Club chic (46)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ianka78 spune:

am uitat sa spun ca l-am mirosit la douglas. daca ajungeti pe acolo, sa-l incercati macar din curiozitate, ca nu cred ca va fi agreat de prea multa lume...dar e o experienta inedita. (dana tu sigur ai sa simti vanilia aia, si am asa un feeling ca-ti va placea mult).

aveau si edt si edp. eu am incercat numai edp. si aveau si celalalt parfum al lui, lansat recent, adica asta: http://www.fragrantica.com/perfume/John-Galliano/Parlez-Moi-d-Amour-10279.html , pe care de asemenea nu l-am incercat, ca eram pe fuga, trebuia sa ma vad cu cineva, care m-a sunat ca a ajuns fix la 5 minute de cand intrasem in parfumerie. tocmai daia tre sa mai merg maine o data
rose, tot ziceai tu de monotonia parfumeriilor mainstream...iata ca mai apare si cate o "anomalie" pacolo si-ar gasi mai bine locul intr-o parfumerie de nisa, pentru ca acest galiano turbulent, n-are nici in clin nici in maneca cu decenta unui parfum mainstream.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rose_selavie spune:

Ianka mi-a placut la nebunie cum l-ai descris. Il stiu bine, e intr-adevar mai special si da, e flamboiant, lugubru, provocator. Nota care pe mine m-a inspaimantat si e foarte dominanta zic eu, este tamaia. La mine pe piele asta predomina si se mentine.
Acum, dupa ce-am testat Passage d'Enfer L'Artisan Perfumeur care miroase categoric a inmormantare ortodoxa jur ca nimic nu ma darama mai mult olfactiv ca el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ianka78 spune:

da, rose, asa e! si eu simt multa tamaie in notele de varf si multe alte chestii respingatoare, lugubre cum ai zis si tu...ai impresia ca ai nimerit in mijlocul unui ritual de imbalsamare. numai ticnitul de galliano isi putea imagina ca o femeie ar accepta de buna voie sa miroasa asa. tre sa ai niste tigle sparte pe casa, sa te simti sexi si feminina purtant ´fiertura´ aia. cand l-am pufait, primul gand care mi-a venit in minte a fost: trebuia sa-mi imaginez ca nu este decat o gluma grotesca a lui galliano si nu un parfum.

insa infarctul, socul se produce, d´abia cand ajungi la notele de mijloc. cand vrajitoarea oribila, cu negi pe nas, se trandforma intr-o femme fatale! urmele vaaaaagi de tamaia si alte mirodenii egiptene se inclina respectuoas in fata unui buchet de flori VII, hahaha....si a unei vanilii superbe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Vaaai, Ianka, m-ai innebunit cu descrierea acestui parfum!!! Tre' sa-l incerc si eu ... musai!


Am vazut ca pe Esentze are edt



Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Pixy's Style - BIJUTERICILE MELE ...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

manumanu, imi pare rau de experientele tale cu ebay.uk. Eu comand mult de la ei si nu am avut probleme, fie ca pachetul era expediat normal, fie ca trebuia sa semnez pentru el ( si era mai scump transportul), mereu le primeam (pe Tom Ford l-am gasit in cutia postala, locuiam atunci la bloc si nici nu aveam lacat la cutie, la fel si cu Jo Malone).

am incercat GIVENCHY VERY IRRESISTIBLE L'INTENSE, ianka l-ai descris asa bine nu mi s-a parut vanilat, cel putin nu pe pielea mea, nu e acel "dulce" care sa imi placa.

ianka, cand mai ajung la Douglas, asta nu mai repede de o luna si ceva, voi incerca parfumul descris de tine! poate il miros mai repede in vacanta. pe lista de cumparaturi se afla Hypnotic Poison Elixir, dar fara pompita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rose_selavie spune:

Eu am incercat parfumul lui Galliano asta primavara cand va inebuneam cu violetele, deoarece multa lume il recomanda pt nota puternica de violeta. Din pacate, negasind in el violeta...l-am exclus total din toate listele si topurile la acea vreme.

O chestie ramane clara: never say never. Am observat ca imi place azi ce respingeam ieri. Exista anumite parfumuri asupra carora e bine sa te mai intorci, sa le remirosi pe piele, sa le redescoperi cu ( poate) alt nas. Chiar si asa, just for fun.
toate fetele!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ianka78 spune:

cami, sper sa nu te puna necurata cu negi pe nas sa faci vreun blind-buy!

UPDATE: am fost astazi la o noua tura de mirosit si am plecat de acolo foarte dezamagita. n-am reusit sa retestez galliano perfume EDP...cineva stricase divaisu si nu se mai putea pulveriza. doar am adulecat putin sticla. neconcludent. eram oarecum fericita pen'ca ma gandeam ca o sa am mai mult succes la tanti consultanta in obtinerea unei mostre la pliculet.
zic: fiti amabela, vreau sa testez si eu acest parfum dar nu se poate! wink!
zice: ne cerem scuze, s-a defectat testerul!
zic: pai si nu se poate testa cu o mostra la pliculetz?
zice: din pacate nu, ca sa primiti un esantion, trebuie sa cumparati un parfum?
no shit? (in sinea mea). mi se pare o aberatie si nu cred ca e for real. pai ce nevoie mai am de esantion la plic, daca deja mi-am, cumparat o damigeana?! in fine cred ca aia e "spaga" lor.

am reusit sa testez EDT-ul in schimb, care e cu totul alt parfum decat EDP-ul. (cami ai receptionat, da?). nu seamana neam cu edp-ul si chiar mi-a displacut de la un capat la altul, de la prima nota (acum 3 ore) pana la ultima suflare (acum). seamana izbitor cu insolence, parfum care e in top 3-ul meu de "most hated fragrances". imi vine efectiv sa vomit cand il simt. aici da, sunt muuulti trandafiri si muuulte viole(n)te. nici urma de tamaie, nici urma de vreascuri, nici urma de fiertura.

rose tu ce ai incercat, edp sau edt? in descrierea ta am ragasit edp-ul...parca tie iti placea insolence-ul. eu zic sa incerci edt-ul.

am incercat si celalalt parfum semnat galliano, respectiv parlez-moi d'amour si mi-a displacut si mai mult...foarte strident, vulgar, miroase a balsam de rufe ieftin si a bomboane cubaneze (si le mai aminteste cineva?). nu degeaba l-a facut coifan harcea-parcea pe blogul lui.

mi-a ramas inima, in schimb, la edp-ul ala, care by the way, era 400si ceva de lei la 90 ml. cam scump halatul, dar cred ca mi-l cam doresc pentru iarna asta. am sa intreb la esente daca pot aduce si edp-ul.
end of story

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Citat:
citat din mesajul lui ianka78

mi-a ramas inima, in schimb, la edp-ul ala, care by the way, era 400si ceva de lei la 90 ml. cam scump halatul, dar cred ca mi-l cam doresc pentru iarna asta. am sa intreb la esente daca pot aduce si edp-ul.
end of story


aha, deci il tradezi pe Tom Fordcu...halatul

vreau sa stiu tot topul "most hated fragrances"(nici mie nu imi place Insolence...l-am testat, printre multe altele in parfumerie, pe moment mi-a placut, cred ca l-am pulverizat/combinat cu alt parfum, fuga acasa, comandat pe esente...mare dezamagire )

cum te intelegi cu Jasminora?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ianka78 spune:

dana, macar asta e totusi ceva mai accesibil decat tom ford. vanilia din acest parfum mi-a semnanat foarte bine cu vanilia din hypnotic, cu genul ala de dulce, putin dark, nu dulcele din acadele. de aceea voiam tare mult sa-l mai incerc o data astazi, sa-mi confirm ca asa e, ca nu mi s-a parut. asta e, n-am avut noroc.
topul l-am mai spus aici in urma cu ceva timp si e format trict din parfumuri cu care interactionez foarte rau:
1. insolence, pot sa admit ca e un parfum bine lucrat, un floral opulent, dar mi se face rau la propriu de la el, mi se strange stomacul.
2. angel, care imi place muult cum miroase pe cartonas, dar nu pe mine. ph-ul meu il transforma in ceva oribil, mirose a cauciuc ars combinat cu sirop de tuse pe mine...c
3. kenzo jungle, de la care ma doare capul in urmatoarele 10 minute dupa aplicare.

ca si rose, in general nu sunt obtuza cu parfumurile, pentru ca sunt constienta ca poate candva voi regasi ceva minunat, intr-un parfum pe care l-am discreditat.

cu jasminora ma impac extraordinar...mi-a fost alaturi toata vara asta si l-am iubit intens, paradoxal, ca nu e deloc genul meu de parfum. vezi?! tocmai d'aia never say never!

ce bine de tine ca te cadorisesti cu un hypnotic fara pompita aia odioasa, eu mai am cam jumatate din sticluta de 50 ml, iar pombita aia e compomisa total. nu vrei sa stii ce improvitatzii fac pentru a putea pulveriza. desi nu spun 'never' niciunui parfum, cu siguranta spun 'NEVER AGAIN' parfum cu pompita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rose_selavie spune:

Nu mai stiu ce-am incercat intre edt si edp Galliano. Era un sungur tester, am sa-l retestez in curand oricum si verific. Nu mi s-a parut ca are cu Insolence vreun grad de rubedenie. In final imi luasem Insolence edp, imi place ca e un miros cinstit de violete a la Guerlain ( la fel cum si Jasminora e toata o iasomie naturala) si pe haine se simte foarte placut odata potolit iuresul din notele de varf.

Mergi la inceput