Dieta Vietii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

Supermarketurile nu vind mincare, vind cancere. Ieftine si bune

Mare adevar.

Apropo de iaurturi... cele frumos ambalate si imbietoare, de pe raft... Acum ceva ani buni, cand mergeam si eu cu turma (no offence, dar cine citeste aici n-o sa se simta vizat, cu siguranta ), aveam in casa un iaurt cu visine. Era pe jumatate mancat si, din greseala, a fost pus ceva mai sus in dulapul din bucatarie, inainte de plecarea in concediu. L-am gasit la intoarcere, dupa doua saptamani... ghiciti cum? Absolut nealterat, avea acelasi gust si miros ca iaurtul proaspat cumparat . A fost ultimul iaurt cu fructe, mare si gustos, pe care l-am cumparat in viata mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kallista

Citat:
citat din mesajul lui Allure

Supermarketurile nu vind mincare, vind cancere. Ieftine si bune

Mare adevar.

Apropo de iaurturi... cele frumos ambalate si imbietoare, de pe raft... Acum ceva ani buni, cand mergeam si eu cu turma (no offence, dar cine citeste aici n-o sa se simta vizat, cu siguranta ), aveam in casa un iaurt cu visine. Era pe jumatate mancat si, din greseala, a fost pus ceva mai sus in dulapul din bucatarie, inainte de plecarea in concediu. L-am gasit la intoarcere, dupa doua saptamani... ghiciti cum? Absolut nealterat, avea acelasi gust si miros ca iaurtul proaspat cumparat . A fost ultimul iaurt cu fructe, mare si gustos, pe care l-am cumparat in viata mea!





Foarte tare! S-au facut si experimente cu mincarea de la McDonald si s-a constatat ca nici dupa un an burgerii nu s-au stricat, viermilor nu le-a placut...au ramas intacti. Ca o bucata de plastic.
Cum asa dai copiilor asa ceva??


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure

In momentul in care mincam gatit corpul nu primeste ce are nevoie pentru metabolism si ca urmare prelungeste senzatia de foame in speranta ca va primi nutrientii necesari.



Allure, eu de exemplu mananc gatit. Mesele sunt dese si cantitatea e mica. Dupa masa nu mi-e foame, nu se prelungeste senzatia de foame cum zici.
Nu stiam de explicatia de mai sus, adica corpul stie ca mamaliga(e doar un exemplu) mancata nu are nutrientii de care are nevoie si prelungeste foamea? Pai asta inseamna ca cei care mananca gatit ar trebui sa fie in permanenta flamanzi. Lucru de care ma indoiesc.

Eu stiu ca senzatia de satietate vine de la ´´sefu´´ , adica creierul.

Si cred ca e important nu doar ce mancam, ci cum mancam. Mestecatul de exemplu, trebuie sa mestecam imbucatura bine, de 15-20 de ori! Astfel, senzatia de satietate (care apare cam la 20 de minute de cand incepem sa mancam) ne va ´´prinde´´ cu portie mai mica mancata, si nu cu portii mari asa cum se intampla cand nu mestecam bine si inghitim imbucaturi cat bolovanul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

E adevarat ca daca maninci incet, te saturi cu mincare mai putina. Daca pt tine e ok asa, tine-o asa.
Mie mincarea gatita nu-mi tine de foame. Imi trebuie portie mare ca sa ma satur si peste o ora mi-e foame din nou. Mai ales daca mincarea n-are carne.

Scopul "mincatului" este sa hranim corpul cu vitamine, minerale, acizi grasi, enzime , etc necesare activitatii celulare interne.
Ca valoare nutritiva niciodata mincarea preparata termic nu va fi superioara celei crude. In functie de ce maninci, mincarea respectiva (gatita) poate furniza oarece elemente nutritive sau deloc. Am vazut film cu persoana care maninca realmente nonstop pentru ca senzatia de foame nu disparea niciodata. Dar si CE minca persoana!! Numai pizza si hamburgeri & co.

Unii si-au distrus realmente copii hranindu-i junk food. Oarecum la subiect, un reportaj care m-a intristat. Greu de crezut ce fac unii oameni!

http://www.youtube.com/watch?v=cNATWsVVwgo




"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Allure,eu vin cu o intrebare stupida...untul de migdale...ca ala mi-a sarit in ochi...nu poate fi oare preparat in casa?ca daca e sa fie natural...oare ce-ar fi sa bag in Thermomix migdale crude...si sa-l fac pasta?e acelasi lucru...sau mai trebuie una alta?
A, si am fost surprinsa sa vad pe site-ul recomandat de tine...alge...nu stiu cata lume consuma asa ceva...eu una am mancat 1 an numai alge proaspete......si in rest nimic ...iar acum mananc cel putin o portie pe zi .La inceput imi venea sa vomit la fiecare inghititura...dar in situatia data nu aveam incotro...daca-mi spunea medicul meu sa maninc borduri,borduri mancamCa si eu pina acum ceva ani...da,e bine sa mancam cat mai putin procesat,nu zahar,nu de aia,nu de ailalta...si tot la sarmalute ma intorceamca tot omul de altfel...iti zici ca tie nu ti se intampla intamplarea...ca tot auzi ala are cancer,altul la fel...pina nu da si peste tine trenu...o dai pe sarmalute...la greu!Ce s-o mai lungim...ca asa e...putem noi sa facem ce-om face...e in natura firii noastre sa nu vedem pragul de sus pina nu dam cu capul.Pai ia sa-mi fi dat mie alge inainte...nici nu-ti puneam gura pe baloseniile alea...acu sunt deliciul meu...tot nu-mi plac...dar stiu ca sunt alimentul vietii...cel putin in cazul meu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Daaaa..sigur ca se poate face si in casa. Ideal! Dar iti trebuie robot serios. Uite aici un site cu retete

http://www.activefoodie.com/nuts-for-butter-homemade-nut-butter-extravaganza/09/2010/

Sint dotata cu tot felul de retete delicioase

Am gasit o reteta de "cookies" pe care n-am incercat-o dar arata tare bine si in curind o testez:

http://cleanandhealthy.blogspot.ca/2012/04/cookie-dough-protein-bars.html

De acord ca e greu sa schimbam stilul alimentar, si eu mai am de luptat cu unele obiceiuri dar sint pe calea buna. Alge din alea nu am mincat dar ma facusi curioasa si sigur o sa le incerc. La mine orice noutate e tentanta daca promite beneficii de sanatate

Seminte de Chia maninci? Sint foarte bune. Se fac niste deserturi adevarate cu chia...!
Un exemplu:

http://karmachow.com/recipes/2012/4/25/banana-chia-seed-pudding.html



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Salut!
Am citit tot si de azi incep.Totusi atitea fructe nu imi vor face rau la diabet? Maninc si vad ce-o sa se intimple.
Nepotul meu maninca exclusiv hrana vie,de mult timp.Mai vorbim ,ca ma grabesc sa ne pregatim de servici si sa duc minunantul la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Allure,multumesc ptr. retete si sugestii.Am sa fac sigur cateva unturi de pe acolo...robotul meu este cel mai performant de pe piata ...la 10.000 turatii/min. imi macina instant si pietre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ema

Allure,multumesc ptr. retete si sugestii.Am sa fac sigur cateva unturi de pe acolo...robotul meu este cel mai performant de pe piata ...la 10.000 turatii/min. imi macina instant si pietre!


Ai Thermomix, te-am prins!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

aruncat si eu un ochi pe-acolo. ceva mi se pare ff ciudat:
mancarurile "serioase" se consuma intre 16 si 20, iar pana atunci doar sucuri, fructe si salate ?!?!

ideea mea antica si prafuita era de proteine/calciu dimineata (lactate, oua) si salate seara...

Mergi la inceput