Dieta Dukan(2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Simonna, ma magulesti, eu habar n-am cum sa gatesc respectivele chestii. Le mananc cu brio la bufetul chinezesc Mandarin, iar picioarele de crab de acolo (crab legs) sunt favoritele mele. Le mananc la aperitiv, ca fel principal si dupa desert... cel putin :) Fiind bufet 'all you can eat' iese si mai rezonabil ca pret decat daca ar fi sa cumpar toate chestiunile astea si sa le gatesc eu.
Acasa nu ma incumet sa fac decat diverse salate de shrimps. Am incercat o singura data cu caracatite si au iesit de consistenta cauciucului :(


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Citat:
citat din mesajul lui Marina

tot nu am gasit taratze, restul pot sa ma descurc cumva. Mi-am luat si cartea de pe amazon (via Kindle , desi sunt fan Apple la tot ce misca, Kindle app si posibilitatea sa-mi iau carti instant de pe Amazon m-au salvat aici).
Pana ma dumiresc ce recomandati fara taratze deloc sau pot sa bag o linguritza de fulgi de ovaz in iaurt dimineatza?

Marina


In faza de atac eu m-as abtine de la fulgi. Nici tarate de grau nu gasesti? Ca Dr. Dukan permite o lingura pe zi pentru a rezolva constipatia.



Ba, ca pe mine fara supozitor nu m-a rezolvat nici o tarita LOL

Da' ce cool e cind in ziua de PP mi se lipeste ce-a ramas din burta de spate de zici ca nici n-o am!!! Ba si-a doua zi!!!

EU ma umflu de cum incep sa maninc vegetale... Dac'as putea sa traiesc pe "atac" tot timpul pe bune ca as face-o, dar beau apa ca la nebuni si tot mi-e sete si oricum nu e bine...

Marina, tare mi-ar place sa reinvii subiectul, cind o sa fii mai putin ocupata...

Gata, acum ma duc sa fac ficatul :)

O seara buna!
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

M-am trezit si aveam un gust groaznic in gura.Cred ca de la atitea proteine organismul se revolta ,mai ales ca nici nu-mi plac.
In 3 zile -1,5 kg.Bun!
Trebuie sa ma aprovizionez si eu cu ceva carnita ,a asta spuneti ca e cea mai eficienta ,desi mie imi place doar brinza si aceea cu 45% grasimi.
Am mincat deja 5 oua in 3 zile ,cred ca trebuie sa ma opresc ,nu?
O zi buna!


Un banc simpatic ,pentru fetele care se preocupa de frute de mare:

Doi ciobani merg la un restaurant mediteranean. Dupa ce citesc meniul il intreaba pe chelner:
- Dom'le draga, ce is acelea fructe de mare?
- Caracatita, calamar, rac, creveti, raspunde chelnerul.
- Apoi bag de seama, zice unul dintre ciobani, dupa cum zici dumneata, vulpea, ursul si lupu' is fructe de padure!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica
andre_ea,tu ai putin de dat jos ,banui ,ca parca ma demoralizeaza sa aud ca ai tinut cit Camisol si ai dat jos atit de putin.


Dulcetica, hai sa te linistesc: intr-o saptamana jumate am dat jos 2.8kg. N-am ajuns inca la 3 poate din cauza menstruatiei, poate pentru ca in zilele de proteine mananc foarte mult, habar nu am. Dar eu sunt multumita de evolutie.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

Citat:
citat din mesajul lui
andre_ea,tu ai putin de dat jos ,banui ,ca parca ma demoralizeaza sa aud ca ai tinut cit Camisol si ai dat jos atit de putin.


Dulcetica, hai sa te linistesc: intr-o saptamana jumate am dat jos 2.8kg. N-am ajuns inca la 3 poate din cauza menstruatiei, poate pentru ca in zilele de proteine mananc foarte mult, habar nu am. Dar eu sunt multumita de evolutie.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.



Perfect! Intelesesem gresit.
Poate puneti pe prima pagina la fiecare: kg actuale ,inaltime ,cind a inceput ,cite zile de atac , cit a slabit pina acum si la cit doreste sa ajunga.Puneti va rog ca sa copieze usor.
Dulcetica 65kg/1,58 m ,10 zile de atac -1,5kg....48 kg
Cineva spunea ca si virsta e relevanta.Normal! Metabolismul incetinit ,pancreasul care e de capul lui, ma enerveaza la doar 44 de ani.
Azi am avut o foame groaznica.
M-am aprovizionat cu brinza 0,2% ,iaurt 0,1%,pastrama piept curcan ,o rulada curcan (o suspectez ca fiind cu grasimi ascunse si n-o sa mai iau ,penes).Jur ca iaurtul de la Natura are gust de voma si totusi ,de foame, am mincat 2.
Repet intrebarea:cite oua mincati pe saptamina?E greu sa gasesc proteine sa-mi placa.
Pe 5.09.2012 ar trebui sa termin croaziera.Vai!
Mai scrieti ,daca vad atmosfera sper sa ma impulsioneze.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Dulcetica, eu mananc iaurt de la Covalact si mi se pare foarte bun. Cate oua? probabil 3-4/saptamana, n-am stat sa socotesc exact.

Zilele astea e foarte greu cu mancatul, am deadline la o lucrare maine, asa ca am cam avut scapari, dar fac si eu ce pot.
Ieri am mancat dimineata #351;i la gustare iaurt 0%, iar la pranz si la cina salata verde cu rosii si sunca praga (uscata, fara grasime dar foarte ok nu e).
Azi am zi PP si mananc asa
D: iaurt 0% cu tarate
P: carne rece de porc (degresata dar nu-i f OK)
G: iaurt 0 din nou
C: omleta

De duminica sper sa ma calmez si sa trec iar la un regim mai strict. Acum am cred -2,1Kg dupa o saptamana jumate de dieta.Totusi in continuare simt ca m-am subtiat mai mult decat zice cantarul, dar n-am stare sa ma masor cu centimetrul

Multa bafta in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Cateodata ma intreb ce mama naibii a fost in capul meu venind in Luanda. Azi presedintele a avut chef de umblat prin oras, traficul e mega blocat, sunt deja de o ora in trafic si nu cred ca am fact 3 km, am 11 in total. Copiii au facut 3 ore pe drum, cand mama naibii sa ai timp de viatza, sport si alte alea.
Noroc cu treaba si cu noua mea sefa care e carcotasa rau si m-a frecat azi ca pe hotii de hai ca nici nu am apucat sa mananc.
Diminetaza un iaurt cu fructe 0%
Pranz o bucata de somon la gratar
Si sper sa ajung intr-un timp decent acasa si pentru o cina
Azi dimineatza dupa prima zi aveam 56.7 kg dar cred ca sunt kg easy coming, easy going ca de la 55 la 58 am sarit in ultimele 2 luni rapid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

pentru statistica:
Cina: omleta cu ton
Apa multaaaaa
si o baie fierbinte
evident no sport dar recuperez sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

dulcetica, mi-a placut bancul cu fructele de padure

Aveam nevoie sa rad, ca azi m-a enervat cantarul, mi-a aratat cu 1 kg mai mult, si asta dupa 2 zile de PP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Simonna, ma magulesti, eu habar n-am cum sa gatesc respectivele chestii. Le mananc cu brio la bufetul chinezesc Mandarin, iar picioarele de crab de acolo (crab legs) sunt favoritele mele. Le mananc la aperitiv, ca fel principal si dupa desert... cel putin :) Fiind bufet 'all you can eat' iese si mai rezonabil ca pret decat daca ar fi sa cumpar toate chestiunile astea si sa le gatesc eu.
Acasa nu ma incumet sa fac decat diverse salate de shrimps. Am incercat o singura data cu caracatite si au iesit de consistenta cauciucului :(





Hi,hi,hi.. pai ma duc straight la Mandarin de cum ajung in Toronto... :)
Eu acasa fac numai creveti prajiti, de-aia mari congelati de la costco, ii scurg si ii mai pun si in Bounty sa se absoarba toata apa de pe ei, pe urma arunc o mina de malai peste ei si-i minjesc pe-acolo, ca se absoarba si ce mai ramine din apa si sa aiba un pic de "coating" si ii prajesc. Cind ii intorc, pun usturoi. Cind faceam atacul ii dadeam la cuptor si mincam ca la balamuc.

Intrebam de crab legs ca tot vad la IGA si ma gindeam ca ai tu f'un secret ca ce sa fac cu ei dupa ce ii cumpar :)

Nu te ingrijora de kilul ala, pleaca cum a venit!

Ladies, un weekend frumos sa aveti, sa nu va dedati la prea multe... :)

Eu am in plan o friptura de miel, ca e voie! :)

Simonna

Mergi la inceput