Mi s-a recomandat histerectomie partiala

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lislis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kariris

Anca, eu as opta daca s-ar putea pentru operatie clasica (laparotomie) nu laparoscopie.


Si eu as face la fel. Intr-un astfel de caz, mi se pare mai sigura o interventie chirurgicala clasica.

Anca, iti doresc din tot sufletul sa iei cea mai buna decizie pentru viata ta. Multa sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Kari, a fost vina mea ca nu m-am exprimat foarte bine, si eu am fost socata, cautam sa o incurajez cumva pe Anca si nu mi-au iesit bine cuvintele! Scuze!

Anca, multa putere iti doresc si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

e bine ca suntem aici si ne sprijinim una pe alta, chiar daca mai apar " discutii"; fiecare dorim sa ne oferim ajutorul si cateodata nu ne alegem cele mai bune cuvinte, am patit-o si eu si nu odata...
Pentru mine voi ati fost un ajutor nesperat, ati fost familia cu care m-am sfatuit, ati fost cele care mi-au dat curaj sa lupt sa nu ma dau batuta; de aceea suntem aici si pentru Anca si pentru oricine mai are nevoie de noi. Ajuta foarte mult sa ai cu cine "vorbi", asa ca Anca si alte fete care au nevoie de noi, suntem aici, va sustinem si va intelegem durerea, unele din noi am trecut prin asta si toate am reusit sa invingem boala.
Va si va imbratisez pe toate cu drag.
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Multumesc pentru tot!

Azi nu am o stare grozava. Nu prea pot sa dorm, nu prea mai pot sa mananc. Trec de la o stare la alta, ca nebunii.

Sunt multe intrebari care ma macina, la care le caut raspunsul si din ce le caut mai mult si citesc mai mult, parca ma afund mai tare.

Aproape fiecare persoana din jurul meu vine cu cate o poveste de genul ”si matusa mea a avut si....” , sau ”nu e mare lucru, scoti raul si gata”. Cei care stiu se poarta cu manusi, cei de acasa isi ascund ingrijorarea, iar eu simt nevoia sa ma bag undeva si sa nu fiu nevoita sa raspund cu o fatza tampa la chestii de genul ”va fi bine, ai sa vezi!”

Abi a astept sa treaca zilele. A fost socul, pe urma mobilizarea si acel moral ridicat, acum ma incearca o gramada de trairi: teama, neincredere, speranta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Anca, e normal sa simti ceea ce simti acum. Eu nu stiam cum sa aman operatia, nu mai doream sa ma operez, si in clipa urmatoare nu mai aveam rabdare si voiam sa ma operez cat mai repede, vroiam sa ma culc si cand ma trezesc sa-mi spuna cineva: "gata, a trecut operatia".
Mie imi era cel mai frica de anestezia totala, imi era frica ca nu ma mai trezesc, dar acum pot sa-ti spun ca anestezia a fost cel mai usor lucru
Eu am discutat mult cu sotul meu si cu mama, care a trecut si ea prin aceasta operatie cu mult ani inainte; la mine soacra s-a impotrivit operatiei, ma indemna la tratamente naturiste (am o cumnata care a avut tumoare pe trompa si nu s-a operat, a facut tratament naturist si inca-l face si dupa doi ani si i s-a dizolvat tumora, dar la mine avansa repede si nu am vrut sa aman; cealalta cumnata si sotul ma incurajau sa ma operez cat mai repede si bine am facut.
Nu intotdeauna " va fi bine" te ajuta, cateodata vroiam sa vad ca mai sunt si altii care se framanta si se intreaba cum voi trece peste operatie; mi se parea ca eu o iau razna, ca restul toti sunt normali si eu sunt "nebuna".
Si cel mai mult ma ajuta puiul meu drag, Andreiutul meu scump care ma privea cu ochii lui mari si desi nu stia nimic, m-a intrebat:"mamai, nu vrei sa discutam ca intre oamenii mari?"...
Asa ii spuneam eu cand trebuia sa discutam ceva mai important; si asa i-am spus ca mami are o rana in burtica si ca dr. trebuie sa o scoata, si dupa aceea el va trebui sa doarma singur sa nu ma loveasca la burtica. stiu ca in prima noapte a dormit cu sotul meu si in noaptea dupa operatia mea s-a dus la el in camera si a dormit acolo; dimineata m-a sunat si mi-a spus ca pot sa merg acasa ca el deja doarme singur...
Poti sa ma intrebi orice legat de operatie, iti raspund cu drag.
Aveti grija de voi.
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Laura, inteleg ca si tu ai facut histerectomie? pt ce, daca nu te superi? Te intreb pentru ca am impresia ca asta ma paste si pe mine: uter fibromatos, fibrom intramural, "polipi" pe care nu i-a gasit la histeroscopie, cicluri menstruale lungi, abundente si cu cheaguri. Acum spre ex dupa histeroscopie, mi-a venit cu 10 zile mai repede, m-a tinut 6 zile si la o zi pauza m-a reapucat, din nou rosu si cu cheaguri. Nu stiu incotro sa ma mai indrept si eu. chiar nu o fi vazut histeroscopic nimic acolo care sa indice cauza sangerarilor masive? Ca fibromul intramural il am de fff multi ani dar problemele astea cu cicluri de 18-20 de zile doar de vreo 2 ani si nu luna de luna...

Eu chiar vrea sa fac histerectomie preventiv dar medicul cu care am vorbit mi-a spus ca sunt nebuna. Nu cred ca sunt nebuna, in conditiile in care am antecedente in familie si nu stau chiar pe roze...

Anca sa ma ierti ca mi-am spus si eu oful la subiectul tau Mai e fix o saptamana pana la operatie si dupa aceea vei fi deja intrata in cursa si te vei gandi doar la pasul urmator. Nu trebuie sa te mai enerveze faza cu "va fi bine" stiu ca suna tampit cand esti in cauza... eu i-as intreba "de unde stii?" dar cred ca citind atat ai vazut si ca luat din pripa se invinge. Capul sus, ca n-ai incotro! Trebuie sa treci prin asta si sa iesi invingatoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Anca, sigur ca vei fi bine Si asta e tot ce conteaza acum. Iti doresc ca totul sa decurga bine, sa te refaci repede si sa ai parte numai de lucruri frumoase in viata ta de acum incolo !
Pumnii stransi-stransi si de la noi, Doamne ajuta !

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
-----------------------------------------------------------
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=iarna 2012&page=56" target="_blank">Concurs Iarna 2012 : pagina 57 - Z1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Kari, povestea mea a inceput in 2009 oct cand am facut PAP-ul, nu-l mai facusem de un an si cateva luni; a iesit PAP 2 si CIN II, am facut biopsie, a aratat HSIL si dr mi-a propus conizatie; am repetat PAP si la alt dr si am avut aceleasi rezultate; asa ca in iulie 2012 am facut conizatia; rezultatele biopsiei bucatii rezecate prin conizatie au aratat ca:" partea rezecata nu prezinta margini de siguranta" adica nu s-a scos tot ce trebuia; apoi mi-am lamurit sotul sa mai facem un copil, desi de ani de zile am incercat si nu a mai vrut, il lamurisem si incercam de doua luni cand au aparut sangerari abundente, dureri la contact, ciclu neregulat si foarte dureros.
In ferbuarie 2011 am repetat PAP, aveam II si LSIL, dr. a zis ca nu e prapad, mi-a dat ceva tratament antiviral, am facut HPV si rezultatul a iesit cu patru tulpini cancerigene: 11,14,16 si nu mai stiu exact. Pentru ca in iunie urma sa mergem in concediu am vrut sa repet PAP-ul desi dr. imi spusese sa-l repet peste 6 luni; nu l-am ascultat si l-am refacut si mi-a iesit PAP IV si CIN III cu HSIL. Abia atunci dr. mi-a spus ca trebuie neaparat sa ma operez si daca la prima operatie mi-a spus ca mai pot astepta o luna, doua, acum mi-a spus sa nu mai astept pentru ca boala evolueaza foarte repede, in trei luni a avansat cat la alte femei in ani de zile si explicatia era sistemul imunitar deficitar. Totusi am mers in concediu, la mare, la soare si in 4 august 2011 am facur histerectomie totala, cu pastrarea anexelor (ovare).
Si acum sunt bine, dar dupa operatie asteptarea rezultatelor de la biopsie a fost un calvar...
Ti-am spus povestea pe scurt, dar daca te intereseaza ceva anume, ma intrebi si-ti raspund cu mare drag.
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Multumesc Laura pentru raspuns. Doamne ce rapid a avansat la tine. Uite ca ma pui pe ganduri acum, nici mie nu mi-a iesit tocmai ok PAP acum 3 luni, o sa mai fac si o colposcopie si neaparat si eu HPV. HPV se poate face oricand din sange nu? ce anume sa cer doar HPV si atat? si verifica ei pt toate tulpinile de papilloma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

un PAP care nu e tocmai ok, nu spune mare lucru, adica nu e neaparat de ingrijorat daca nu e urmat de CIN sau LSIL sau HSIL.
La testul HPV mie mi s-a recoltat tesut; simti o intepatura si apoi ai o usoara sangerare. Rezultatele le-am primit cam intr-o luna, ca s-a stricat congelatorul celor care pastrau probele si a trebuit sa repet procedura...ca la noi la nimeni...
Daca faci PAP si apar ceva modificari dr. iti va recomanda colposcopia (am facut-o si eu si mi s-au cauterizat ceva rani atunci), apoi am facut HPV-ul.

Mergi la inceput