Dieta Vietii

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Eu cand mi-am luat Thermomix-ul,de innebunita ce eram ...am vrut sa deschid subiect la bucatarie si sa povestesc despre el...si lauda nu era deloc in planul de prezentare...doar datorita faptului ca am zis sa mai spun si altora despre masina,poate sunt persoane care sunt interesate si-si permit asa ceva...deci cu intentii bune...nici nu vand nici nu fac reclama la thermomix...asta sa fie clar!Insa stiind ca mai exista si persoane care mi-ar arunca niste oale in freza ...virtual ...vazand pretul...am zis ca-i mai bine sa tac din gura.Pentru ca si cunostinte bune mi-au spus ca n-am ce face cu banii de am cumparat asa ceva...insa culmea ca in timp ce-mi spuneau ca ele nu ar da in veci 1000e pe un robot...imi fluturau pe sub nas telefoane cam de acelasi pret cu thermomix-ulda.. na..adevarul e ca imaginea e mai importanta ...cu un telefon bengos faci impresie...cu thermomix-ul nu iesi la plimbare sa vada lumea si sa te invidieze.
Ca fapt divers doar...in italia masinii asteia ai spune Bimby...si a fost botezata asa ptr. ca initial prezenta cel mai bun robot ptr. prepararea hranei bebelusilor!exista si o carte de bucate de la thermomix cu retete numai pentru bebelusi...regretul meu e ca nu am descoperit robotul cand aveam bebelus
si un site in limba romana
www.termomix.ro
si gata,promit sa nu mai spun nimic...despre gagicu meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Ema, scuze, eu am aruncat thermomixul in discutie, clar tu nu te-ai laudat, doar ca l-am recunoscut din descriere. E un mixer bestial, nu il am, dar il vreau. Doar ca pina la el mai vreau si altele, gen o bucatarie noua, scari noi in casa, etc. Dar probabil ca la anul il iau, il integrez in bucatarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Stai linistita,Cristoiu,nu e cazul sa-ti ceri scuze,abia astept sa ti-l iei sa schimbam impresii si...retete.cunosc destul de multe persoane care-l au,...si nimeni nu a spus ceva cat de cat de...hm...ca n-ar fi...indragostita de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Buna,


Am aflat o serie de informatii f interesante, Allure multumesc! Simt ca mie mi se potriveste teoria mancarii gatite vs cat mai fresh, din cea gatita reuseam sa mananc portii duble, din salate si legume pe gratar e mai greu...

Mi.am luat ieri quinoa si am cautat pe net cateva retete, am vazut ca e un fel de inlocuitor al orezului, totusi in ce combinatii/mancaruri ar fi recomandat pt incepatori?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Quinoa este considerata din categoria "semintelor" (seeds versus grains) si fiind proteina se combina cu vegetale. Eu o combin cu rosii, castravete, ceapa, ardei gras (taiate cubulete) si ce va mai vine pe moment: frunze de spanac, patrunjel, etc. Deasupra ulei de masline si sare de himalaya/zeama de lamiie

Mincarea gatita este acida pentru corp. Recomand sa cititi pe site despre efectele mincarii asupra ph-ului si ce inseamna. Aciditatea aduce neplaceri. De dorit este mincare si combinatii care favorizeaza un ph alcalin. Amanunte cititi pe site ca e foarte frumos explicat.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Multumesc, am vazut cum se face salata pe YouTube si pare buna, nu stiu cat dureaza sa se raceasca quinoa, ca sa pot amesteca ingredientele. Ma interesa si dintre cele gatite ceva testat cu succes, eu abia de 3 luni am inceput sa reduc mancarea gatita, nu o pot elimina total, am citit déjà informatiile si pt mine un obiectiv ar fi sa reduc cafeaua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

pai se raceste repede daca o pui intr-un castron mai mare si o dai la un loc mai racoros

merge si ca desert cu miere si cranberries uscate.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

allure, poti sa imi dai un exemplu de meniu zilnic al tau?
As vrea sa am niste exemple care sa ma faca sa inteleg mai bine dieta asta.
Inteleg ca ziceti ca de fapt nu e o dieta, ci un mod de mincare santos, insa vreau sa inteleg cit de realist e. Mi-e clar ca nu pot sa le dau copiilor alge, iar noi mincam toti acelasi lucru, nu vreau sa fac diferentieri la mincare intre adulti si copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

problema alimentatiei copiilor e cam spinoasa, stiu...mai ales daca au fost invatati mofturosi.
ma pot gindi insa la o multime de variante pe care orice copil le-ar minca cu placere...

de exemplu, pentru micul dejun, cu un power blender de care am vorbit deja se pot face tot felul de smoothies din fructe sau chiar legume cu gust minunat; in ele se adauga seminte de chia, in, canepa, migdale, o lingura-doua de protein powder de calitate, etc

am facut reteta asta intr-o zi si a fost ca o budinca, dulce si satioasa, plina de nutrienti:

http://vegecru.com/yaourtlavande

e in franceza dar usor de descifrat, se pun toate ingredientele si se mixeaza; am garnisit-o cu ananas si zmeura congelate
contine proteina, carbohidrati buni pentru energie, vitamine, etc

o alta varianta pentru copii ar fi cereale (crude!) cu lapte de migdale facut in casa (tot la blenderul mentionat)
nu cereale procesate cu tone de zahar in ele si fara nutrienti de care maninca 90% din populatie ci acestea: http://www.zebraorganics.com/shop/rawnola-cereal-vanilla-bean-by-earthling-organics-oz-p-180.html

sau acestea (mai ieftine si nu raw dar bune) http://www.amazon.com/Food-For-Life-Ezekiel-Sprouted/dp/B000LKYWZI

Rawnola aia este absolut bestiala...eu o maninc goala pe post de snack. E scump dar alternez cu altele, nu maninc in fiecare zi.

Ezekiel mai are si piine facuta din "sprouted grain" (se gaseste numai congelata) care mie imi prieste (sensibila fiind la gluten) si maninc rar cu unt de migdale -> un alt exemplu de mic dejun: toast/ almond butter si un pahar de lapte de orez sa zicem facut in casa (dureaza 5 minute cu scula potrivita si e mult mai bun decit ala cumparat) Se combina apa cu orez brun, putina miere si esenta de vanilie naturala si se mixeaza 40 de secunde. Voila

Tot pentru breakfast se mai pot face protein bars din nuci si fructe uscate + seminte de in, canepa, chia, pudra de proteina. Nucile si fructele se fac la blender ca o pasta si se amesteca cu restul, se fac batoane care se dau la frigider. Foarte energizante, satioase si sanatoase pentru o dimineata "grabita"

4 exemple, pe fuga...mai sint si altele...

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

pentru prinz am postat parca reteta de kale salad...
salatele sint cel mai usor de facut, folositi ingredientele favorite iar ca dressing ulei de masline, zeama de lamiie si sare...verdeturi pe post de condimente

exemplu: cucumber, tomato, avocado & mix greens or green lettuce; se poate adauga quinoa fiarta pentru proteina

concret: http://www.kalynskitchen.com/2011/07/not-so-dumb-salad-recipe-with-cucumbers.html





"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput