Strategii pentru un viitor sigur si imbelsugat

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

kariguld: cum este acum in scoli? Ma ingrozesc sa aud de la altii cum e la copilul meu in scoala si eu nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

bellane, daca vrei sa studiezi cum este la alte* confesiuni religioase sunt destule materiale informative numai pe internet. nu mai spun ca poti vizita cate o biserica de alta nuante religioasa ca sa-fi faci o idee.

referitor la cum este acum in scoli. religia este impusa in 90% din cazuri. copii sunt obligati sub diverse forme sa frecventeze orele, asta deja s-a mai spus.

chiar daca exista toleranta in unele cazuri ca {} copilul sa nu frecventeze orele de religie, totusi le frecventeaza din varii motive. iar mie asta imi suna a fortare/obligare.


*am editat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

In scolile nemtzesti se preda religia!

Cine nu doreste sa faca religie(nu apartzine ritului catolic sau evanghelist)sau din motive pur personale,face etica!

In clasele mici copii mergeau destul de des la bisercica(clasele 1-4)si Andrei al meu a mers cu clasa chiar nu lua parte la orele de religie!Si in clasa a 5 a au fost cu clasa la biserica,ba chiar deschiderea anului scolar la biserica a vut loc,insa din clasa a 6 a nu au mai mers!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Maria a vorbit despre cateheza. Eu cu parinti practicanti si nu prea, cunoscatori si nu prea a trebui sa iau credinta asa cum este fara prea multe explicatii. De aceea cred ca daca vrei sa fii un bun crestin trebuie sa stii si sa simti in acelasi timp. Maria are cunostinte din scoala despre religie eu doar din citite si auzite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

andacos: in Germania merg cu scoala la biserica?
Cred ca la romani e mult mai relaxata ora de religie cel putin la clasele mici.
Eu nu am simtit pana acum indoctrinarea sau incrancenarea la aceasta materie. Poate am avut noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Da,la scoala/scolile la care a fost Andrei s-a mers cu scoala!

Totzi copii,indiferent ca participau sau nu la orele de religie!


editez sa nu cumva sa se creada ca era ceva la ordinea zile,se intimpla de max 2 ori pe an,eu chiar nu am considerat indoctrinare mersul la biserica cu clasa!

Inca un edit!S-a mers cu clasa,nu cu scoala!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Kariguld, daca ai impresia ca sunt 'paralela'. . . imi pare sincer rau si chiar nu stiu cum sa reglez chestia asta.

Spune-mi ce ti se pare paralel cu ce si o sa incerc sa dau explicatii mai clare.

Faptul ca la ortodocsi nu se adapteaza slujbele pentru copii, chiar nu ma priveste. Sunt mii si zeci de mii de copii adusi de parintii lor la slujbe si toata lumea (inclusiv copiii) sunt foarte ok.

Problema e ca multi (copii si adulti) nu inteleg slujba pentru ca nu se face cateheza. Nu inteleg o carte pentru ca nu stiu sa citeasca. Ori eu zic ca uneori e mai bine sa inveti sa citesti ca sa pricepi o carte decat sa iti fie tradusa cartea pentru 'nivelul' tau.

Mai departe, unde sunt paralela ca sunt mai multe mesaje si nu inteleg la care te referi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Maria, cind inveti matematica, inveti direct sa faci integrale? Cind inveti gramatica limbii romane incepi direct cu analiza propozitilor? Tu ai copii?

Or merge multi copii la biserica la slujbele normale dar sper ca sa existe cinvea care sa le explice in prealabil pt nivelul lor de cunoastere. Altfel biserica va fii ce a fost pt mine: o insiruire de "asa se face", "asa nu se face", "stai jos", "ingenuncheza", "ridica-te", "saruta icoanele".

Copilul meu e la o gradinita luterana. Cam de doua ori pe semestru face preotul slujba acolo, in fiecare vineri fac o mica intrunire unde li-i se vorbeste un pic de religie (fara preot insa). S-au pregatit de Craciun (aici exista Advent, o perioada de 4 sapatamini inainte de Craciun) si au avut parte de o scurta piesa de teatru despre nasterea lui Iisus. De Sfintul Martin a fost suljba speciala la biserica pt copii, tot cu o piesa de teatru (de data asta proiectata in jocuri de lumini si umbre) si preotul le-a spus povestea Sfintului Martin. La fiecare sarbatoare mare exista slujba pt familie , slujba care e de obicei mult mai scurta si facuta pt nivelul copiilor.

Eu consider ca e importanat sa ii dau sansa copilului meu sa vina in contact cind e mic cu religia. Asa va putea la maturitate sa se hotareasca in ce va crede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Copiii au perceptii foarte clare si asa cum li se "preda" religia nu poate sa duca decat la indepartarea lor de ea.
Daca isi inchipuie popii fara har si teologii ca vor avea credinciosi prin impunerea religiei in scoala se insala amarnic tot asa cum inteleg in mod gresit care este calea credintei spre sufletul omului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Maria, cind inveti matematica, inveti direct sa faci integrale? Cind inveti gramatica limbii romane incepi direct cu analiza propozitilor? Tu ai copii?

Or merge multi copii la biserica la slujbele normale dar sper ca sa existe cinvea care sa le explice in prealabil pt nivelul lor de cunoastere. Altfel biserica va fii ce a fost pt mine: o insiruire de "asa se face", "asa nu se face", "stai jos", "ingenuncheza", "ridica-te", "saruta icoanele".

Copilul meu e la o gradinita luterana. Cam de doua ori pe semestru face preotul slujba acolo, in fiecare vineri fac o mica intrunire unde li-i se vorbeste un pic de religie (fara preot insa). S-au pregatit de Craciun (aici exista Advent, o perioada de 4 sapatamini inainte de Craciun) si au avut parte de o scurta piesa de teatru despre nasterea lui Iisus. De Sfintul Martin a fost suljba speciala la biserica pt copii, tot cu o piesa de teatru (de data asta proiectata in jocuri de lumini si umbre) si preotul le-a spus povestea Sfintului Martin. La fiecare sarbatoare mare exista slujba pt familie , slujba care e de obicei mult mai scurta si facuta pt nivelul copiilor.

Eu consider ca e importanat sa ii dau sansa copilului meu sa vina in contact cind e mic cu religia. Asa va putea la maturitate sa se hotareasca in ce va crede.


Nu, nu invat direct sa fac integrale, nici gramatici comparate in clasa a 3-a n-am facut. Nu nu am copii.

Copilul tau e la o gradinita luterana. Eu sunt ortodoxa si mi-as trimite copilul la o gradinita ortodoxa. Asa cum unii evrei prefera sa isi dea copiii la gradinite evreiesti s.a.m.d.

Problema e ca pe mai departe. . . . scoala primara, generala, liceul. . . . solutiile sunt confuze. As miza pe noroc. Daca ar avea sau nu noroc sa aiba o profesoara cum am avut eu.

Ce am bolduit . . . este ceea ce cred si eu. Nu inteleg care e neintelegerea sau daca e vreuna.

Mergi la inceput