame am bagat tot ce mi-a iesit sub nas.. Oricum la serbari din astea cu multa lume, multi copii , unde toti mananca acelasi lucur, sa-ti duci separat mi se pare tare deplasat, n-am suficient tupeu pentru asta. Voi cum procedati?

Scuze greselile dar scriu pe intuneric si nu vad tastele.

Ca urmare maine mi-e groaza sa ma urc pe cantar. Macar sport am facut cat cuprinde, acum ma misc ca Frankestein.

Andanii daca tu in wekend pleci atunci lasam pe cand incepe vacanta pruncilor si ne intalnim intr-o zi din timpul saptamanii.

Puisorule cum ti-a iesit placinta?

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011

Mergi la inceput