Cel putin 10 kg jos (8)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Si pe mine ma mira faptul ca recomanda medicamente. Stiu ca nutritionistii fug ca de nu stiu ce' cand e vorba de orice fel de pastile care ajuta.
Eu ma tot codesc de cateva saptamani ... am vazut la Alevia un complex de slabit si i-am citit prospectul si pare in regula. Ma mai gandesc.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

buna,


mi-am inceput si eu ziua cu paharul cu apa cu lamaie, simt ca nu ma voi imprieteni cu psyllium, "uit" mereu de ele desi sunt puse chiar langa ness.

Md: iaurt cu cereale, iar am luat Activia din comoditate, sunt si cerealele in capacel dar am uitat ca iaurtul e usor dulceag si nu ma omor dupa combinatie. Dar mi-era foame asa ca l-am mancat
G: mar
P: salata
C: macrou la gratar

Asta e planul, sper sa imi iasa, ultimele zile am mancat cam la limita periculoasa, am bagat azi un cantar sa ma asigur ca-s tot acolo, deocamdata da.

+ m.am bagat la un masaj anticelulitic, in loc de miscare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

fetelor, nu ea mi-a recomandat medicamente, ea a mers initial pe mancare sanatoasa (pe care oricum o aveam/respectam, cu exceptia weekendurilor) si sport; dar eu i-am zis sa incerc cu ceva ajutator, eventual Forever, Herbalife, mai stiu eu ce si atunci a zis,aaaa, vreti medicatie, pai va pot da, daca vreti sa incercati putin, maxim 3 luni, cica ajuta ca nu se mai absorb lipidele.
Eu am sa incerc xenicalul asta 1 luna macar sa vad dc are ceva rezultate, ea zica ca ar trebui dc fac si un pic de sport, farmacista zicea ca ea a slabit 30+ kg; lasa ca rau nu o sa-mi faca. Oricum a zis ca dupa 3 luni se obisnuiescte organismul cu el si nu are rost sa-l mai iau si ca ar fi singurul medicament de pe piata care este recomandat pt obezitate. E adevarat ca eu nu sunt obeza, medical vorbind sunt chiar normoponderala, un pic catre limita superioara, am bmi = 23.8; dar cu burta am eu ari probleme, mare si bombata, parca mai fac un bebe

cand imi fac un pic de timp am sa scriu ce mi-a dat la recomandate si ce e interzis, oricum le stiti. Nu am exemple de miniuri, decat unul asa, evident portii mici si de lacatte, si de fripturi sau fructe.
i-am zis nui dati iaurt si lapte de 0.1% ca nu beau porcarii din alea, a zis nu, de 1.8 % e ok, acolo putin. in fine toata treaba e destul de permisiva, avea ea aclo un regim de 1500 calorii si mi l-a dat, va dati seama ca nu a stat sa-mi faca mie ceva pe loc si nici nu stiu dc as vrea sa am lista cu meniul pe o saptaman sa stau sa alerg la cumparaturi toata ziua; am sa continui asa, oricum eu m-am prins si singura cam ce treb sa mananc si de luni pana vineri sau jos 1 kg, problema e ca dc in weekend plec la socrela il pun la loc, deci va trebui sa ma controlez si in weeken. Evident fara dulciuri.
sa vedem ce fac, macar dc as da 3 kg sa ajung la 62-63 cat aveam inainte de sarcina,dar am impresia ca burta o sa se duca greu, greu, f greu. Treb sa-mi fac timp sa ma reapuc de Pilates, acasa, ca n-am timp sa merg la sala si alea la aerobic sunt prea avansate pt mine si pana nu-mi intru un pic in ritm m-ar rupe.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

anna, burta o sa se duca cu masaj si abdomene.si dieta.

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

exemplu de meniu ma refeream la o zi, ca idee, nici eu nu cred in meniuri la virgula, sa stai cu ochii non-stop in fisierul de recomandari.

Eram curioasa pt ca tipa cu care am vorbit eu a pus f putin accent pe calorii, ne-a dat o formula pe care am pierdut-o si vroiam sa ma verific oarecum cam cate calorii mananc zilnic, nu am rabdare sa calculez pe siteuri.

Esti si destul de aproape de nastere insa- asa ramane burta la unele femei, dar se va retrage in timp, nici nu ai multe kg in plus! - nu merita sa iei medicamente., in plus stii si unde e problema, ca la majoritatea, weekendul ruineaza efortul de luni-vineri. Eu stau destul de concentrata mental in weekend, imi spun mereu ca pentru mine o fac.

Nu stiu ce fel de praji face soacra ta, dar ai incercat sa iti iei la tine cioco neagra, nu chiar cea mai amara, un 65%, sa mananci asta in loc de praji? ca sa nu te frustrezi total, asta daca nu se simte nimeni ofensat. Am citit la "scuze pentru rude" un sfat simplu dar care merge de minune, mai ales ca ai fost la dr esti si credibila: "ma scuzati dar am o sensibilitate/intoleranta/arsuri/whatever cand mananc nu stiu ce", sa nu para nici exagerat, functie de cat de bine te cunosti cu persoana, tine de minune versus "nu mananc ca sunt la dieta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

am revenit.

mi-am luat deja si pranzul, mancare de dovlecei (dovlecel+suc rosii+usturoi verde+ceapa verde), MD a fost din capsuni si mar, gustare- am avut seminte crude de dovleac.
La cina habar nu am ce mananc ca ma duc de la birou direct acasa si nu am timp decat sa schimb copilul si sa plecam la innot, ne intoarcem dupa ora 20.00. el isi ia cina in oras (iau la mine un gratar de curcan cu brocoli in cutie, ca iese de acolo sigur tipand dupa mancare). Cred ca mananc pe la 4 un baton Fibrobar si cand ajung acasa un iaurt.

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

am uitat sa adaug ca am incercat la disperare si 10 zile de pastile acum 2-3 ani, fix in paralel cu Mutu, asa ca la presiunea presei m-am oprit si eu. Rezultatele au fost zero.

electrostimulare, sauna nu stiu de care- o gramada de bani in alt an. simt cum se infiripa din nou un gand in acest sens, deocamdata ma limitez la masaje

doar sport nu am incercat.

Lulu, suna bine mancarea de dovlecei- o incerc si eu in weekend. Chiar sunt in cautare de idei noi... si acea branza light pt salate. Produce vreo firma branza cu 10-15% grasime? inca sper...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

hai ca postez ce mi-a dat, de fapt mi-a dat regim de 1000 calorii, ca ea initial zicea de 1500, dar cand i-am zis ca nu ma misc deloc, a schimbat foaia

Regim alimentar cu 1000 calorii in 5 mese/zi

I. Principii generale in regimul alimentar pt obezitate
1. Serviti obligatoriu alimentele premise in 5 mese (3 mese principae si 2 gustari)
2. Respectati intocmai cantitatile de alimente indicate
3. Nu mancati nimic intre mesele principale
4. Consumati de 2 ori pe saptamana carne de peste (peste alb, slab, fara somon)
5. Nu depasiti 2 galbenusuri pe saptamana, de preferat fierte tari
6. Nu ingrosati supele sau ciorbele cu orez, gris, paste fainoase sau cartofi
7. Folositi la gatit si la asezonarea salatelor numai ulei de floarea soarelui, prumb, soia, masline
8. Nu preparati sosuri cu unt, faina sau smantana
9. Indulciti cailul, cafeaua, compotul, limonata numai cu zaharina sau alte edulcorante, Nu folositi zaharul. A zis ca o lingurita in cafea, o data pe zi merge, eu folosesc cam 1/2 lg brun; indulcitori nu folosesc
10. Reduceti consumul de sare la aprox 5g/zi
11. Nu consumati alcool
12. Faceti cate o plimbare dupa mesele principale

II. Alimente premise
- 150g carne: pasare fara pielita (pui, curcan, gaina), vita (vaca, vital), vanat (iepure, caprioara), peste slab (salau, stiuca, stravird, cod)
- 50g branza de vaci, slaba, cas, urda
- 250 ml lapte dulce 1.5% grasime, lapte batut, iaurt 1.8%
- 50g paine (graham, intermediara, neagra) sau 200g mamaliguta pripita
- 500g legume cu 5% glucide: fasole verde, praz, gulii, varza, conopida, dovlecel, spanac, rosii, castraveti. Salata verde, ardei, ridichi, vinete, andive, ciuperci, sparanghel, urzici, Stevie, loboda
- 100g legume cu 10% glucide: ceapa, morcov, telina, patrunjel radacina
- 250g fructe cu 10% glucide: mere cretesti, mere domnesti, pare, portocale, madarine, gutui, capsuni, vinsine, cirese, fragi, zmeura, affine, coacaze, piersici sau 500g pepene sauu 400g grapefruit
- 25ml ulei
- Condiment aromate: patrunjel, leustean, tarhon, dafin, cimbru, vanilie, scortisaora
- Lichide: apa, ceai, cafea, suc de fructe premise, suc de legume premise
III. Alimente interzise
- Carne grasa: porc, oaie, miel, gasca, rata
- Mezeluri grase: salamuri, carnati, organe (creier, ficat_, costita, kaizer, piept ardelenesc, sunca taraneasca
- Peste gras: morun, nisetru, somon, icre
- Lapte ingegral, condesnat, praf
- Vranzeturi fermentate: telemea oaie/capra/bivolita, cazaval, branza topita, burduf
- Mai mult de 2 galbenusuri pe saptaana
- Supe, ciorbe grase
- Maioneza, sosuri cu unt si smantana; smantana, frisca
- Fructe oleaginoase: nuci, alone, migdale, arahide
- Fructe dulci: prune, struguri, pere pergamote, banana, curmale, smochine, stafide
- Zahar si produse zahariase: bomboane, ciocolata, gem, dulceata, miera, rahat, halva, nuga….
- Produse de cofetarie si patisetie
- Alcool
-


Regim alimentar cu 1000 calorii in 5 mese/zi

I. Principii generale in regimul alimentar pt obezitate
1. Serviti obligatoriu alimentele premise in 5 mese (3 mese principae si 2 gustari)
2. Respectati intocmai cantitatile de alimente indicate
3. Nu mancati nimic intre mesele principale
4. Consumati de 2 ori pe saptamana carne de peste (peste alb, slab, fara somon)
5. Nu depasiti 2 galbenusuri pe saptamana, de preferat fierte tari
6. Nu ingrosati supele sau ciorbele cu orez, gris, paste fainoase sau cartofi
7. Folositi la gatit si la asezonarea salatelor numai ulei de floarea soarelui, prumb, soia, masline
8. Nu preparati sosuri cu unt, faina sau smantana
9. Indulciti cailul, cafeaua, compotul, limonata numai cu zaharina sau alte edulcorante, Nu folositi zaharul. A zis ca o lingurita in cafea, o data pe zi merge, eu folosesc cam 1/2 lg brun; indulcitori nu folosesc
10. Reduceti consumul de sare la aprox 5g/zi
11. Nu consumati alcool
12. Faceti cate o plimbare dupa mesele principale

II. Alimente premise
- 150g carne: pasare fara pielita (pui, curcan, gaina), vita (vaca, vital), vanat (iepure, caprioara), peste slab (salau, stiuca, stravird, cod)
- 50g branza de vaci, slaba, cas, urda
- 250 ml lapte dulce 1.5% grasime, lapte batut, iaurt 1.8%
- 50g paine (graham, intermediara, neagra) sau 200g mamaliguta pripita
- 500g legume cu 5% glucide: fasole verde, praz, gulii, varza, conopida, dovlecel, spanac, rosii, castraveti. Salata verde, ardei, ridichi, vinete, andive, ciuperci, sparanghel, urzici, Stevie, loboda
- 100g legume cu 10% glucide: ceapa, morcov, telina, patrunjel radacina
- 250g fructe cu 10% glucide: mere cretesti, mere domnesti, pare, portocale, madarine, gutui, capsuni, vinsine, cirese, fragi, zmeura, affine, coacaze, piersici sau 500g pepene sauu 400g grapefruit
- 25ml ulei
- Condiment aromate: patrunjel, leustean, tarhon, dafin, cimbru, vanilie, scortisaora
- Lichide: apa, ceai, cafea, suc de fructe premise, suc de legume premise
III. Alimente interzise
- Carne grasa: porc, oaie, miel, gasca, rata
- Mezeluri grase: salamuri, carnati, organe (creier, ficat_, costita, kaizer, piept ardelenesc, sunca taraneasca
- Peste gras: morun, nisetru, somon, icre
- Lapte ingegral, condesnat, praf
- Vranzeturi fermentate: telemea oaie/capra/bivolita, cazaval, branza topita, burduf
- Mai mult de 2 galbenusuri pe saptaana
- Supe, ciorbe grase
- Maioneza, sosuri cu unt si smantana; smantana, frisca
- Fructe oleaginoase: nuci, alone, migdale, arahide
- Fructe dulci: prune, struguri, pere pergamote, banana, curmale, smochine, stafide
- Zahar si produse zahariase: bomboane, ciocolata, gem, dulceata, miera, rahat, halva, nuga….
- Produse de cofetarie si patisetie
- Alcool
-
IV. Model de repartitie pe mese a alimentelor premise
Micul dejun
- 250ml ceai +/- lamiae
- 50g paine, 50g branza de vaci, 50g legume cu 5% glucide
Gustare ora 11
- 150g fructe cu 10% glucide
Pranz
- Mancare de legume cu 5% glucide (150g) si legume cu 10% glucide (50g)+ulei 10ml+verdeata
- 75g carne rasol sau gratar
- 150g salata de lebume 5% glucide, 5 ml ulei
Gustare ora 17
- 250 ml iaurt
Cina
- Mancare de legume cu 5% glucide (150g) si legume cu 10% glucide (50g)+ulei 10ml+verdeata


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Bianca, ai incercat la Albalact? Retin eu ca am luat eu ceva branza mai slaba de la ei...dar nu sunt sigura.De la ei imi place tare multa branza de vaci, nu stiu cata grasime are, dar e f gustoasa.
Napolact are branza clar mai grasa, poate cei de la Olympius.

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

va mai scriu un regim, mi l-a dat medicul de familie (care arata f bine acum pe la 50 ani, acum 10 ani era grasut si el zice ca urmeaza asta), numai ca pe mine m-a pierdut cand m-a luat cu lapte sau iaurt 0.1% beahhhhh

Regim hipocaloric, hipoglicidic, hipolipidic si de slabite
1. Mananca minim 5 mese/zi
2. Fara dulciuri (zahar, prajituri, dulceturi, banana).
3. Fara paste fainoase de calitate nutritive (paine alba, macaroane, gris, orez)
4. Fara grasimi animale (Slanina, untura, unt, frisca, smantana, inclusive carne de porc grasa)
5. Alimentatia se va constitui din protein slabe
- Carne de pasare, vaca, peste slab (Salau, stiuca, cod, pastrav)
- Branza de vaci, paine integral cu tarate (moderat, nu seara)
- Albus de ou de la 2 oua fierte, nu galbenus
- Legume zarzavaturi – varza de orice fel, morcovi, fasole verde, salata, rosii, ardei. Cartofi (fierti sau copti), conopida, dovlecei, broccoli
- Lactate – lapte dulce sau print, iaurt degresat 0.1%, nu smantana
6. Pofta de mancare poate fi stricata prin intercalary de fructe, cu o jumatate de ora inainte de mesele principale sau consumati un pahar de suc de rosii
7. Evitati saraturile, acriturile, condimentele – stimuleaza pofta de mancare
8. Din alimentatia de mai sus consumati preponderant alimente de la pct 5 si 6
9. Nu evitati In nici un caz consumul de lichide (apa, ceaiuri, sucuri fructe/legume naturale)
10. Daca se paote consumati zilnic suc de rosii, nesarat
11. Cele 5 mese le serviti la ore fixe
- Ora 8 – mic dejun: lapte degresat 0.1% 1-3 cani sau ceai + ou sau branza de vaci cu rosii sau ardrei gras
- Ora 11 – gustare: cafea neagra sau ceai + sunca de praga slaba sau iaurt sau suc rosii, sau lapte batut sau branza de vaci
- Ora 14 – pranz: supe sau ciorbe de zarzavat (degresate) , re soii, ccartofi fierti sau copti, rar prajiti in ulei, rosii,a rdei, carne slaba, pipote, inimi, de curcan, fructe, manaligura, fara paine, eventual graham
- Ora 17 - gustare- la fel ca la ora 11, fara cafea
- Ora max 20 – la fel ca la ora 14, de preferat salata de legume cu f putin ulei, lapte degresat, mere cretesti
Obs
- Nu uitati sa intercalate fructe intre mese pt a av strica pofta de mancare
- Nu luati nici un medicam pt slabite
- Nu uitati sa va cantariti saptamanal
- Nu cautati sa slabiti prea repede, nu mai mukt de 500-700g/sapt


Mergi la inceput