MONTIGNAC (172)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ei atunci oana e buna milka aia (cred)

oana te mai rog ceva..cand raspunzi nu mai da resend la un mesaj ca se intelege cu cine vb...spilu e ca nu avem voie pentru un cpaitol decat la 20 de pagini si daca tot dam resend la mesajele deja primite..se termina capitolul in 2 zile vorbarete

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna fetelor!
Incepand de azi ma alatur si eu voua. Trebuie sa schimb total stilul de alimentatie. Si eu si sotul avem diabet de tip II, supraponderali, avem doua fetite care avand ambii parinti diabetici sunt predispuse, deci vreau si pentru ele un alt stil de viata, care sa le fereasca de anumite neplaceri.

Trebuie neaparat si sa slabesc pentru ca acum un an am suferit o operatie la coloana (hernie de disc cu discul intervertebral rupt+pareza) si urmeaza a doua operatie pt o alta hernie mai veche. Ar fi bine pt coloana mea sa mai reduc greutatea.

Daca va voi pune intrebari aparent puerile va rog sa nu va suparati si sa ma intelegeti ca cel putin pt moment nu am timp sa studiez si sa ma documentez prea mult, de aceea voi mai apela la voi. Iar stilul de alimentatie nu mai suporta amanare, trebuie schimbat cat mai rapid. O sa incerc sa citesc cat pot din urma sa vad cum se combina alimentele si unde nu am sa inteleg, am sa intreb
O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

kariri bine ai venit...stai linistita ca nu exista asa ceva ca intrebare puerila...noi suntem pe aici de ani si tot mai uitam cate ceva si spunem..si trebe sa sara cineva cu informatia buna

e foarte bine ca te-ai hotarat sa-ti schimbi stilul de viata pentru tine si mai ales pentru copii tai.mult noroc si hotarare in continuare iti doresc

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Brandu, uite reteta asta de briose e buna http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/24710/Muffins-aperitiv/

Oana, ce a zis Brandu se aplica si la MD. Ori e lipidic( wassa cu sunca) ori e glucidic( wassa cu magiun). Wassa o poti combina cu grasimi doar daca e cu 24% fibre( su nu am gasit la noi de cumparat) sau daca o faci tu cu 50-50 faina integrala si tarate.

Kariris, bine ai venit in clubul montignacelor si a celor operate de hernie de disc, adica moi Va fi usor daca aplici dieta si stilul de viata sanatos la intreaga familie. Montignac se potriveste perfect cu regimul de diabet si sunt convinsa ca daca veti slabi si glicemia va fi mai usor de controlat. Depozitele de grasime sunt rezistente la insulina, deci scapand de ele reduci si glicemia. Iar pt coloana e vital sa ai o greutate normala. Multa bafta si sa stai cat mai mult alaturi de noi

Pe prima pagina este un link spre Montignac pe scurt. Pe acest blog poti verifica IG al alimentelor http://doi4montignac.blogspot.com/ . Regulie de baza in dieta Montignac sunt:
1. Alimentele cu IG sub 35 se pot combina cu lipide( ulei, carne, oua,lactate nedegresate)
2. Alimentele cu IG intre 35 si 50 nu se pot combina cu lipide( gen paste integrale, orez integral sau basmati, cuscus integral se combina numai cu legume sau lactate degresate)
3. Alimentele cu IG peste 50 sunt interzise

E important sa te debarasezi din casa de orice alimente interzise si sa te aprovizonezi cu alimente cat mai sanatoase.

Orice intrebari ai, in masura in care stim iti vom raspunde cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro senchi..clar se executa in vichend! ai facut 50-50% tarate-integrala?sau ai pus mai multa tarate sau cum?..am si naut...as putea sa pun faina de naut si tarate..ce spui?..ardeiul nu o sa-l pun ca nu prea me place

eu azi am mancat tare dezordonat..nici nu am fost la munci ca m-am simtit tare ametita si fara chef..am mancat multe glucide..maine nici nush ce sa iau la munci..poate imi iau ceva conserva de peste afumat..dar o sa fie funny ca trebe sa mananc cu ceapa

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Brandu, eu le faceam cu jumate faina integrala si jumate tarate. Clar merg cu faina de naut. Stii ca intotdeauna am sustinut ca faina de naut merge in preparate sarate. Poti pune in ele ce vrei tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Fetelor multumesc pentru primirea frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Brandusik, nu stiu ce fac dar nu ajung sa ma culc decat pe la ore din astea ... Maine de dimi iar sunt varza ...

Puisorule de unde cumpar faina integrala si tarate ? De la Plafar ?
Cred ca ma apuc sa fac paine pt ca wassa nu-mi place. Parca am vazut undeva, in mesajele tale, reteta de lipii ?
Rechinul este bunutz. L-am facut la gratar si l-am mancat cu placere.
Nici pe mine nu ma tentase dar au insistat cei mici .

A.... si am uitat sa va spun : nu ma mai simt lipsita de energie in timpul zilei.

Meniu:
D: portocale
P: ciorba de loboda si somon la gratar cu lamaie
C: telemea de oaie cu rosii, un iaurt si sana



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

mel si tu mananci ff putin..auzi la tine..o porto dimi ce e asta?nici un hamster nu ar supravietui doar cu atat


io deja mi-am facut programu de maine:
Md: lapte cu fulgi(ca nu am mai mancat din tinereti si mi-e pofta)
G: mar/portocala..sau amandoua
P:2 conserve de hering in sos tomat..(sper sa nu uit sa iau otet)
C: supa crema

am mai spus..azi am mancat multe glucide...de la lipii, wasa, orez pana la biscuiti cu cioco negra...


Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Mel,faina integrala gasesti in supermarketuri( Carrefour, Auchan) sau la Cora este marca proprie si e cea mai ieftina. Tarate de la plafar sau din piata. Mai gasesti de cumparat de la Velpitar o franzela feliata care se numeste Grau intreg. E facuta doar din faina integrala si ar merge la mese glucidice.

Reteta originala de lipie e asta http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/17835/Lipie-arabeasca/ iar aici am explicat un pic cum o fac monti http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/29029/Reteta-Montignac-Lipie/

Sa aveti o zi usoara

Mergi la inceput