Abdomen extraplat (53)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

hannen,sportul, chiar si ala de apartament, adica cateva serii de exercitii, prcaticat in mod regulat, vine la pachet cu un tonus bun psihic.
Dar beneficiile se vad in timp.

In plus, ai putea lua magneB6 macar 3 luni si vei vedea o schimbare in planul motivational.

allure, asteptam sa ne impartasesti din experienta/cunostintele tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Ella_74 am un lapsus teribil acum

Un subiect foarte important pentru noi femeile: echilibrul hormonal. Cum stati cu pms-ul? Stiati ca nivelul ridicat de estrogen raportat la progesteron este una dintre cauzele de cancer la san? Foarte important de rezolvat problema pms-ului, in special tumefierea sanilor de dinainte de ciclu (pentru unele femei devin umflati si durerosi, uneori peste masura)
In aceasta situatie circulatia limfatica si sanguina este compromisa, tesuturile mamare sufera de lipsa de oxigen si acumulare de toxine, creind un mediu propice aparitiei de celule dubioase.
Ce e de facut? Masaj usor de drenaj, nu dormiti cu sutiene sau maieuri strimte, periaj cu peria uscata, dusuri alternative, dieta antiinflamatorie (stie toata lumea banuiesc: fara porcarii, zahar, fainoase, cafea, soda, alcool, grasimi hidrogenate, etc) si un supliment foarte important care mi-a fost recomandat de doctora mea naturopata: Chastetree or Vitex (e unul si acelasi). Eu am luat sub forma de tinctura marca Vogel. Dureaza ceva pina isi face efectul (cam 3 luni de administrare constanta) dar pe mine m-a ajutat de la dureri si tumefiere noaptea de nu puteam sa dorm, la aproape normal.

Am intrerupt tratamentul la un moment dat si beleaua s-a intors...deci clar ca ajuta. Acum il iau din nou si sint ok. Sportul regulat ajuta si el dar uneori nu e suficient, in special la noi astea mai babaciuni. Eu n-am avut probleme de pms pina la 30 de ani, dupa...

Sper sa citeasca cit mai multe femei si sa puna in practica...Cu cancerul la sin nu e de glumit. Am intilnit femei care credeau ca acele simptome sint normale in perioada dinainte de ciclu... NU sint normale! Nu le lasati nerezolvate!


N-am facut sport de 2 zile si ma simt ca un elefant gestant...Alaltaieri am facut Insanity si mai aveam nitel sa ma bag in ghips a doua zi de dureri iar azi mi-au venit musafirii si n-am avut chef deloc desi as fi putut sa-mi misc fizicul cu ceva mai usor. In schimb am rontzait la fiecare 2 ore fructe, nuci, almond butter, dates, brown rice cake, rosii cu conopida si hummus, etc, etc...In loc de cina mi-am facut shake-ul meu de proteine cu cacao
Eh! Sint si eu om Imi fac poftele dar cu mincare sanatoasa.

HANNEN, se poate?!? Tu care erai "the life of the party" aici, vii sa ne spui ca ai abdicat?
Pen'ce bibicule, pen'ce? Sotul se mai tine de sport? Nu faceti impreuna??
Parca erai fan Shaun T, ce s-a intimplat? Eu urasc Insanity dar cind il aud pe el: "Let's GOOOOOOOOOOOOO!!!" e suficient sa-mi vina cheful :)

DarkSun, sportul ajuta depresia prin eliberare de serotonina si reglarea celorlalti hormoni. Nu te lasa! Cu suplimentele e mai lunga povestea, o sa vin alta data sa va zic.
Abdomene nu se fac zilnic, e suficient la citeva zile ca orice grupa de muschi.

Am obosit. Pa!



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“Today I will do what others won’t, so tomorrow I can accomplish what others can’t.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Allure,nu s-au intimplat multe dar ce s-a intimplat a fost de ajuns sa ma darame.Acum ma agat cu disperare de orice activitate (chiar si de boxul forumistic,numai sa nu raman singura cu gindurile mele)
Insa nu am putere sa ma misc,nu gasesc energia ,forta.Parca trebuie sa ai o doza de fericire/chef sa te apuci de sport.Eu nu am nici un chef si ca sa ma simt fericita ...

Acum o luna mi-am pierdut mama.Sunt inca acolo,in clipa aia.Revad si traiesc acelasi momente iar si iar de citeva ori pe zi.As vrea sa sap o gaura si sa ma ascund in ea.As vrea sa ma intind undeva si sa nu fie nevoie sa ma mai ridic vreodata pt. ca atunci cind am impresia ca sunt putin mai bine,zbang.Ma loveste fara sa-mi dau seama.Si o iau de la capat.
De aia nu am chef de nimic.Poate intr-o zi voi gasi puterea sa ma ridic.Mai astept,imi mai caut scuze.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Allure,ce m-ai lovit cu mesajul despre sanii durerosi.De la inceputul anului asa e sanul meu sting.Am fost la mamo si echo.La mamo nimic,la echo se vede "ceva".Astept 3 luni pt. inca o echo si daca s-a schimbat forma/marimea ,continuam cu biopsie.
In ziua in care am fost la dr. ma urcam pe pereti de durere si iti dai seama cum a fost la mamografie cind mi le-au presat in toate directiile.A doua zi mi-au venit "musafirii" si nu stiu cind ,peste vreo 2-3 zile am observat ca sanii nu ma mai dor,chiar deloc.
N-a durat mult fericirea.De citeva zile iar isi fac de cap.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dark_sun spune:

Neaaata!
Aseara am avut prima mea experienta yoga...ce sa zic, frumos, mi-a placut..mai, dar in unele pozitii doare al naibii, ti se intind muschiuletii si ligamentele de nu stii ce-i cu tine.
Pana acum vedeam yoga ca pe ceva flu-flu, da' de unde...parca mai usor era la tae-boplus ca nu-mi reuseste respiratia abdominala, nu-mi pot umfla stomacul pe inspiratie...eh, m-oi descura.
Am incheiat aseara un abonament full time, pot intra la orice curs, sta la aparate...mi-a parut convenabil...diseara am cycling, cu ce s-o manca voi vedea.
Voi mai face pilates, dansuri, tonning, power yoga si ce-o mai fi.
Allure, da...stiu, sportul m-a mai ajutat intr-o perioada doar ca de data asta nu reuseam deloc, da' deloc sa-mi misc fundul la sala mai des de 2-3x pe luna.
Mai prestam acasa ceva abdomene cu Tony.
Hannen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Dark_sun,daca m-ai lua cu tine la sala aia misto de care scrii acolo (da` sa ma tragi asa cu nadejde),chiar ca as merge.Ce fain suna!!!
Cred ca yoga este foarte relaxanta.Asa o vad eu,desi n-am incercat niciodata.
Parca,parca imi vine si mie cheful (da` musai sala,sa mai vad lume).
Sa vedem cind iesim din post ce program mai are soata.Luna trecuta a mers seara ,dupa munca.Atunci are el timp.Dar e nasol pt. mine ca sunt fetele acasa,asadar nu putem merge amandoi,doar pe rind.

Allure,am uitat sa-ti zic.Da,sotul inca mai face sport .Acum mai lent doar cu abdomene ,greutati si banda.A slabit super.Intr-o luna a disparut burtica si suncile de pe spate si din parti.
Pacat ca nu iese tuturor(aka,mie)

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dark_sun spune:

Hannen, te-as lua vrei-nu vrei la sala:)

Da, yoga este relaxanta dar banuiesc ca starea de bine apare dupa, aseara nu reuseam a ma concentra concomitent la exercitii si respiratie.
Ma amuzau teribil pantofii de sport ai instructorului, erau cu degete...

Maine voi veni cu ceva impresii despre cycling...ma simt ca un copil ce-a descoperit una-alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Hannen, imi pare rau de mama ta, nu stiam. Intradevar moartea cuiva drag este cel mai naprasnic eveniment posibil. E normal sa simti asa, da-ti timp de recuperare. Gindeste-te la familia ta care e intreaga si sanatoasa si are nevoie de tine Unele rani nu se vindeca niciodata, doar se atenueaza...:(

Sa ne spui ce-ai mai facut la doctor cu sanul.

Dark_sun, pantofii cu degete se cheama Vibram (marca originala, copiata de multi ulterior) si sint foarte comozi si practici pt anumite chestii. Si eu vreau o pereche. Ii stiu de ani de zile..

Ma duc sa-mi fac apa cu lamiie si ginger si ma apuc de sport. E o vreme de toata prastia aici Musai sa bag niste" vitamina S" :)

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“Today I will do what others won’t, so tomorrow I can accomplish what others can’t.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Intrebare: allure si eu stiam ca nu se fac zilnic abdomenele..dar eu fac putine, si le fac incetutz ca o baba...chiar si asa, sa nu fac zilnic? Siguri, in vremrile de glorie cand bagam abb ripper..faceam de 2-3 ori pe saptamana.

Hannen...nici eu nu am nici o tragere de inima...sotul meu e plecat departe ...de 1 an aproiape stam separat, astept sa vina cand si cum poate..etc. Sportul ajuta...un pic. Ti-am simtit lipsa la topicul asta.

Altfel, ma tin de putina miscare pe care o fac..si aseara am rezistat eroic, in loc sa ma bag direct la somn am fcut abdomene si genoflexiuni.

Pearl

Toata lumea stie exact ce trebuie sa faci cu viata ta, dar nu are nici o idee ce trebuia sa faca cu propria-i viata.

Elena + bb Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dark_sun spune:

Neata!
Da Allure, Vibram scria pe pantofii lui.

Cine practica spinning?Aseara am mers la prima mea sedinta de spinning, vai de mine, n-am transpirat atat nici macar la primele sedinte tae-bo cand nu aveam pic de conditie fizica.Este nebun de-a dreptul instructorul:)...pedalat intens la treapta 4 a bicicletei pe Prodigy si muzica de club, cand pe sa, cand nu, flotari simultan cu pedalatul, am zis ca lesin:),inima imi bubuia, eram rosie toata la fata, palmele umede...la un moment dat nu mai aveam pic de aer...dupa o ora de pedalat din asta zbuciumat eram teerminata,extenuata, dar azi-noapte am dormit bustean, culmea e ca nu am febra la picioare ci la brate, omoplati.Fain:)

Voi mai merge, o experienta interesanta.

Pe seara merg la dansuri la aceeasi sala insa cu un alt instructor. Poate acesta va fi mai bland.

Ploua si mi-e somn inca:(
O zi reusita tuturor

Mergi la inceput