Dieta Vietii

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Eu nu cred ac e corect sa incriminam carnea ptr avalansa de boli ce a venit peste omenire.Vecinii mei de aici , 80% dintre locuitorii cladirii au peste 80 de ani!nu le dai varsta, doar 3 sunt bolnavi tare, imobilizati, sau ies in carut, etc...si-s toti carnivori, pariu!

Strabunicul sotului a fost carnivor inrait, manca fleica de carne cu o buca de ceapa, a facut si foametea bietul om...a murit la 100 de ani.

Mai degraba alimentele procesate imbuibate de coloranti,lactatele imbuibate cu hormoni:(, sedentarismul si stresul cred ca duce la aparitia bolilor...innainte oamenii munceau cat era ziua de lunga, aveau mai multa credinta, mai putin le pasa de capra vecinului, isi vedeau de viata lor, nu stateau ore la pc, tv,stateau la o vorba seara pe banca in fata casei, dormeau devreme se trezeau devreme...stiti voi cum erau bunicii/strabunii nostri...si nu-i asa ca au ajuns pana dupa 80 de ani?dar mancau carne de calitate din ograda proprie, si tineau posturile(deci un regim de curatare a corpului)...

legat de sport, mi-am adus aminte de o intamplare.Locuiam in Japonia pe vremea aceea.Planuisem sa mergeam la piscina, la un club cu spa, piscina, etc...innainte sa mergem, am luat pranzul si mancasem ca de obicei mai mult decat aveam nevoie...pe drum m-a luat un rau, arsuri, intepaturi in stomac/burta, am inceput sa transpir rece, ma treceau toate apele, greata, abia mergeam.Ca sa nu stric bucuria familiei, am continuat drumul, am zis ca m-aoi odihni eu cand ajung, imi iau o apa ceva si stau sa bolesc pe banca:(
Al meu tot insista sa intru cu ei in piscina ca imi revin, ca fac mai rau daca stau si nu ma misc...de gura lui am intrat, rugandu-ma la Domnul(pe bune!) sa nu fac vreo pozna prin piscina.

Am inceput sa ma plimb de-a lungul piscinei, si sa ma balacesc, sa dau din maini, pana am ajuns sa innot de-a binelea...am uitat de rau, parca mi-era mai bine...in pauza dintre ture de bazin,cat ma odihneam , am inceput sa eructez , si imi era din ce in ce mai bine...ma dezumflam la propriu...
ce am dedus eu...probabil ce oi fi mancat eu, nu-mi amintesc , mi-a picat greu, cred ca sufeream de o forma de indigestie, miscandu-ma...ei, nu stiu sa explic de ce si cum, dar cred ca ceva s-a activat pe acolo,probabil daca stateam pe banca cum imi propusesem mi-ar fi fost rau ore la rand, miscandu-ma insa am ajutat corpul sa digere, sau probabil ce a fost rau a fost eliminat, ori aerul inghitit odata cu mancarea a creeat discomfortul ala(am mancat in graba si lacom), cert e, ca dupa cateva ture de bazin eram perfect ok!probabil daca eram acasa coboram la farmacie dupa pastile, caci senzatia aia de rau la stomac nu e deloc suportabila!

scuzati limbarnita, dar mi s-a parut interesant, ptr mine a fost o descoperire placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladybird32 spune:

aveti idee de cum se pot cauta anumite grupuri pe facebook ? ma refer la grupuri de discutie cum este cel recomandat de Nikole "suntsanatos". ma gindesc ca mai sunt si altele pe aceeasi tema - sport, (dar nu de performanta, nu timpi record etc), mancare sanatoasa, sfaturi pt o viata sanatoasa etc.
eu am mai gasit grupurile ligiei pop "alimentatia vegana fara foc" si "raw vegan baby", dar nu-s chiar ce cautam, m-ar mai interesa si altele, cu siguranta exista.
multumesc foarte mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:

ladyJ, se gasesc blendere profesionale (pentru restaurante si baruri), cu 38.000 de rotatii pe minut si 1500w putere, la 160 - 200 euro. Sunt niste monstri puternici Eu am unul si il prefer Vitamixului (pe care l-am incercat la sora mea)


intrebare: unde este fabricat acel blender?
Vitamix are aceeasi putere (2 horse power = ~1500W) e facut in State exclusiv si vine cu 7 ani garantie la toate partile iar containerul este BPA free (FOARTE important in ceea ce ma priveste). Are sistem automat de shut down in caz ca se supraincalzeste.
Este folosit/preferat in restaurante si baruri

Ladybird, ai incercat sa googalesti ce te intereseaza? La mine functioneaza intotdeauna :)

Nikole, am fost in vacanta si am avut timp sa intru. De saptamina viitoare ma intorc pe plantatie, o s-o cam raresc.

Cu dieta inaintasilor carnivori e greu de spus. Sint unele natii care rezista sa manince numai orez cu carne toata viata si n-au nici o carenta. Alte vremuri, alte situatii, alte socoteli.
Eu stiu ce functioneaza pentru mine... Nu mai conteaza cum e la altii.

Esenta unei diete sanatoase este sa ajute organismul sa functioneze armonios. Frumusetea si starea de bine e data numai de mincarea adecvata si lipsita de abuz.
Ma uit in jurul meu si vad ca toti cei ce practica diete super clean, pleznesc de sanatate si tinerete, iar daca mai fac si sport arata cu 10-15 ani mai tineri.
In fata unor asemenea argumente, sarmalele si friptura cu cartofi palesc

Tu ti-ai verificat tiroida? Nu cumva sa fie hiper.
Daca nu, esti probabil genul ectomorf care nu se ingrasa, singura varianta este sa faci sport cu greutati pentru cresterea masei musculare. (combinat cu suplimente potrivite)




"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Allure, ai cont pe face??
oricum, mai intru pe DC sa citesc oameni dragi mie care urasc face-ul si pe care nu vreau sa-i pierd, mi-s dragi si e o placere sa-i citesc:)

Ladybird, pe face intri la search si cauti dupa nume.La grupul postat de mine, poti trimite o invitatie, cum unul dintre administratori te adauga, poti intra si poti scrie/intreba.Grupul e deschis, deci poti citi, insa doar membrii pot scrie/posta.
Sunt cateva grupuri da, unde se discuta despre alimentatia vegana fara foc, despre detox, plante, nutritie, etc...sf multe am invatat de acolo...



Mergi la inceput