Mi s-a recomandat histerectomie partiala

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Anca, vei trece peste toate ca o luptatoare ce te stiu...te asteapta o viata frumoasa. Ma rog sa fie totul bine si sa nu mai sufere fata frumoasa. si nu regreta ca iti ratezi concediul... da-l in colo de soare ca nu face bine DELOC! Te pup, ma gandesc la tine si ma rog sa iasa totul bine!

Lavi02, in ziua cand primesti o astfel de veste chiar e un capat de tara, ca sa nu zic un shoc! Nu te supara ca iti spun, dar si pt mine a fost enorm socul, cand m-am pus in pielea Ancai, am fost revoltata ca un om asa frumos la suflet si la trup a fost ales de dumnezeu sa mai treaca si prin asta de parca nu ii daduse destule!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Of, si eu am fost socata! Nu am vrut sa minimizez, Doamne fereste! Imi cer mii de scuze daca asa a parut.
Am avut si eu cancer in familia f f apropiata, am fost si eu suspecta de cancer mama fiind de copii mici. Stiu socul pe care il ai cand primesti o astfel de veste si nu-l doresc nimanui. Prin "nu e un capat de tara" am vrut sa o incurajez pe Anca, sa faca fata tratamentelor si operatiei care probabil urmeaza, sa reuseasca sa vada inainte, e doar o incercare prin care trece. M-am exprimat poate gresit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Anca, imi pare rau ca trebuie sa treci printr-o asemenea incercare. Iti doresc din suflet sa fii tare, sa vezi partea buna a lucrurilor si sa iti petreci cei mai frumosi ani alaturi de fetita ta.
Suntem aici oricand ai nevoie.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Anca, scumpa mea, ce pot sa fac? cum te pot ajuta? Eu am fost suspectata de cancer, la PAP III si CIN III doctorul mi-a propus histerectomie, eu nu am vrut, citisem tot felul de pareri ca daca e cancer "si-l deranzezi poti muri..." si multe alte prosti...dar in acest timp am plans cam o saptamana, nu vroiam sa accept operatia, mai vroiam cu disperare un copil si exact cand il lamurisem si pe sotul (incercam de vreo 5 ani) la doua luni am aflat vestea; am avut de ales intre viata alaturi de puiul meu drag sau cea alaturi de ingeri.... si am ales copilul.
Anca, lupta, chiar daca nu de asta ai nevoie acum sa auzi, crede-ma ca vei reusi; un psihic sanatos face cat o mie de tratamente; gandeste-te la Dana, la sotul tau... ei au nevoie de tine....trebuie sa ramai langa ei; daca consideri du-te si mai cere o parere, dar ascultati si inima, ai incredere in ceea ce-ti spune inima si alege acel dr. de care te simti mai apropiata.
Scrie-ne ce simti, te va ajuta, descarcate, plange cat vrei si fati un plan de lupta.
Suntem aici pentru tine.
Te cu drag.
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Ieri am fost varza. Am plans, m-am jelit si, in final, m-am linistit si am planuit. Am fost la dr. aseara.
Mi-a zis ca trebuie sa fiu operata cat mai curand si ca va incerca sa ma strecoare saptamana asta sau viitoare. M-a sunat astazi dimineata asistenta si mi-a zis ca pe 3 mai sa ma prezint dimineata la spital.

Este vorba de cancer endometrial, faza incipienta. Deci, il iau din fasa. Nu are cum sa fie altfel decat bine.

A pomenit aseara de histerectomie prin laparoscopie. Mi-a zis ca e si asta o varianta. Ce ziceti de asta?

Important e ca sunt cu moralul sus. Nu ma las. Sunt ok.

Multumesc pentru sustinere!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Anca si eu am vrut prin laparoscopie, dar mie dr. mi-a explicat ca recuperarea e mai scurta, nu ramane asa cicatrice, dar ca el prefera sa faca operatia clasica, prin taierea abdomenului la baza chilotului, ca odata deschis vede tot ce trebuie acolo, eu am optat pentru aceasta varianta, dar acum depinde de tine. Vorbeste cu dr. tau si vezi ce-ti indica; un ochi format vede ce trebuie vazut, bineinteles atat cat se poate.
Ma bucur ca esti bine, ca esti cu moralul ridicat; si ma bucur ca esti mai puternica decat mine ca eu am plans o saptamana .
Ai grija de tine. cand ai timp sa ne mai scrii sa stim cum esti.
Te ,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anca of, draga de tine, ce bine ca ai depasit socul initial si ai trecut la un plan de bataie! Si e bine ca l-ai depistat la timp.

Mie mi-a zis ca incepe operatia laparoscopic si daca gaseste nasol pe acolo o extinde la clasic.

Sanatate multa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Anca, sanatate si putere multa! Te imbratisez si iti tin pumnii. Va fi bine, trebuie sa fie bine!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Anca, felicitari pentru atitudinea pozitiva. Esti o persoana puternica. Cu siguranta va fi bine.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Anca, eu as opta daca s-ar putea pentru operatie clasica (laparotomie) nu laparoscopie. Eu sunt convinsa ca vede la fel de bine si la laparoscopie si poate interveni unde e cazul, dar pt psihicul meu si aici ma refer strict la mine, mi-ar placea sa fiu mai "la vedere" sa fie mai usor de intervenit si vazut tot. Sa insisti sa examineze fff bine si ovarele eventual sa ia un pic de tesut pt analiza daca crede ca e bine sa fie sigur ca e OK sa le lase.

Eu de mult ma tot gandesc sa imi scot uterul in preajma menopauzei sau putin mai devreme, ca oricum in afara de punct de sprijin pt alte organe nu prea imi mai foloseste la nimic. Imi da doar batai de cap. Dar nu vor medicii. Cel putin nu acum.

Anca am citit si eu aseara pana tarziu pe net despre cancerul endometrial si e asa cum am banuit noi: exces de estrogeni fara echilibru in progesteron... offff no comment!

Lavi02, nu te supara pe mine pt reactia de ieri dar asta am simtit! ca daca as fi eu in locul Ancai la momentul respectiv, s-ar fi sfarsit pamantul, ar fi fost un capat de tara, ...pentru mine cea in cauza. Eram inca sub impactul vestii si am reactionat cam brutal.

Mergi la inceput