Dieta Vietii

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Asa e, am simtit si eu ca nu a fost ok,am avut stomacul greu toata seara.


Deocamdata sunt in faza in care am concentrez pe distributia proteins, carbo si lipids pe mesele zilei (sunt la dieta) si asta imi occupa tot timpul.

Si pe mine am interesa daca iti amintesti ce ai adoptat cel mai rapid in primul an, dar mai concret asa, ai schimbat simultan toate cele 3 mese sau pe rand, ai eliminat anumite alimente si care, ai cumparat anumite chestii. E f multa informatie noua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Lyada, nu exista "primul an"

Schimbarea incepe cu Informatia in primul rind si apoi cu dorinta de "mai bine" care vine din interior. E o lupta continua cu obiceiurile proaste (cele de a minca tirziu, de a rontzai permanent, de a minca junk, respectiv ciocolata cu tonele etc, etc)
Nu reusesti peste noapte, sa fie clar. Obiceiurile proaste se elimina in decursul unor ani.... Ajuta mult sportul si dorinta de a atinge rezultate cit mai rapid. Serios vorbind, cind faci sport regulat si relativ intens (nu lalaiala de 3 lei) cred ca se schimba DNA-ul si devii capabil de actiuni "imposibile"

Am mai spus in urma: cele mai importante schimbari sint eliminarea zaharului si fainii (paine, dulciuri, ciocolata din comert, paste, etc), reducerea consumului de carne, lactate spre deloc (in special laptele), prajeli la fel, alcool, cafea, tot ce vine in cutii de carton sau plastic, etc

Asta ar fi primul mare pas spre o viata mai sanatoasa. Apoi introducerea unei varietati de vegetale diferite

Mi-am amintit de un video informational interesant. De aici mi-am dat seama ca nu exista o reteta universala. Aceasta femeie s-a vindecat mincind printre altele, carne (naturala). Hmmm...

http://www.youtube.com/watch?v=KLjgBLwH3Wc

Pe mine genul asta de povesti ma inspira si ma intriga.







"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Allure, e adevarat ce spui. Si eu studiez problema alimentatiei de ceva vreme. Am tot facut schimbari, in timp, am renuntat la faina alba, dulciuri, mancare procesata, am crescut aportul de vegetale din meniu, etc. Incerc schimbari si la copii, treptat, se adapteaza. Totusi, nu voi putea si nici nu stiu daca vreau sa ajung in extrema, adica sa mananc numai vegetale si seminte si fructe crude.
Din tot ce am studiat pana acum am ajuns la concluzia ca nici un regim nu e cu adevrat cheia si nimeni nu detine adevarul suprem in ceea ce priveste alimentatia. Cheia este moderatia, alegerea inteligenta a mancarii si combinarea corecta.
Nu cred ca scoaterea completa a carnii te face mai sanatos. Cred ca un pic de carne de calitate, gatita corespunzator, o data-de doua ori pe saptamana, nu face atat rau. Ca un exemplu.
Cred ca mai degraba trebuie revazuta intreaga alimentatie, intelese principiile alimentare. Apoi trebuie evitate chestiile sintetice si semiprocesate, dulciurile din comert, prajelile, etc si crescut aportul de mancare cu nutrienti, cat mai aproape de natural.
Din pacate in prezent omul e supus, pe langa bombardarea cu mancare proasta, si stresului enorm, vietii in continua fuga, fara tihna, meditatie, lipsa acuta de exercitii fizice si stat in natura nepoluata... Ca sa nu mai amintim de tona de chimicale din creme, sprayuri, sampoane, etc.

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Multumesc fetelor pentru detalii


Lista de obiceiuri proaste devine tot mai scurta, unele le adoptasem demult, conserve din comert la minim, semipreparate tot mai putine, paine inca mai mananc dimineata, dar alternez cu wasss, cafeaua am redus-o, zaharul incerc, nu consumam bauturi racoritoare de niciun fel, am scos alcoolul, nu fumez, dar nici sport nu fac

Am eliminat anumite combinatii, timp de o luna am tot experimentat cu ce sa inlocuiesc garniturile vesnice de orez sau cartofi- de aici si interesul meu pt quinoa, citisem ca are mai putin amidon.

Mult mai mult peste pe saptamana, tarate de orez (de neimaginat odinioara) prajelile nu mai exista pe harta mintii mele, dar erau destul de putine si inainte de a ma decide sa schimb alimentatia.

Cea mai mare reusita o consider reducerea carnii - eram o consumatoare convinsa si disparitia rontaielilor de seara, iar cea mai spinoasa ramane problema dulciurilor.

Allure , mai spune te rog o data de unde iei lipia aceea cu E..., la primele tale postari am avut senzatia ca nu traiesti in Ro si am trecut peste ele, erau prea multe denumiri ciudate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Coraly, subscriu la ce spui cu mentiunea ca la capitolul carne sint in dubiu...Maninc de citeva ori pe luna dar sincer imi e cam greata la gindul ca e un cadavru in regula. Apoi carnea e foarte acida in corp si reziduurile metabolice sint daunatoare si potential cauzeaza o multitudine de boli. Nu vad nimic rau in a adopta o dieta bazata pe vegetale, fructe, legume si grane. Mincarurile vegetale pot fi delicioase cita vreme sint facute cu imaginatie. Nu mi se pare o extrema deloc. Doar pentru ca nu esti in rind cu turma, nu inseamna ca ai picat "in extrema"

Sampoanele, cremele si sprayurile chimicale sint usor de inlocuit cu variante sanatoase sau mai putin chimicalizate.
Eu am renuntat pina si la parfumurile scumpe am pastrat 2 (cele mai iubite) si folosesc un puf mic in aer (nu direct pe piele) de 2-3 ori pe an cind ma "gatesc".
Cind am citit cit de daunatoare sint pentru sistemul hormonal, m-am lecuit. Cancerul de san e cauzat de un exces de estrogen. Multe din substantele chimice folosite in cosmetice/parfumuri sint catalogate drept "xenoestrogens" (substante ce in corp se comporta ca estrogenul). Faceti legatura...

Lyada, esti pe drumul cel bun
Painea mea e facuta din grane incoltite (sprouted grains) si se gaseste in sectiunea refrigerata a magazinelor. O piine imi ajunge cu saptaminile.

http://foodforlife.com/product-catalog/ezekiel-49/breads

Iar asta e tortillia mea favorita: http://foodforlife.com/product-catalog/ezekiel-49/tortillas/200C12-Whole-Grain-Flourless-Tortillas

Ieri am cumparat o carte pe care imi doream de mult sa o citesc: "The China Study". Cred ca asta este Cartea Cartilor in materie de informatie pentru dieta si sanatate. Am rasfoit-o nitel si sint in extaz.
Sint convinsa ca la sfirsitul citirii o sa am niste opinii noi
Va anunt ce am gasit interesant.



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Revin cu o recomandare: am dat peste acest articol care TREBUIE citit litera cu litera!
Ma bucur ca medicina a inceput sa-si recunoasca erorile si sa indrume oamenii intr-o directie de viata sanatoasa pentru vindecarea bolilor cronice in loc sa-i indoape cu pastile chimice care numai mascheaza efectele si dauneaza enorm.

De citiva ani am descoperit (din carti, bineinteles) si tot spus in stinga si-n dreapta ca inflamatia la nivel celular este mama tuturor relelor (boli si chiar imbatrinire prematura), - inflamatie provenita din mincare nesanatoasa si stil de viata defectuos/ sedentarism.
Vad ca incepe sa devina tot mai mediatizat acest concept...

Cititi, cititi , cititi!

http://www.sott.net/articles/show/242516-Heart-Surgeon-Speaks-Out-On-What-Really-Causes-Heart-Disease

p.s. - articolul subliniaza si cit de rea este dieta "low fat" pe care multe femei inca o practica. Produsele marcate "low fat" sint mai rele decit cele "full fat". Grasimea este inlocuita de amidon si alte timpenii... De ce asa??

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Allure, nici eu nu simt nevoia sa mananc carne (eu sunt si grupa A, cunosti dieta pe grupe de sange?), dar mai sunt si copiii, si mancarea gatita de parinti, socri ocazional, deci e mai greu sa treci brusc la un regim fara carne. Tu ai copii?
Normal, carnea e acida, dar, cum spuneam, conteaza mult combinarea mancarii, deci procentul de mancare acida la fiecare masa si pe o zi. Dr. Young zice ca e indicata o combinatie de 20%(acid)-80%(bazic). Deci pentru cine nu renunta detot la carne, e important si sa respecte o astfel de combinare, plus evitarea asocierii carnii cu amidonuri(cartofi, orez, paste)

Painea din link suna bine, dar nu as prefera sa o mananc, pt ca contine drojdie, si eu incerc sa evit produsele cu drojdie pentru ca am adoptat o dieta anti-candida.

Foarte interesant interviul cu medicul. De altfel, problema cu produsele low fat a fost expusa si la Dr Oz, unde s-a aratat cat sunt de nocive acele produse asa zise 'low fat'. si incarcate cu o multime de prostii.

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Toti intimpinam greutati de o natura sau alta, nu dau sfaturi personale, fiecare face cum il indeamna inima :)

Si eu sint sensibila la candida insa o feliuta pe saptamina nu ma afecteaza. Tortillia in schimb nu contine drojdie.
Dieta anti candida e buna, dar tinuta ca la carte pe termen lung nu e practica. Cine poate sa traiasca fara fructe? Ma lipsesc bine mersi de dulciuri fabricate dar de fructe nu.
Numai cu varza si conopida chiar nu pot sa traiesc




"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui ema

robotul meu este cel mai performant de pe piata ...la 10.000 turatii/min. imi macina instant si pietre!


Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Pentru ca eu cred in necesitatea si gustul combinatiilor de cruditati despre care vorbiti, imi voi cumpara un blender foarte bun si voi incerca sa fac minunatii culinare.


ladyJ, se gasesc blendere profesionale (pentru restaurante si baruri), cu 38.000 de rotatii pe minut si 1500w putere, la 160 - 200 euro. Sunt niste monstri puternici Eu am unul si il prefer Vitamixului (pe care l-am incercat la sora mea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Allure, esti de admirat!!!

am sa intru neaparat pe siteul cu retete ptr copii, mie imi este inca greu, caci din ce am incercat baitaul nu accepta mai nimic, si cum am taiat lactatele din meniul lui zilnic, ramane cam flamand, imi spune ca ii este foame, chiar si dupa ce mananca fructe, ca snack.

Mesele principale sunt alcatuite din ceva gatit, plus salata, mananca ce are chef...putina carne, de doua ori/sapt, ou unul pe sapt...in schimb mananca zilnic fasole:)e fasolar rau...

in fine, greu cu ei.
Nu retin cine ma intreba varsta fetei...are 2 ani:)...e deschisa spre nou, dar mananca cu mareeee placere si carne, ou, mananca de toate

Nu stiu cum e in tara, dar aici sa mananci raw, sanatos, vegan, whatever, e fff scump, fara exagerare.Am gasit o piata cu produse organice, de unde cumpar ce consumam zilnic, parte din alimente doar, preturile sunt de 3-4 ori mai mari decat in market, apoi...100 de gr de migdale crude costa cat un kg de carne:(...sper ac in Ro e mai accesebil, o nuca, un fruct, o leguma de la tarani si oamenii isi permit sa manance mai sanatos, caci de multe ori banii sunt problema nu dorinta de a schimba ceva in alimentatie/viata...totul se reduce la bani:(

In alta ordine de idei, m-a pus foamea sa imi fac o mancare gatita gustoasa dar...otrava curata, si dupa cateva sapt de mult fresh, manacare cruda, mi-a picat extrem de rau, daca nu mor azi, nu mai mor curand:((

in orice caz, Allure, eu am pierdut legatura cu tine, sper sa te mai citesc pe aici, rogu-te ce gasesti interesant, ce experimentezi mai ales in materie de dulciuri si iti place, spune-ne si noua!!!!

eu azi am dat iama si in cioco, si in carne cu cartofi, si am burta cat China,plus starea de rau cumplita:(

La mine problema e si metabolismul accelerat, sunt sub greutatea normala, si de cand mananc mai mult crud, am si slabit...zau , e un mod de viata mai potrivit celor cu probleme de greutate/sanatate, nu stiu cum sa zic...

Mergi la inceput