MONTIGNAC (172)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Mda ... si frigi al meu e gooool
Nu prea am inspiratie, chiar nu stiu ce sa mai gatesc sapt viitoare. Asa ca poate ma inspir de la voi.

Parca vad ca in weekend nu mai nimeni pe aici.

Noapte buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Brandu, nu mai stiu exact dar ceva asemanator retetei asteia am facut eu friptura http://gourmandine.ro/retete-mancaruri/friptura-de-iepure-la-cuptor-cu-legume-si-garnitura-de-orez/ dar fara margarina si fara orez . Din cate am cautat eu pe net variantele sunt doua: asta clasica si inca una cu sos de rosii si masline dar nu prea cred ca ne-ar placea.

Somleac, las ca isi formeaza imunitate Ilincutza. Si felicitari pt mica majoreta . Si Stefi mergea la inot dar nu mai vrea acum. Vom relua din toamna.

Ninha, abia astept sa iti vad macaronsii. Daca iti iasa, tot atata ma incumet si eu

Oana, ca sa fim mai catolici decat papa nici patrunjelul si telina nu sunt bune in ciorbe. Citisem mai demult undeva ca legumele care cresc in pamant sunt interzise si se permit doar cele care cresc deasupra( telina tie,gulii,conopida,brocoli,mazare, etc). Sincer eu regula asta o cam ignor

Mel,eu sunt prin zona weekendul asta

Si acum idei de gateala:
- briose aperitiv pt pachetul de saptamana viitoare
- tocanita de pui cu naut
- mancare de mazare cu carnat monti( adica fara zahar si nici un fel de conservanti)
- somon salbatic la cuptor( am gasit congelat la Kaufland) cu legume
- spaghete integrale cu sos de rosii si dovlecel( daca tot mi-am cumparat o tufa de busuioc )
- ciuperci pleurotus la tigaie cu sos de soia si quinoa
- panna cotta cu sos de fructe de padure
- poate si o supa, ceva

La astea m-am gandit eu pt weekend si saptamana viitoare.

Mai vin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Puisoara, hai ca sunt debusolata .... deci n-am voie in ciorbe/supe telina si radacina de patrunjel ? Citisem indicii intr-un tabel si probabil ca era vorba despre ele in stare cruda ?
Vreau sa respect ca la carte pt sotz. El are f. multe kg de dat jos ( eu ma rasfatz cu 1, 2 kg).

Brandulica, ti-ai gasit , mai mama, casa ?
Socrii mei gatesc iepurila asa : il impaneaza cu usturoi si bucatele de sunca, il pun inntr-o cratita si adauga putin ulei, vin alb 1/2 l , foi de dafin , piper. Lichidul trebuie sa acopere carnea - daca nu este suficienta jumatatea de l de vin completezi cu apa. Il lasi la cuptor si-l intorci tot timpul pana scade tot lichidul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Mel,din pacate da. In stare cruda toate sunt ok, inclusiv morcovul. Fierte le creste IG si probabil sunt bune doar in combinatii glucidice, deci fara carne.

Acum am pus la congelator inghetata asta http://www.lauraadamache.ro/2009/06/inghetata-de-ciocolata.html .In loc de zahar am pus fructoza. Daca puneam smantana de frisca ar fi fost monti dar mi se pare mult prea mare cantitatea de grasimi. Asa ca am facut-o ca si in reteta originala cu lapte. Nu e monti dar pt copii ar fi super. Revin sa va zic cum a iesit.

Acum imi fac si briosele. Pun in ele ardei,praz, rosii uscate si ciuperci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Puisoaro, cum ziceai ca ai facut crema de la prajitura cu fructe de padure ? Mascarpone + lapte dulce + fructoza ? Sunt mai multe variante in link-ul pus de tine acolo . Pe care ai ales-o ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

mel am gasit-o..ma duc maine sa o mai vad o data ca sunt 2 apart in aceeasi casa si-s la acelasi pret...acu trebe sa ma hotarasc numa..din punctul asta de vedere m-am mai linistit

puisoaro buna tare reteta de iepure...cred ca in loc de morcov o sa pun o vanata si morcov ..oricum arata demential iar orezul ala parca e sutienul unei tanti

eu dimi am mancat omleta cu brinza si wasa..
acum incerc sa-mi fac curaj sa merg la cumparaturi...

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Mel, eu am pus o cutie de mascarpone, doua de crema de branza si una de frisca lichida batuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Puisorule,dar in carte se recomanda de exemplu,pireul de tzelina ca si meniu in prima faza!

De morcov si patrunjel(radacina )in ciorbe stiam,insa tzelina stiam ca e ok!Nu stiam de morcov ca pote fi folosit crud,stiam ca in prima faza este interzis!

Am laptopul la reparat,intru sau sunt la mila copilului,insa cind intru va citesc!

Sosul de fructe il faci tu?

Am sa aplic si eu chema asta de desert cu mascarpone si sos de fructe,are nevoie si copilul de ceva dulce!

Se mai scapa el la unele...interzise,insa in general se tzine de Monti,a slabit pina acum 14 kg,sunt trae mindra de el,insa a intrat in stagnare acum1

We minunat!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Andacos, asa imi aduc eu aminte ca si telina era interzisa. Poate monti zice de telina aia bete,apio. Aia e permisa. Sosul de fructe il fac eu din fructe de padure congelate( am pus anul trecut zmeura,afine,mure, capsuni, visine).Le las la decongelat le mixez si apoi le strecor, un pic de sirop de agave si gata desertul. Mai poti face panna cotta. Arata foarte bine si o data pe luna e ok. Felicitari baiatului E normala stagnarea dupa ce a slabit asa de mult. De acum va merge mai lent slabirea dar important e sa se consolideze rezultatele acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Puiutzule,nu e interzisa tzelina,uite ca nu am in laptopul asta cartea sa-tzi arat,mi-a ramas in creier chestia cu piureul de tzelina!

Eu fac astazi ciorba de vacutza cu leustean verde capatat de la o colega(nemtzoaica)si niste ciocanele de pui la cuptor cu ceva legume garnitura,nu stiu exact ce,dar am legume congelate si voi face in functzie de preferintze!

Dana



www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput