Nu imi mai suport socrela

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana789 spune:

Multumesc de raspunsuri.

Rufus, nu am cum sa mai aman nunta, ca tot am amanat-o si de fiecare data sotul imi reproseaza (dupa ce vine de la ai lui) ca nu facem si noi o nunta. Bunica lui, de fiecare data cand mergem la ea insista cu nunta. Deci nunta in sine trebuie facuta pentru ca ai lui sustin ca rade lumea de ei ca au si ei un singur baiat si nu-iau facut nunta.

Cred ca singura solutie e despartirea, vorba voastra, mereu o sa fie asa. De ex. mama lui i-a zis mamei mele ca spera ca nu raman insarcinata pana la nunta. Si treaba asta il influenteaza si pe el, adica cel mai sigur nu o sa facem copii pana nu hotaraste mama lui. Lucrurile merg mai departe, soacra-mea facandu-mi mereu reprosuri ca nu fac aia, cealalta, ca ea n-are ce se lauda cu mine. Socrii si bunica sotului imi spun mereu ca sunt foarte norocoasa cu sotul etc.

Sotul meu considera ca parintii mei sunt rai si nu-i intelege pe ai mei ca nu se baga in casatoria noastra sa ne dea indicatii.

Cand ne-am cununat civil acum 5 ani a fost un intreg scandal pentru ca sotul meu desi vorbisem de casatorie, ne-am facut analizele, am depus actele la primarie, nu le spuses alor lui ca urmeaza sa ne casatorim, la mine in schimb stia toata familia. Dupa ce am depus actele la primarie, le-a zis alor lui ca se insoara si a venit acasa de la ai lui spunandu-mi ca sa amanam casatoria ca ai lui vor si ei sa se pregateasca, ca vor cununia sa o facem in orasul lui natal, sa-si termine si ei vila etc. Eu nu am fost de acord cu treaba asta si pana la urma ne-am casatorit cum stabilisem insa dupa multe scandaluri si certuri si fara prezenta parintilor nostri, adica pe furis. Vreau sa zic ca inainte de casatorie soacra-mea imi spunea ca noi stam ,,doar asa'' impreuna, ca atunci cand o sa se mute fii-su singur o sa trebuiasca sa vina ea sa-i faca curat la apartament. Eu eram super socata pentru ca noi nu aveam de gand sa ne despartim.

Povestea e lunga...soacra-mea ne socoteste mereu veniturile, de parca ne-ar da ea bani, mereu considera ca eu sunt foarte cheltuitoare etc.
Chiar nu cred ca mai are rost.

Eu tot am lungit-o pentru ca sunt o fire mai slaba din fire si mi-a fost mereu frica de necunoscut, ca nu o sa mai gasesc pe altcineva, dar sincer acum am ajuns la concluzia ca m-ai bine singura. Eu in fond voiam sa ma casatoresc cu al meu sot, nu cu socrii si se pare ca m-am maritat cu ei.

Al meu sot este de parere ca parintii trebuie sa se implice in casatoria copiilor in sensul sa le dea sfaturi (sfaturi insemnand de fapt ordine).

Ma asteapta cateva zile grele, trebuie sa ma apuc de facut bagaje...ufff, iar?!? m-am saturat de mutat prin chirii, dar ce sa fac altceva?

Sotul mi-a zis sa-i mai dau o saptaman de gandire, dar de 2 saptamani tot asa imi zice, da-mi 2 zile, mai dam 5, vineri mi-a zis ca ne mai gandim pana luni. Pana la urma cat sa mai astept? Ca de 5 ani tot astept sa se decida sa fie pentru noi si familia noastra.

Am plecat la librarie sa caut saci si cutii...daca mai aveti pareri, sunt binevenite...multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Dana789, spui ca din partea socrilor sunt 200 de invitati, din partea parintilor - 20. Atunci, sa plateasca socrii ptr. invitatii lor si parintii tai ptr. ai lor. Adica, socrii platesc 90% din cheltuieli si parintii tai 10%. Atunci sa vedem daca mai au chef sa invite 200 de persoane. Mie mi se pare super-corect sa plateasca fiecare ptr. proprii invitati.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

E de-a dreptul absurd sa aiba socrii pretetntia ca parintii tai sa-si vanda apartamentul ca socrii au chef ca nunta sa fie platita 50-50 si nu lasa loc de compromis. Pai si parintii tai mai apoi ce fac? Stau in chirie ca ti-au satisfacut orgoliile socrilor? E de-a dreptul absurd ce pretentii au socrii tai si e trist ca sotul tau e de acord cu ei.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Stai ca mi-a mai venit o idee: spunele socrilor sa-si vanda ei vila si sa plateasca toata nunta, ca tot vor sa-i faca nunta baiatului. Doar unul au, ce mama ma-sii! Tii, ce ma scarbesc oamenii astia egoisti si care comanda pe banul si viata altora.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana789 spune:

Parintii mei nu stau in apartamentul respectiv, ci undeva la tara foarte departe de oras, dar mama se mai duce la apartament cand e bolnava (are toarte bolile din lume) si are nevoie sa-si faca analize, s-au sa se intereneze in spital. Mama mea e si pensionata pe caz de boala.
Socrii nu vor altucumva decat 50-50.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Dana789, imi pare foarte rau ca ti se intampla asta. Nu o sa mai repet si eu ce au spus ceilalti colegi de forum, iti scriu doar sa-ti spun ca nu e de trait cu o asemenea persoana, compromisurile vor fi rezolvari temporare doar. Cea mai buna decizie este sa te desparti de el! Curaj, esti o femeie buna si sigur vei intalni un barbat bun, care sa se implice cu adevarat in formarea unei familii. Pe sotul tau n-o sa reusesti sa-l schimbi si vei continua sa fii nefericita alaturi de el.

iti spun sincer ca asa ceva, pretentia sa-si vanda cuscrii casa ca sa poate plati nunta, n-am auzit in viata mea!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana789

Rufus, nu am cum sa mai aman nunta, ca tot am amanat-o



Probabil ai dreptate.
Oricum, din cate spui urmeaza sa te mariti cu toate neamurile lui, de la bunici in jos.
Mai bine lipsa...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Dana, pleaca. Arunca cheia casei, uita-i numele sotului, sterge-l din telefon pe el si pe familia sa. Tu nu ai sot-barbat, ci sot-carpa cu care mama lui sterge pe jos si ar vrea sa faca si cu tine la fel. Mai mult ca sigur ca tu NU esti femeia dorita de familia lui. Ai sa fii surprinsa, insa cand isi va gasi sotul tau jumatatea, cu adevarat jumatatea perfecta se va transforma ca prin farmec soacra ta.

Asta este, viata: tu nu esti potrivita pt el, nici el nu este potrivit pt tine. Unde-i tragedia? Bine ca nu aveti copii impreuna.

.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Cazul meu: soacra, avand salariu minim, avand in grija si pe cumnat, cu handicap. La cununie am primit lenjerie de pat, la nunta halate si prosoape de baie. Nu am cerut nimic din partea ei finaciar. Am suportat noi si cu mama mea costul nuntii (castig 700 ron, bine ca nu am iesit pe minus).

Regulat soacra primeste de la noi: medicamente, produse de cosmetica, detergenti, aparatura electrocasnica, bani. Acum, cand avem o gramada de datorii (ne achizitionam un apartament) si-a pus centrala. S-a imprumutat in contul nostru si ne-a pus in fata faptului implinit. Noi tb sa platim 1500 euro. La nunta unei nepoate de-a ei, ea s-a distrat toata noaptea, eu acasa cu copilul (ca nu avrut sa stea ea), insa pe banii nostri (nu a dat nimic dar ca nu are de unde ). Este femeie buna in general, imi gateste si are grija de copil cand vine, insa cand vine vb de bani O URASC! Totul noi. La ultima venire a ei aici, nu a scos nimic macar 7 lei pt o masina pt Dragos (l-a asteptat cu copilul in scara pe sot sa vina sa-i dea bani). Cica la primavara se va pensiona, si cum tot ne-am luat noi apartament 4 camere se asteapta sa o chemam la noi. Cum fac, cum ii spun ca nu o doresc? Ca este bine cum este acum: o saptamana la 2 luni. Este maximul pe care il pot suporta eu financiar. Am vb aseara cu sotul (de fapt, a fost cearta in toata regula). Il deranjeaza ca nu vb mai des cu mama lui la telefon, ca de fapt, ea nu imi cere direct bani (asa este, insa cand o aud ca se plange ca nu are ce manca, imi vine sa o iau la fuga). Acum vrea de Sarbatori la noi, ca ne mutam in casa noua, ca ce frumos va fi sa vina la munte. Dar eu nu o vreau deloc de sarbatori. La ce bun? Sa-mi strice si bruma de chef? Niciodata nu si-a luat concediu cand am rugat-o eu, cand aveam nevoie de ajutor.

Probabil ca voi transa problema direct la telefon, intre noi doua. De Craciun este primita, de Revelion nu. Si ma enerva inca o chestie la ea cand era la noi: abia astepta sa plec de-acasa si era extrem de surprinsa cand ma intorceam acasa: cum adica, nu m-am intors dupa 10 ore de munca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana789

Parintii mei nu stau in apartamentul respectiv, ci undeva la tara foarte departe de oras, dar mama se mai duce la apartament cand e bolnava (are toarte bolile din lume) si are nevoie sa-si faca analize, s-au sa se intereneze in spital. Mama mea e si pensionata pe caz de boala.
Socrii nu vor altucumva decat 50-50.



Pai tot e absurd ce cer ei. Apartamentul e al parintilor tai, nu au ei dreptul sa decide cine ce vinde ca sa le satisfaca lor orgoliul.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput