Dieta Dukan(2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Edit ca am raspuns la alt subiect... cred ca-s ametita de la dieta .
Nu stiu ce sa zic cu taratele si fulgii, nici doza de 2 linguri cica nu trebuie depasita, cu toate ca eu o mai depasesc din cand in cand...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Marina ,eu am crezut ca Angola e pusa in gluma.Oau! Indica-mi si mie despre ce subiect se vorbeste.Chiar m-ai facut curioasa sa vad cum ai ajuns acolo.Vezi ca e un subiect "dieta vietii" foarte interesant.Poate ti s-ar potrivi mai bine.
Eu celelalte faze inca nu le-am citit,in detaliu.Astept sa depasesc atacul.
eunice78,aproape 4 kg in 15 zile ,cred ca-i foarte bine.Sper ca se duc si la mine in zonele indiate de voi ,ca la mine aici sint depuse.Probabil la tine JG fiind dispuse uniform si putine ,e clar ca le cauta.
Eu ina nu am luat tarite .Am citit ca au si astea un aport in eliminarea grasimilor ,dar ca si atrag ce vitamine mai sint prin intestine sau unde stau ele pitite.Scuzati-mi erorile anatomice/cultura medicala/etc!
andre_ea,tu ai putin de dat jos ,banui ,ca parca ma demoralizeaza sa aud ca ai tinut cit Camisol si ai dat jos atit de putin.
Eu pe 28 iunie plec la mare,deci cumva trebuie sa dau jos cit Cami.
Am ajuns acasa la 17.05 si nu mai mincasem nimic de dimineata.Am mincat jumatate de piept de pui ,putin peste macrou afumat si un iaurt mic.Parca nu ma simt satula!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Dulcetica..eu nu m-am simtit niciodata satula de cand am inceput dieta..da cica nici nu trebuie sa te simti satula, doar sa nu te simti flamanda. E adevarat ca e bine aproape 4 kg in 2 sapt dar retine ca aproape tot s-a dus in faza de atac, dupa aia..cam pauza. Dar nu ma las. Oricum teoretic ar mai fi 3 pana la greutatea indicata de Dukan ca fiind ideala pt mine.. Evident, eu as fi megafericita cu inca 4, dar ma multumesc si daca se duc doar 3 .
Marina, nici carne, nici taratze..sa nu te trezesti pe jos..ca si asa mai apar ameteli. Apropro, eu iau Ca si Mg zilele astea. Eu cred ca o lingurita de fulgi dimineata nu are ce sa faca asa rau. Daca tu vrei sa oduci insa la extrem..cate zile de atac tii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Ce ziceti de niste saratele?

http://www.edithskitchen.ro/2012/05/saratele-cu-tarate-de-ovaz.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Taratza de grau am asa ca daca e permisa o linguritza pt mine e ok si sar ovazul pana capat taratzele. De i pot sa iau o linguritza din astea?


Eunice asa ma stii tu pe mine cu jumatati de masura? Planul meu e un 5 zile de atac, macar stiu de ce bag atata peste.

Angola e pe bune, m-am mutat acum un an aici, lucrez aici asa ca toata lumea a fost oarescum fortzata sa ma urmeze. Am incercat sa povestesc cate ceva despre viatza in africa intr-un subiect la generale dar nu m-am tinut de el.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Taratza de grau am asa ca daca e permisa o linguritza pt mine e ok si sar ovazul pana capat taratzele. De i pot sa iau o linguritza din astea?


O lingura, nu lingurita.
Am gasit un citat online:
"Constipation may strike after four days on attack so add a tablespoon of wheat bran flakes to your oat bran."

http://www.dailymail.co.uk/health/article-1267356/The-Dukan-Diet-Put-fat-cells-revolutionary-weight-loss-plan.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

deja e festin cu o lingura

Raportul meu desi nu m-am culcat dar nu mai planuiesc decat ceai si apa:

MD: cafea, iaurt
Gustare: iaurt 0% dar cu fructe
Pranz: somon la gratar
Cina: omleta cu ton si condimente (asa am descoperit ca se poate gati si fara ulei la fel de bine)
Apa am baut 2 litri,
si nu am mers ca nu am pe unde merge, chiar urmati asta cu 20 min mers pe jos zilnic?
Poate gasesc ceva de sport 20 min dar mai am inca treaba, culc copiii si ma apuc dupa aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Dulcetica..eu nu m-am simtit niciodata satula de cand am inceput dieta..da cica nici nu trebuie sa te simti satula, doar sa nu te simti flamanda.


Eu am mancat suficient cat sa ma simt satula. In faza de atac si cea de croaziera poti sa mananci nelimitat. Pe masura ce corpul primeste suficiente proteine incepe sa aiba cerinte mai mici, nu mai e in satrea aia in care gandeste 'trebuie sa mananc mult, ca nu se stie cand vin zile grele'.
Cam dupa jumatatea fazei de croaziera am inceput sa simt ca pot sa ma satur cu mai putin decat la inceput.
Reciteam acum cartea si am gasit locul in care Dr. Dukan scrie ca "satisfactia data de cantitate suplineste lipsa de varietate" si ca poti sa mananci oricat vrei, la orice ora a zilei si in cantitatile si combinatiile care ti se potrivesc.
In alt loc scrie ca secretul primelor doua faze e sa mananci mult, chiar sa mananci cu anticipare, inainte sa apara foamea.
Deci spor la mancat... ca sa slabiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_s

Fetelor, sunt fericita tare, am -3kg din 21 mai pana azi dimineata.
M-am cantarit dupa ziua de PP, normal.

Marina, eu una zic ca ai putea sa incerci, pt. ca eu ma tot invart pe langa carne si tot la iaurt cu branza si oua ajung, din pacate.
Totusi, mananc peste, de ex ieri n-am atins carnea, n-am avut chef.
Daaar, de la atatea oua (pe care nu le mananc ca atare, le tot pun in diverse "prajituri", ca io-s dispe fara dulciuri) simt cum ma cam doare inspre ficat.

Dulcetica, eu chiar nu sunt o mare "gatitoare" si-mi pare rau,cu toate astea sa stii ca sunt multe retete de deserturi fff usoare si suportabile ca gust

Uite una, am facut-o dimineata:

TIRAMISU:
-amesteci 2 lg tarate cu 100 ml cafea facuta si esenta de rom
- amesteci branza 0% cu indulcitor dupa gust
- pui intr-un pahar alternativ cate o lingurita din cele doua compozitii, va arata ca si cum ar avea straturi (oarecum)
- la frigi 20 min si gata

In rest, mi se pare cea mai misto dieta de la monti incoace (am tinut monti dupa prima sarcina si am slabit bine de tot, de la 67 cand am iesit din maternitate la 54 in 2 luni si am ramas la ele inca fo' 2 ani, dupa care m-am porcit. Acum, nu mai am rabdare sa slabesc lent, am vrut ceva drastic pt primele kile, asa de motivare.

Una peste alta, eu am 38 de ani, nu stiu voi ce si cum, da' nu cred ca putem avea pretentia sa slabim ca la 20, imi aduc aminte cand eram studenta si faceam foamea o zi (nu mai aveam bani de mancare inainte sa plecam acasa in we)eram pe -1kg.

Oana mami de Mara 11.08.2004 si Calin 11.10.2011

Noi


Hihihi... nici n-aveam nevoie sa fac foamea, doua oua si restul probleme in dragoste si se duceam si doua :)))

MA faci de fac Tiramisu, neam de neamul meu n-a facut :)))

Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Felicitari pentru kilogramele pierdute!

Marina, ai mai avea voie fructe de mare, eu de exemplu as putea sa traiesc cu picioare de crab si homar de 3 ori pe zi, plus creveti, scoici, scallops si caracatite la gustare.

Simonna, la noi vinerea e cu pizza, din aceleasi motive, plus lectii de inot de cateva ore. La mine joia e ziua de cantar, asa ca marti si miercuri sunt cuminte tare!

Ma duc sa mai inspectez frigiderul, imi trebuie o proteina care sa-mi ia gandul de la mancare...


Am vazut postul tau aseara inainte sa ma culc si asa am plecat la culcare, cu imaginea ta in fata frigiderului cautin "o proteina" LOL

La noi vinerea e sigur zi de pizza/resto arabesc/chinezesc whatever, da' citeodata incepe de joi... :)

Imi zici si mie cum le cheama pe picioarele alea in engleza? Ca nu-s deloc ce sa caut! Si caracatita... o iei si ce-i faci, cum o maninci la gustare? Da' pe scoici si pe scallops? Pleaee, please, ca eu ma dau in vint dupa chextiile astea si nu-s ce sa fac cu ele...

Pup.
S.

Mergi la inceput