Incepand de azi -10 kg (cap 7)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Bun!
Deci 2 luni 8 kg?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Mda...eu asa sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia2 spune:

Dulcetica - as sunt si eu cu pilates. Fac 15 minute si zici ca am alergat doua ore - asa pic lata.
Ana-Maria - am ajuns la concluzia ca Dukan nu merge la fel de bine pentru toata lumea.

Eu nu stiu ce sa mai zic. Sunt de acord cu low-carb dar nu pot fara ceva legume si fructe. Ma apuca nervii. Eu cam dupa asta ma ghidez - http://prodieta.ro/mihaela-bilic-cura-de-slabire-dieta-mihaelei-bilic-doctor-nutritionist/
(in josul paginii sunt sugestii de meniuri).
Nu stiu daca se considera reclama sau nu.

Spor la slabit fetelor!

PS: eu nu ma mai cintaresc decit o data la doua saptamani ca deja devenise obsesie cu saritul pe cintar zilnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia2 spune:

raportez pentru azi o ora cu bicicleta. iaurt de dimineatza si salata verde la prinz + ou fiert. Sper sa nu scap in frigider deseara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Felicitari, Georgia!Eu iarasi ma simt cat o vacuta, saptamana asta nu am avut deloc grija la ce mananc...azi se lasa cu prajituri la greu...am pus iarasi un kg, daca nu si mai mult. De luni ma pun serios pe treaba, numai ca m-ai cam descurajat cu Dukan. Ai dreptate ca nu merge pentru toti, dar eu speram totusi sa am rezultate asemanatoare cu tipa de la subiectul despre dieta, mai ales ca avea cam aceleasi kg de inceput. In fine, mai vad eu ce fac, cert e ca de dieta ma apuc si ma tin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Anamariame,La multi ani!
ma apuc de dieta asta:


Alimentele secrete pentru diminuarea grasimilor
1. Calciul
Din ce in ce mai multe cercetari stiintifice indica faptul ca o dieta bogata in calciu ne permite sa ardem mai multe calorii pe zi si sa diminuam cu pana la 50% mai multa grasime depozitata, comparativ cu dietele sarace in calciu. Calciul creste cantitatea de grasime eliminata prin intestine – deci, in loc de a fi stocata, aceasta este eliminata. Alimente bogate in calciu includ branza de vaci, spanacul, broccoli, rubarba, somonul afumat si branza feta.
2. Acizii grasi Omega-3
Continuti de catre pestele gras, fasole, naut, mazare congelata, avocado si nuci, studiile sugereaza acizii grasi Omega 3 reprezinta unul dintre marile secrete de diminuare permanenta a grasimilor. Acizii grasi Omega 3 ajuta la mentinerea constanta a nivelului de zahar din sange, inhiba capacitatea de stocare de calorii sub forma de grasime si cresc termogenezei – productia de energie termica de catre celulele din organism care cauzeaza de grasime pentru a fi utilizate drept combustibil si caloriile arse.
3. Carbohidrati complecsi
Include in meniul tau fasole, linte, porumb, mazare, orz, orez brun si ovaz – acestea nu contin multe calorii, promoveaza digestia corecta si ocupa foarte mult volut, promovand senzatia de satietate.
Regulile dietei rapide
• Mananca doar fructe pana la 11:30-12:00 – sunt mai usor de digerat daca sunt consumate individual, fara a le amesteca cu altceva
• Serveste un castron de supa la pranz, si o farfurie de salata dupa supa
• Evita carbohidratii cu amidon permise in dieta dupa 18:00, cu exceptia cazului in care faci sport in cursul serii (cartofii dulci, fasolea, lintea, orezul brun, quinoa)
• Mananca seara o portie buna de proteine slabe
• Mananca cel putin trei legume sau o salata mare cu masa de seara
• Mananca ceva la fiecare doua-trei ore pentru a pastra capacitatea de ardere a grasimilor si pentru a evita caderile de energie si poftele
• Renunta permanent la carbohidratii rafinati precum orez alb, painea si pastele, pentru ca acestia dau doar energie de scurta durata, au aport de substante nutritive putine si nu iti ofera satietate
• Include 30 de minute de activitate fizica in fiecare zi, in mod ideal, primul lucru de dimineata, pentru a arde grasimea mai eficient timp de opt ore dupa aceea
• Bea apa la fiecare doua-trei ore – fiecare reactie chimica din organism are nevoie de apa, de la extragerea nutrientilor din alimente pana la arderea grasimilor
Respecta aceasta dieta cat mai corect posibil timp de doua saptamani si bucura-te de o slabire rapida, sanatoasa, dar ai grija ca ulterior sa respecti cat mai multe dintre regulile propuse, pentru a tine kilogramele in plus departe de tine!

Dieta Fast Lane
Ziua 1
Dimineata: fructe proaspete, suc sau shake natural de fructe
Gustare: o punguta de nuci crude si nesarate
Pranz: supa de vita cu arpacas, salata
Gustare: crackers dietetici si un ou taiat felii
Cina: Somon la gratar
Ziua a 2-a
Dimineata: fructe proaspete, suc sau shake natural de fructe
Gustare: Biscuiti cu ovaz, somon la conserva, castravete
Pranz: Supa de cartofi dulci si ardei iuti, salata
Gustare: un baton de cereale
Cina: Pui la aburi
Ziua a 3-a
Dimineata: fructe proaspete, suc sau shake natural de fructe
Gustare: Legume crude, hummus
Pranz: Supa de vita cu arpacas, salata
Gustare: Ou fiert tare si sunca presata
Cina: Tocanita vegetariana din rosii, dovlecei si spanac
Ziua a 4-a
Dimineata: Fructe proaspete, suc sau shake natural de fructe
Gustare: Pui fiert, rosii si fructe oleaginoase crude (nuci, migdale)
Pranz: Supa de mazare cu menta, salata
Gustare: Legume crude cu sos dietetic
Cina: Creveti condimentati
Ziua a 5-a
Dimineata: Fructe proaspete, suc sau shake natural de fructe
Gustare: Salata cu fasole boabe, din conserva
Pranz: Supa de pui si legume, salata
Gustare: Legume crude cu branza degresata (sau branza de casa)
Cina: Carne de miel la gratar cu suc de lamaie
Ziua a 6-a
Dimineata: Fructe proaspete, suc sau shake natural de fructe
Gustare: Masline cu branza feta sau masline umplute
Pranz: Supa de spanac, salata
Gustare: O mana de seminte crude sau nuci sau migdale
Cina: Carne slaba de porc la gratar
Ziua a 7-a
Dimineata: Fructe proaspete, suc sau shake natural de fructe
Gustare: Legume crude cu guacamole (pasta de avocado)
Pranz: Supa de pui si legume, salata
Gustare: Tulpini de telina cu unt de nuci (untul de nuci se poate face rapid in blender, mixand 10 nuci si o lingura de apa)

Cina: Burger la gratar din carne tocata de curcan

La mine deja e stare de necesitate.
Toata lumea imi spune ca-s grasa.
Studiati si vorbim.De miine asta tin si in seara asta nu fac o ora ca Georgia dar incerc jumatate de ora,ca trebuie facut zilnic in astea 2 saptamini.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia2 spune:

Anamariame - Vad ca e ziua ta - La multi ani!
Nu te descuraja. Eu am tinut acum 10 ani doua saptamani de Atkins care tot pe proteine se bazeaza dar include si grasimi foarte multe. Vreau sa spun ca nu am slabit spectaculos cit timp am tinut dieta dar dupa parca mi s-a schimbat metabolismul pentru ca am continuat sa tot slabesc si m-am mentinut o perioada lunga de timp (cam 8 ani). Atkins m-a facut sa cred cu indirjire in regimurile de slabit bazate pe proteine si anti-carbohidrati si este si motivul pentru care am ales Dukan cind am vrut sa slabesc din nou. Dar de data asta nu a mai mers si cred ca este legat de virsta (35)

Dulcetica - dieta ta pare super ok.Eu nu pot sa tin genul asta de dieta care iti spune exact ce si la ce ora sa maninci pentru ca sfirsesc prin a ma gindi toata ziua la mincare. Pentru mine e mai usor sa am o lista de alimente pe care le pot minca si cu asta basta. daca numai pe alea le am in casa si reusesc sa ma abtin la lucru sa nu cumpar diverse nimicuri...totul e ok.

Am citit azi un articol care vorbeste exact despre genul de dieta pe care o tin eu. Mai multe amanunte aici: http://www.idieta.ro/3-strategii-garantate-pentru-slabirea-rapida

Sincer nu cred sa slabesti asa de mult in 2 saptamani dar de slabit tot slabesti.

Vad ca la subiectul asta am ramas numai noi trei combatante. Nu va lasati!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Georgia, la mine e exact invers. Eu functionez mai bine pe principiul:"ai voie sa mananci asta, asta si asta" decat o lista de alimente permise. Mereu calc stramb si fur din afara listei. Asa am tinut Scarsdale, dieta daneza si cateva zile din dukan.Fetelor, nu va zic ce cosmar alimentar a fost ziua de astazi pentru mine. Cate prajituri am putut manca, si produse de patiserie. Off, abia astept sa treaca weekendul, desi cred ca intru la dieta de maine. Ca asa clar nu se mai poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia2 spune:

Anamariame - ai reusit sa tii toata dieta daneza - doua saptamani???Eu nu am rezistat niciodata pina la capat (desi o singura data am fost pe apropae parca. Am crezut ca mor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Citat:
citat din mesajul lui Georgia2
Anamariame - ai reusit sa tii toata dieta daneza - doua saptamani???Eu nu am rezistat niciodata pina la capat (desi o singura data am fost pe apropae parca. Am crezut ca mor.
Am renuntat in ultima zi, cand am mancat ce nu era pe lista, dar cu grija totusi. A fost cea mai crunta dieta pe care am tinut-o vreodata, am suferit in timpul ei ca la nicio alta, si pe deasupra nici nu am slabit cine sti ce, doar 3 kg, pe care intre timp le-am pus inapoi

Mergi la inceput