Abdomen extraplat (53)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Pastile cu drojdie? La ce sunt bune alea?

Allure, macar bag fructe la greu...mi-a fost dor de fructele romanesti cu gust adevarat. Acum mi-a venit ideea ca intreb la GIMMY, o sala de aici de langa mine, sa ma duc macar de 2 ori la aerobic.

Mi-am luat naut sa fac hummus, azi iau legume sa umplu frigiderul...imi pun nadejdea ca vazandu-va pe voi la treaba ma mai motivez si eu.

Pearl

Toata lumea stie exact ce trebuie sa faci cu viata ta, dar nu are nici o idee ce trebuia sa faca cu propria-i viata.

Elena + bb Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

nu vorbea Deus de gimmy?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

io sa fiu la Cluj aici m-as duce :)
http://www.de-azi.ro/power-yoga-in-cluj/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

fetelor, intru si eu timid sa va intreb daca ma primiti si pe mine in club, de citeva zile dau tircoala subiectului si incerc sa imi fac curaj sa va scriu.

Imi pareti toate foarte avansate la capitolul programe de sport, eu nu pot face acasa nimic in timpul zilei, reusesc doar seara dupa ce adormim copiii sa merg la sala si sa alerg jumatate de ora.

Cu mincatul incerc sa maninc sanatos, n-am mai pus gura pe dulciuri de o saptamina, lucru care mi s-a parut cel mai dificil.
carolinah, stiu ca si tu ai avut la un moment dat o perioada de sugar free, cum ti-a reusit? Eu ma simt ca o drogata la capitolul dulciuri, ling ambalajul la ciocolata mea elvetiana, dar reusesc (deocamdata) sa nu il deschid.

Ce inseamna Rina?

marina, care sint principiile la dieta dukan? Ti se pare o chestie sanatoasa si de facut long term?

allure, mai scrie ce maninci, mi se pare ca tu esti exemplul ideal de mincare sanatoasa, ma mai inspir si eu din meniurile tale.

Imi puteti recomanda si mie niste programe scurte si oarecum pt incepatori care sa nu necesite cine stie ce echipament pt brate si abdomene? Ma gindesc sa suplimentez alergatul meu cu vreo 15 minute de exercitii pt brate si/sau abdomene.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Azi nu am facut sport deloc, doar am mers pe jos vreo ora. Si am mancat si totalmente alandala. Am plecat in viteza dimineata fara sa mananc. Pana la 18 am baut 2 cafele si am gustat o tableta mica de ciocolata (m-a servit cineva). La 18 jum am mancat o salata imensa alcatuita din castraveti, rosii, ceapa, piept de pui, un pic de porumb si un pic de telemea. Si acum ma simt full, beau un ceai verde, mai am de lucru la noapte.
Turturica, bine ai venit! Eu nici la sala nu am timp sa ajung, mult timp am facut sport acasa dupa ce am culcat copii. Si acum mai fac la fel. In fata laptopului.
Cauta prin capitolele anterioare si te lamuresti cu programele de sport.
Georgia, eu am facut sport si am alaptat in paralel.. Am alaptat strumful pana a implinit un ann si 6 luni cand l-am intarcat de ..oboseala. Mergea si la serv, noaptea maria sa voia sa stea numai ventuza de dragul meu..Poti face sport linistita, doar sa faci imediat dupa alaptat si nu iinainte de alaptat ca sa aiba timp corpul tau sa se linisteasca (nu mai tin minte explicatia, oricum nu il pui la san asa agitata). Si, evident, sa te hidratezi ff bine. Eu pe vremea aia (acum cca 5 ani..ce mult a trecut!!) faceam Pilates si tae bo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Turturica, si eu fac sport seara dupa ce copiii sunt in pat. Eu fac sport (in general) impreuna cu sotul meu si folosim DVD-uri cu diverse sporturi. Acum facem RevAbs.

Da, am avut mai multe perioade cand n-am mancat dulciuri deloc. Acum e una dintre ele, ca la Rina nu ai voie dulciuri. E greu cam 3-4 zile, apoi nici nu mai simti nevoia. Da, zaharul este un drog!

Rina 90 e o dieta disociata care presupune sa mananci timp de 90 de zile in fiecare zi la micul dejun fructe si in rest astfel: 1 zi preponderent proteine, 1 zi amidonuri (orez, cartofi, mazare, linte etc), 1 zi carbohidrati (grau, porumb), 1 zi vitamine (legume, fructe, nuci, seminte) si legume/verdeturi in fiecare zi. Zilele se repeta intocmai. Cauta pe net ca gasesti principiile.

Practic iti ordoneaza mancatul daca ai luat-o pe aratura, eu cred ca asta este principalul castig.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Mie nu mi-a facut bine drojdia de bere, mi-a dat candida. Din cite imi amintesc are vitamine din complexul B si nu mai stiu ce...

Marina, eu ma feresc de Insane Abs...e prea insane :)

Ce poze faine are Deus! Wow! Nu le vazusem. Mersi de prompt.

Turturica, bine ai venit! Pentru noile "extraplate" vedeti ca sint informatii pretioase de dieta si nu numai in linkul furnizat la inceput, imediat sub "capitole" (Sfaturi pentru slabire si tonifiere) Cititi acolo ca e mult...

Azi dimieata dupa sport mi-am facut o bautura mortala, am numit-o "Strawberry crush"
Am stors manual un grepfruit mare (sa ma asigur ca nu are seminte)si am pus zeama cu tot cu pulpa in Vitamix la care am adaugat 9-10 capsuni medii congelate si am mixat pina s-a facut lichid. YUMMMMMMYYYYY! Nu are multe calorii, are vitamine multe si e racoritoare, mama mia! Trebuie sa incercati. Daca nu aveti robot puternic puneti numai zeama de la 1-2 grefuri. Are o culoare imbietoare...

N-am fost in stare sa tin "dieta" niciodata dupa anumite reguli. Regula este cit mai neprocesat, cit mai crud, fara lactate, fara piine si derivatele ei, fara amestecuri grele, carne aproape deloc mai ales vara, carne rosie chiar deloc, fara prajeli, fara snack-uri la cutiute si pachetele. (iaurtzele, biscuiti, napolitane, etc) Snackurile sint fructe, uscate sau crude, seminte crude de preferinta inmuiate citeva ore bune in apa.
Se bea apa sau ceai de ierburi. Cafea nu.

Dieta e usoara cind o planifici din timp! Daca asteptati pina vi se face foame sa va ginditi ce mincati, probabiliatea sa mincati aiurea e mare.

Idei de snack: morcov cu hummus sau preferata mea: telina verde cu unt de migdale
Incercati, e super! Maxim 2 linguri de almond butter si 2 betze de telina.

Miine nu stiu daca am timp de ceva, mai vedem.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

eunice, carolinah, allure, mersi de sfaturi.

O sa cercetez si linkurile de pe prima pagina.
Mie mi-e greu sa tin o dieta, gatesc destul pt familie, nu mai am energia sa mai gatesc si pt mine daca e sa gatesc ceva separat. Dar incerc sa gatesc sanatos pt toti si in felul asta sa impusc doi iepuri dintr-o lovitura.

carolinah, cit de greu e revabs? Ai nevoie de echipament separat? Ziceai ceva si de un program al lui tracy pt brate? Imi poti zice cum se numeste?

Eu am fost azi la sala, am alergat 40 de minute si am facut dupa aia 100 de abdomene, dar a fost greu, se vede ca n-am mai facut abdomene demult. De aia mi-e teama sa ma bag deocamdata la programele de care ziceti voi, pt mine sint ozn-uri.
Ziceam ca am conditie fizica, dar conditia mea fizica vine doar de la alergat, trebuie sa fac ceva si pt tonifiere.

De mincat am mincat rezonabil, cereale integrale cu flax seed si iaurt grecesc dimineata, salata de spanac cu cranberries la amiaza si somon cu cuscus seara. Cu hummus + legume, brazilian almonds ca si snack.
Miine probabil ca o sa am acelasi meniu.

Vad ca vorbiti de suplimente, ma tot uit si eu pe diverse site-uri, dintre chia seeds, maca, goji berries si acai powder ce imi recomandati? Cum sa le utilizez?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Marina, nici nu stiam ca Deus are clase de power yoga..intr-o vreme era la GIMMY. Am ales sala asta ca e aci, la nici 5 minute cu masina de casa mea...chestie importanta cand am numai 1 ora si jumatate la dispozitie.

Hai ca ieri am papat combinatia carne de pui cu salata...si azi la micul dejun fac o omleta cu verdeata.

De maine..sport si voie buna

Pearl

Toata lumea stie exact ce trebuie sa faci cu viata ta, dar nu are nici o idee ce trebuia sa faca cu propria-i viata.

Elena + bb Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Aaa..Turturica..incearca P90X (io la toata lumea il recomand, il iubesc)..la inceput faci programele mai usoare (kempo, cardio) si apoi bagi si din alea grele. Ai nevoie doar de saltea, adidasi ff buni si 2 greutati mici (eu aveam si de 2 kg si de 3...cu alea de 3 mi se parea greutz).

Eu la inceput faceam 30 de minute si curgeau apele shiroaie pe mine..apoi am tot avasat pana le-am facut complet si bine...in cam 2 luni. Are si un programel pt abdomene, delicios, 15 minute ff bun.

Pearl

Toata lumea stie exact ce trebuie sa faci cu viata ta, dar nu are nici o idee ce trebuia sa faca cu propria-i viata.

Elena + bb Stefan

Mergi la inceput