Dieta Vietii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Cristoiu,l-am botezat Ghita si l-am declarat gagicu meu.De doi ani imi face viata mai frumoasa!Initial am zis ca e o porcarie ...o fitza mai bine zis....dar cand am vazut cate face si cum si ce iese din el...oooo...Ai si tu?
Daca ai...sa-l folosesti sanatoasa daca nu...fa un pustiu de bine si doteaza-te cu unul.
Am prestat untul de migdale...eeesteee bestial!...Allure iti arunc peste ocean toale lalele olandeze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica

Salut!
Am citit tot si de azi incep.Totusi atitea fructe nu imi vor face rau la diabet? Maninc si vad ce-o sa se intimple.
Nepotul meu maninca exclusiv hrana vie,de mult timp.Mai vorbim ,ca ma grabesc sa ne pregatim de servici si sa duc minunantul la scoala.

dulcetica


In cazul persoanelor cu afectiuni se cer modificari fara doar si poate.
Dulcetica, ce fel de diabet ai? De tip 2? Folosesti insulina? In ambele cazuri, nu ai voie sa maninci multe fructe...Sorry! Nu-i da corpului tau ceea ce nu poate procesa.


Ema, si eu am power blender ca al tau doar ce e un pic mai mare, se cheama Vitamix si e in top pe piata americana (7 ani garantie la motor!) Eu credeam ca nu mai e nimeni nebun sa dea $600 pe un blender dar acu vazui ca al tau e peste $1500
Pai in cazul asta trebuie sa-l pui la munca zilnic sa-ti scoti pirleala
Al meu munceste zilnic! Si cea mai tare parte, se spala SINGUR in 30 de secunde! Fara misto...Al tau cum e la cleaning? Necesita dezmembrare si asamblare dupa spalat?

Vezi ca e bine sa pui nuci crude pentru unt dar recunosc ca cel mai gustos iese cu nucile coapte.

Maria Alexa din ce stiu eu, seara se maninca o sursa de proteina usoara cu ceva vegetale (ex: pui sau peste cu asparagus/broccoli). Ideea este ca peste noapte corpul repara ce s-a distrus peste zi iar procesul respectiv necesita proteine. Un asemenea dinner este satisfacator si nu va ingrasa.
Carbohidratii - in principal in prima parte a zilei ca sa fie "arsi" pina seara. Fructe, ideal putine si intre mese ca snack, fara nimic altceva.
Fiecare sa experimenteze si sa afle ce ii merge mai bine. Daca metodele folosite pina in prezent nu merg, schimbati!!

Schimbarea de baza pe care orice doritor de slabit trebuie s-o faca este sa renunte complet la mincarurile din cutii/ pungi/ pachete si pachetele. Acele produse contin substante care va dau peste cap metabolismul!

Si inca un "secret" care am vazut ca functioneaza glontz: renuntarea la gluten si lactate contribuie la slabit enorm! Am vazut persoane care au depasit cu usurinta faza de "platou" prin aceasta metoda.
PErsonal, singurul lactat pe care (inca) il mai consum (rar) este un iaurt organic, simplu de la ferma pe care il iubesc fiindca are gust identic cu iaurtul din copilarie, ala adevarat Dar sincer, nu-mi prea face bine, e doar un moft. Si foarte putina feta de oaie in salate, o data pe luna.




"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Allure,am diabet de tip 2,fara insulina.Speram sa mai scrie cineva cu o experienta simiara.E greu fara fructe!Chiar iti trebuie ambitie sa o tii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Allure, oamenii aia sunt inconstienti,isi bat joc de viata lor si a copiilor. Fetita aia din clip abia se mai misca...
Asta nu inseamna hranitul cu mancare gatita, asta inseamna prostie pura si lacomie.

Da, scopul mancatului e sa hranim organismul si sa-i dam ce are nevoie pentru a functiona. Pe principiul ´´mancam ca sa traim´´.
Dar eu cred ca o putem face fara a exagera intr-o parte sau alta. Avem papile gustative si o papa buna ne bucura in egala masura ca un miros imbietor. Eu vreau sa ma hranesc sanatos dar si cu placere.
Din acest motiv nu renunt la mancarea gatita.Imi place si o mananc cu masura. In plus, nu e exclusiva in dieta noastra.(in sensul ca mancam si ne-gatit)
Bine, un alt motiv ar fi faptul ca eu personal nu cred in teoriile astea apocaliptice pe care le vehiculeaza agresiv multi dintre cei care se hranesc vegan sau raw.

Cred ca orice exces este taxat de corpul nostru. Fie ca e vorba de hrana extrema, fie ca e vorba de vicii,sport, expuneri la soare, stres, samd. Din acest motiv caut un echilibru in toate, desigur si in hrana. Nu imi refuz o sarma sau o ciorba,de gustul carora ma bucur, nu refuz o salata de cruditati, o bucata de telemea, un porumb fiert, un peste la cuptor sau lapte cu cereale. Si de ele ma bucur.

Invat sa-mi ascult corpul care imi comunica de fiecare data cand am exagerat cu ceva. Chiar cred ca e super ok si putem avea o viata echilibrata daca invatam sa ne ascultam organismul, care trimite semnale de fiecare data.
Daca mananc friptura cu cartofi stiu ce ma asteapta, senzatia aceia de greu, de balonat, de umflat si lipsa de energie. Asa ca renunt la cartof si pun brocoli langa. daca am pofta de cartofi ii mananc separat, la alta masa, exclusiv.
Nu mananc pana cad sub masa, mananc pana nu mi-e mai foame.

Pentru ca eu cred in necesitatea si gustul combinatiilor de cruditati despre care vorbiti, imi voi cumpara un blender foarte bun si voi incerca sa fac minunatii culinare.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Pai, Lady, si eu sint de aceeasi parere, echilibru in toate. Nu am inlaturat mincarea gatita dar am micsorat procentul. Obligatoriu linga friptura sau supa pun salata :)
Piinea mi se pare inutila deci am taiat-o, folosesc niste tortillia din "sprouted grains", sarmale nu gatesc decit poate o data pe an tot de pofta, etc. Si eu tot minata de indemnurile corpului am facut modificarile pentru ca am vazut ce-mi prieste si ce nu. Iarna in special nu pot minca numai crud dar vara in proportie de 80% e crud.
Enzimele necesare digestiei sa iau numai din mincarea cruda, deci...

Chestia cu "papa bun" difera de la papila gustativa la papila gustativa :)
Are de-a face cu educatia.

Daca esti intr-o perfecta stare de sanatate si greutate ideala, inseamna ca metoda asta e buna pentru tine. Mie imi place sa experimentez, sa verific teorii noi, retete, sa explorez posibile variante. Asa am acumulat multe notiuni si invataturi, asa mi-am rezolvat probleme digestive si am scapat de ceva kile

Si eu ma bucur de papa bun... Blenderul asta puternic este mortal. Fac inghetata fara lapte si grasimi! Fie din fructe congelate cu putin lapte de migdale (facut tot in blender), fie adaug la laptele de migdale pudra de proteine cu cacao, o banana si 2 linguri de peanut butter cu multa gheata si imi iese o ingehtata gustoasa fara multe calorii si grasimile teribile din produsele obisnuite.





"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Allure...banii pe el mi i-am scos dupa un an...oricum si daca costa 5000 tot mi-l luam...pai numai cu painea noastra zilnica si am scos cheltuiala...eu bag in cuva toate specimenele de cereale...pe care le i-au in saculeti de la gura semanatoarei...le face faina in 30 sec...adaug ce mai trebuie si iar 2 min. le framanta,scot aluatul,modelez painite,30 min. la cuptor si am niste painite nici la mama brutariilor nu fac asa ceva.Bag fel de fel de seminte,ceapa,verdeturi in aluat...si da-i doamne bine.
Bine,nu insir acu procese tehnologice...una peste alta...nu e de fapt un blender...i se mai spune si cea mai mica bucatarie din lume...ptr. ca nu coace ...in rest absolut totul!Deci gateste mancare...in niste vase care le pui peste cuva...la aburi.In cuva pun orez brun...peste care o tava cu legume si peste care inca o tava cu carne sau peste si verdeturi aromate.30 min. merge dracia si gata...sunt toate pe masa.Supa o face in 8-10 min,eu numai pun totul cubulete inauntru,apa si le fierbe cred ca 5 min,daca vreau supa crema dau pe turbo 5 secunde,daca nu,supa-i gata.
Pate de ficat...pun efectiv ficateii inauntru,ceapa usturoi si condimente,un cub de unt...in 3 min se calesc,pun un pic de apa si dau iar la 100grade 10 min...dau pe blender 10 sec si gata pate-ul.Acum doar ce am facut hummus...nici macar n-am avut tahini..asa ca am facut pasta susanul crud...no...ce sa mai vreau de la viata?
Plus sucurile de legume,de fructe,paste fel de fel de intins pe painite...ce sa mai vorbesc...absolut tot ce imi tuna prin cap...e realizabil...si....se spala si Ghita al meu singur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Ca sa nu cumva sa se creada ca fara aparatura sofisticata si scumpa nu se poate trai...se poate...minuni de astea sunt un ajutor in bucatarie...dar nu-s indispensabile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica

Allure,am diabet de tip 2,fara insulina.Speram sa mai scrie cineva cu o experienta simiara.E greu fara fructe!Chiar iti trebuie ambitie sa o tii.


dulcetica


Dulcetica, DA. In asemenea situatii iti trebuie ambitie. Din cite am studiat eu, tipul asta de diabet poate fi tinut sub control sau chiar eliminat (sper sa nu vorbesc prostii dar asa imi amintesc din scoala) cu "munca" multa: dieta saraca in zahar (carbs) si multa-multa miscare.

Daca nu poti sa renunti la dulce, trebuie sa compensezi prin sport :((
Sorry for the bad news.

Am vazut ca domnisoara Bruma a scos un programel cu exercitii. Sedintele sint scurte (15 min) si nu foarte grele dar cred ca suficient de intense ca sa faca o diferenta.
Vi l-as recomanda celor ce vreti o silueta mai zvelta

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Puneti un link ,sa vad si eu despre ce robot vorbiti.Mi se pare totusi ca aveti si o inclinatie spre bucatarie si reativitate.Eu nu ma prea omor,de aceea ,desi am mai incercat regimuri sanatoase esue ,pt ca le fac fade si repetitive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

E adevarat ca unii au mai mult talent in bucatarie ca altii dar daca folosesti retete ad literam, e imposibil sa nu-ti iasa.
Blenderul meu face in principal retete cu cruditati dar poate face si supa fierbinte daca il lasi sa mearga pret de 5 minute.

Demonstratii aici: http://www.vitamix.com/household/infocenter/livedemo.asp

Iata o reteta super sanatoasa pentru breakfast pe care orice copil l-ar devora. Se face in 3 min.

http://www.youtube.com/watch?v=LyCqEq6Bq8A&feature=related

Intre fructe se pot strecura vegetale (broccoli, spanac) fara sa altereze gustul bun. Astfel copii le vor minca fara sa stie

Nu e necesara cojire, taiere, preparare. Totul se arunca in container si se mixeaza. Se pastreaza pulpa cu fibra si toate vitaminele.
Singurul inconvenient e ca face zgomot (motorul are 2 cai putere!!)

Ghita, "gagicul" Emei (aka Thermomix) face si mincare gatita si alte traznai.

http://www.youtube.com/watch?v=3W9Wacn79vk



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput