MONTIGNAC (173)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ooana spune:



ieri am picat in cursa unei cutii de inghetata
in rest am fost destul de conforma, ma cantaresc la sfarsit de saptamana

am o reteta de legume cu smantana, spuneti-mi daca e ok
legumele congelate se pun pe foc cu putina apa pana se inmoaie(in varianta originala erau in ulei) apoi se adauga smantana, parmezan si o lingura de faina amestecata cu apa rece
cred ca faina ar trebui exclusa dar in rest e bine
si langa o friptura la cuptor


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

oana chiar trebuie inlaturata faina..sau poti pune faina de naut....chiar vrei sa mananci smantana(care e grasa) cu friptura?smantana e ff greoaie la ficat

mi-ai cam facut pofta de niste pui cu smantana

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

pot inlocui smantana cu mascarpone, iese si mai bun
la noi in Ardeal smantana e la loc de cinste in bucatarie

sosul initial e cam asa
o bucata de unt se pune la topit. Cand este topit se adauga faina si se amesteca un minut, dupa care se adauga treptat laptele, amestecand in continuare. Se lasa la foc mic aproximativ 3 minute pana se ingroasa putin. Se ia de pe foc si se adauga: cascavalul ras, parmezanul si mascarpone
bomba calorica



1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

OOana parerea mea este ca smantana si parmezanul au foarte multe calorii .... legumele alea se pot manca simple doar cu friptura ... e musai sa pui smantana si parmezanul ??? intreb si eu . ..... eventual poti sa pui doar niste iaurt daca chiar vrei sa fie alb

Somnelac teoretic noi in we plecam la sat .... si ne cam intoarcem dum seara .... las ca mai vedem .... da nu promit inca nimic nimic

Broccoli gratinat e demential de bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

somleac apropo de sarmale..eu am facut si cu carne numai de curcan si cu vita amestecata cu ceva curcan...si dupa cum a spus si andani daca pui si legume ies sarmale/ardei umpluti normali...daca tu crezi ca prea slaba umplutura poti cred pune si vreo 2 linguri de ulei de masline dar personal cred ca iese super ok fara ca oricat ar fi de slaba carnea tot are grasime

cred ca o sa fac si eu ardei umpluti pentru sapt viitoare ca nu am nici o idee ce sa fac...sau poate fac in sfarsit lintea aia

eu azi:
Md: lapte cu fulgi, si un fresh de zemura cu mar
G: baton de susan cu miere si ceai negru cu lapte
P: tocana ca si ieri
G: mar si inca un ceai negru cu lapte
C: poate supa
G: afine (ca mai am o cutie in frigi )

aici a fost super cald...si biroul meu e fix pe partea cu cel mai mult soare ..ferestre mari..ma doare capu de nu mai pot si ma simt planta nu alta..dar macar am luat prinzul afara la iarba verde


Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Buna fetelor,

Am intrat repede, repede sa vad ce ati mai mancat, ce noutati mai sunt si sa va scriu meniul de astazi

D: cafea
P: ciorba de somon si friptura de vita cu garnitura de ciuperci la gratar + salata verde ( astazi am mancat la restaurant pt ca am fost la o aniversare )
C: capsuni si 2 randuri de ciocolata indulcita cu fructoza

Andanii, munca grea cu sotzul meu .......... sper din tot sufletul sa reusim .

Brandusik, eu la serv nu am acces deloc la net, asa ca se poate si mai rau .........





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Mel, cred ca ai vrut sa scrii 300 colesterolul, nu? E foarte mare, poate il mai scazi cu monti. Si eventual ceva naturiste. Siropul de agave e tot fructoza dar lichida. La cat esti tu de slaba, eu as folosi linistita miere

Somleac, zi tot, tot despre placintele cu loboda. Deci aluatul e de la minipizza. Si cum l-ai intins? Ce forma au placintele? La cuptor sau prajite? La briose aluatul nu curge, e mai gros asa. Trebuie tinute la cuptor destul de mult pt ca sunt umede din cauza taratelor.

Oana, eu nu as pune nimic peste legume, nici smantana, nici parmezan. Mai ales daca le servesti langa friptura. Combinatia e corecta dar nu e sanatoasa. Poate daca le mananci goale, si si atunci doar smantana, nu si parmezan. Sa ai un cantar prietenos

Brandu, ce mi-a placut si mie la Paris cand vedeam cum ies oamenii la panz in parc, se asezau pe iarba si mancau Chiar vazusem la un moment dat un grup de fete cu o sticla de vin

Apropo de ardei umpluti. Sa vedeti ce buni sunt gogosarii umpluti la cuptor . Dulci si aromati, excelenti.

Sa va scriu ce am mai mancat noi zilele astea:
- conopida cu maioneza
- conopida pane la cuptor cu faina integrala( faza 2)
- ciulama de hribi
- capsuni si cirese cat incape

Pe azi am mancare de mazare cu oua ochiuri. In weekend voi face salata de broccoli crud, somon la cuptor cu legume si musai placintele cu loboda numai sa ma lamureasca Somleac ce si cum.

Azi incep zilele Clujului si festivalul culinar international in aer liber. Maine vom fi mai mult prin centru deci probabil vom gusta din diverse bucatarii. Japoneza ma atrage cel mai tare dar sa vedem si ce preturi vor fi.

O zi minuunata va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Salut,

ieri am dat-o si eu in bara ca am dus copii la inghetata si nu m-am putut abtineasa ca am bagat o portie.
Nici meniul nu l-am respectat ca ciorba de loboda nu mi-a placut, asa ca am ramas doar cu placinta.

Puisorule, eu am vrut sa fie branza cu aluat , asa ca le-am facut pachetele. Am intins aluatul subtire ca pentru piza, l-am taiat patrate, intr-o parte am pus branza multa, am venit cu partea peste si pe margini am rulat ( lipit)aluatul.Loboda am oparit-o si apoi calit-o impreuna cu ceapa. cand s-a racit am amestecat cu branza si am adaugat un ou. Bineanteles condimentat si sarat dupa gust.

Nu stiu ce mananc astazi.

De dimineata am mancat o banana.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Puisor, da 300 am colesterolul .... imens .....
Nu pot miere pt daca ma va vedea pe mine ca fac bateri, sigur va face si el si nu vreau asta.

Cum ai facu ciulamaua de hribi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Multumesc pentru raspunsuri
deci e corecta combinatia dar...cred ca pana la urma o sa fac o salata verde mare cu rosii si ceapa


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput