Strategii pentru un viitor sigur si imbelsugat

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Copiii au perceptii foarte clare si asa cum li se "preda" religia nu poate sa duca decat la indepartarea lor de ea.
Daca isi inchipuie popii fara har si teologii ca vor avea credinciosi prin impunerea religiei in scoala se insala amarnic tot asa cum inteleg in mod gresit care este calea credintei spre sufletul omului!


B.nica, nu inteleg cine impune religia in scoala si cui?
Eu am invatat chestii foarte interesante in legatura cu religia chiar din scoala. Pe mine nu m-a indepartat nimeni. Am aflat lucruri pe care altfel nu le aflam pt ca la biserica nu se face cateheza toata ziua buna ziua si nu as fi avut timp (sau chef) sa ma deplasez duminica seara o data pe luna la o lectie in afara scolii.

Altii nu au norocul asta pentru ca profesorii lor ori sunt incompetenti, ori nu stiu pic de psihopedagogie si nici nu-i intereseaza.

Important e ca acei teologi (absolventi de teologie) care predau prin scoli sa fie cu adevarat competenti si sa stie sa 'predea'. Despre asta e vorba. Despre competenta nu despre invatatul cu forta.

Nimeni nu obliga pe nimeni sa invete religia sau sa invete o religie care nu-i apartine. Scrie clar, negru pe alb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Maria spre cinstea ta spui unele adevaruri dar nu inteleg de ce le prezinti ca reprosuri.
Nu ai copii si deci nu intelegi cum functioneaza mintea si perceptia lor.
Scoala nu este pt. ei ceva f. placut ci numai ceva necesar; ei invata ca sa le faca parintilor pe plac si eventual sa obtina laude pt. performantele lor.
Niciun profesor nu se straduieste sa-i atraga de partea obiectului lor de predare pt. ca nu a fost instruit in acest sens.Cine o face, o face din vocatie si din eruditie.
Cultura copiilor este din pacate lasata la indemana parintilor. Daca acestia insista pe o completare consistenta a educatiei de la scoala intr-o maniera atractiva vor avea copii educati si cu o cultura corespunzatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

B-nica,ma mir ca tu care esti credincioasa si ai scris asa frumos despre botezul copiilor tai nu esti de acord cu religia in scoli, te temi doar sa nu aiba cumva vreun prof prost pregatit sau de ce? Ca daca e asa, profi slab pregatiti pot avea la orice materie, nu numai la religie. Pt un credincios ortodox eu zic ca e un cistig, eu n-am facut religie, ca in epoca de aur nu se facea, si am lipsuri o gramada, tirziu am aflat si eu ce e aia o liturghie, care-s semnificatiile ei si cite si mai cite. Avind in vedere ca la ortodocsi nu se face nicio cateheza in cadrul bisericii , cred ca sintem cei mai ignoranti dintre crestini, ramine scoala, daca si asa refuzam, ramine sa-i invatam singuri, daca stim si noi.Dar stim? Uite, Capcaunul stie, a cumparat material didactic,s-a ocupat, dar nu toti parintii au disponibilitate pt asta.

Poti sa crezi si sa nu ai multa cultura religioasa, dar cultura religioasa e buna si fara sa crezi, tot cistig e, chiar de-ar fi doar punctul de vedere ortodox pt inceput, asta-ti poate trezi curiozitatea sa cunosti si alte religii, sa compari, sa citesti.In afara de asta, un "indoctrinat" oricind se poate debarasa de credinta ( eu am citit despre Simone de Beauvoir ca-ntr-o buna zi s-a trezit si a zis gata, de azi nu mai cred, si a dat la o parte biserica si Dumnezeu, spre disperarea familiei practicante), in timp ce un om care nici nu crede(ca n-a apucat, nu i s-a spus, n-a vazut etc),nici nu are informatie despre credinte, putine sanse are sa fie curios mai tirziu, mai ales daca si-a insusit opozitia familiei cu privire la religii.

Ca-l trimiti la "indoctrinare" la scoala sau il tii departe de orice credinte, intr-un fel sau altul tot alegem pt copiii nostri.
(Eu mai privesc pb si dintr-un alt unghi:oamenii nu mai sint azi legati de glie, nu stim in ce tari si intre ce culturi vor trai copiii nostri, asa ca eu prefer sa ma asigur ca ai mei stiu ce si cum e cu religiile decit sa fie ignoranti si sa intre in nu stiu ce secte).

In concluzie, eu m-as gindi bine inainte sa refuz un curs care-mi poate fi folositor(plus ca gratuit), in cel mai rau caz ma retrag, fac reclamatii daca nu-s multumit de prof etc Dupa cum vedeti, si-n alte tari se face religia si n-am auzit de indoctrinati, faceti cum credeti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

No,una-i sa spuna popa ca trebuie sa asculte de parinti,sa spuna adevarul si sa nu faca fapte rele....si alta e sa faca mort copt in scoala religie.Fiti sigure ca adevaratii preoti cu har,oameni cu sufletul la Dumnezeu,nu ar accepta niciodata sa mearga sa tina ore....

Stiu un preot adevarat,unul care a convins o sceptica ca mine ca exista ceva a colo....undeva,care desi i se ofera zilnic bunuri pamantesti(gen mercedes sa se poata deplasa la diverse masluri sau slujbe),prefera sa mearga cu un baiat din manastire cu o dacie papuc de 10-15 ani...veche rau,sa bea apa de la fantana si sa fie linistit si impacat cu viata.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Cred ca se pierde din vedere ca suntem intr-un stat laic, scoala de stat e laica (Andacos, scoala despre care vorbesti nu e sub patronatul unei biserici? Stiu ca in Germania, multe scoli sunt...) si ca eu, cel putin, imi trimit acolo copilul ca sa invete stiinta. Nu am nevoie sa-i faca statul educatie, sa-l invete morala, cu asta ma ocup eu, acasa!

Deci inca o data, care e scopul acestor ore de religie? (suntem aici ca la sedinta de partid, ne facem ca nu-i adevarat!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G

Cred ca se pierde din vedere ca suntem intr-un stat laic, scoala de stat e laica (Andacos, scoala despre care vorbesti nu e sub patronatul unei biserici? Stiu ca in Germania, multe scoli sunt...) si ca eu, cel putin, imi trimit acolo copilul ca sa invete stiinta. Nu am nevoie sa-i faca statul educatie, sa-l invete morala, cu asta ma ocup eu, acasa!

Deci inca o data, care e scopul acestor ore de religie? (suntem aici ca la sedinta de partid, ne facem ca nu-i adevarat!)

J si Carla (05.02.2006)
www.prin-casa.ro/" target="_blank">Culinare


Egal de felul scolii de stat, in Germania se face fie religie (catolica sau luterana) sau ceva asemanator cu etica.

Edit ca sa spun ce imi povesteste sotul: a facut de obicei cu profesor de religie, dar nu in toti anii a fost unul in scoala. In acei ani a preluat un preot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

nu se poate amesteca religia cu scoala. sunt doua lucruri separate. total. religia isi are locul ei bine definit in biserica, iar scoala are alta menire. chiar daca pe undeva amadoua se aseamana. ptr practicarea religiei exista biserici.

daca in scoala s-ar face religia asa cum a spus marius sau mihaela, atunci da, e ok. dar in alta forma nu are ce cauta acolo.

fiecarui om, implicit fiecarui copil ar trebui sa-i fie respectat acest drept fundamental. sa i se prezinte religiile umanitatii si atat! iar cand va decide el, sa stie ce sa aleaga.

in Germania, religia in scoala are alta conotatie. dar nu despre religia predata in scolile nemtesti este vorba.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mi s-ar parea normal sa se faca istoria religiilor, sa treaca prin fiecare religie in parte (ma rog, cat se poate), nu sa fie niste profesori cu ochelari de cal, incorsetati in niste reguli invechite, care sa faca din Dumnezeu un baubau care te pedepseste daca minti sau mai stiu eu ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G

Cred ca se pierde din vedere ca suntem intr-un stat laic, scoala de stat e laica (Andacos, scoala despre care vorbesti nu e sub patronatul unei biserici? Stiu ca in Germania, multe scoli sunt...) si ca eu, cel putin, imi trimit acolo copilul ca sa invete stiinta. Nu am nevoie sa-i faca statul educatie, sa-l invete morala, cu asta ma ocup eu, acasa!

Deci inca o data, care e scopul acestor ore de religie? (suntem aici ca la sedinta de partid, ne facem ca nu-i adevarat!)



Nu e nici o sedinta de partid. Poti sa ne explici de ce ai impresia ca esti obligata, fortata, stransa cu usa sa trimiti copilul la niste cursuri care ti se par inutile sau daunatoare?

Exista solutii foarte simple. Nu cred ca cineva din vreo scoala s-ar impotrivi si s-ar face luntre si punte ca sa ii oblige pe copii(si pe parinti) sa nu aiba de ales.

Nu vrei, nu lasi copilul sa mearga, ca suntem intr-un stat laic dar nu intr-o dictatura. O cerere, o semnatura si cu asta basta.
Orele pot fi puse la inceputul sau la sfarsitul programului si in felul asta copiii care nu participa pot veni cu o ora mai tarziu sau pot pleca cu o ora mai devreme. Nu vad de ce lucrurile sunt atat de complicate.
.
Mai departe. . . faptul ca trimiti copilul la scoala sa invete stiinta. . . e o intentie buna. In scolile prin care am trecut eu (si cele de care am auzit) . . . stiinta asta e......mai bine ne uitam la rezultatele de la bacalaureat de anul trecut. . . si totul devine mult mai limpede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citind ce ati scris am ajuns sa ma gandesc si la alte aspecte.

Daca faci o cerere de retragere de la ora de religie nu expui copilul la o anumita separatie? Nu va fi privit ca o ciudatenie de colegi sau/si profesori ma ales ca trebuie sa fie fizic la ora respectiva?

E normal ca un optional sa atarne in balanta la incheierea situatiei scolare anuale/semestriale mai ales ca nu exista alternativa cuantificabila? In aceste conditii nu vorbim de discriminare?

Lasati-va de fumat, renuntati la alcool, treceti la o dieta sanatoasa, nu mancati seara tarziu si in doua saptamani o sa pierdeti 14 zile!

Mergi la inceput