Lentile de contact - probleme

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Carolinah zice bine, si mie mi-au trebuit cam 2 saptamini-1 luna sa ma obisnuiesc cu lentilele. Cel mai nasol era la inceput cind le puneam pe dos si nu-mi dadeam seama la inceput dar apoi incepea sa ma jeneze. Tin minte o data ca m-am intors acasa de la jumatatea drumului, doar ca sa le "intorc pe fata".
Depinde si ce fel de lentile ai, ale mele sint pe baza de apa (deci moi), le arunc dupa o luna dar le scot seara - daca le tin la ochi mai mult de 10 ore incep sa am probleme. De asemenea, fumul de tigara si praful imi irita ochii si-i face rosii. Mie mi s-a spus sa evit contactul cu apa din cauza bacteriilor care pot provoca infectii, in consecinta nu le pot purta la plaja/dus.

Tie doctorul ce ti-a zis, cit sa le porti, cind sa le schimbi? Trebuie sa-ti fi dat sfaturi cind ai fost la consult.

www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delyutz spune:

Buna Delidana. doar cele de pe prospect. adica sa le port in jur de 30 zile. mai multe info nu prea mi-a dat, doar ce am intrebat eu - cum e cu machiajul, etc etc..

acum nu e de perioada pentru ca le am de doua zile doar si maxim le port cam 10 ore zic eu (cam atat stau la serviciu + drum ). dar daca si tu imi zici ca a durat sa te obisnuiesti mai am un pic de speranta

Miki, din pacate vad ca astia de la Optiplaza nu prea sunt ok din punctul asta de vedere...zgarciti...

Citat:
citat din mesajul lui Delidana

Carolinah zice bine, si mie mi-au trebuit cam 2 saptamini-1 luna sa ma obisnuiesc cu lentilele. Cel mai nasol era la inceput cind le puneam pe dos si nu-mi dadeam seama la inceput dar apoi incepea sa ma jeneze. Tin minte o data ca m-am intors acasa de la jumatatea drumului, doar ca sa le "intorc pe fata".
Depinde si ce fel de lentile ai, ale mele sint pe baza de apa (deci moi), le arunc dupa o luna dar le scot seara - daca le tin la ochi mai mult de 10 ore incep sa am probleme. De asemenea, fumul de tigara si praful imi irita ochii si-i face rosii. Mie mi s-a spus sa evit contactul cu apa din cauza bacteriilor care pot provoca infectii, in consecinta nu le pot purta la plaja/dus.

Tie doctorul ce ti-a zis, cit sa le porti, cind sa le schimbi? Trebuie sa-ti fi dat sfaturi cind ai fost la consult.

www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

si eu imi aduc aminte ca le-am purtat la inceput cateva ore, max 2-3, apoi din zi in zi cresteam numarul orelor.
stai linistita, o sa te descurci cu ele. te vei obisnui.eu cred ca le am cele mai nasoale dintre toate, dure, si m-am obisnuit. le port si 14-16 ore insa la sfarsit ma cam jeneaza.
le port si la plaja insa nu intru in apa marii cu ele. fac dus cu ele dar inchid ochii cand imi spal parul si fata.machiajul il pun dupa(fard, dermatograf si mascara).
eu pt scos am o ...ventuza, o chestie mica ca o pompita.de la oftalmolog.
sper ca ti-a spus dr ca in momentul in care le scoti/pui trebuie sa te speli pe maini cu apa si sapun.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delyutz spune:

da, sunt cam obsedata, ma spal chiar de 2 ori si sunt atenta sa nu ating diverse eu n-am probleme cu pus si scos, chiar am dexteritate. problema mea e cu suportatul....

Citat:
citat din mesajul lui gogosel

si eu imi aduc aminte ca le-am purtat la inceput cateva ore, max 2-3, apoi din zi in zi cresteam numarul orelor.
stai linistita, o sa te descurci cu ele. te vei obisnui.eu cred ca le am cele mai nasoale dintre toate, dure, si m-am obisnuit. le port si 14-16 ore insa la sfarsit ma cam jeneaza.
le port si la plaja insa nu intru in apa marii cu ele. fac dus cu ele dar inchid ochii cand imi spal parul si fata.machiajul il pun dupa(fard, dermatograf si mascara).
eu pt scos am o ...ventuza, o chestie mica ca o pompita.de la oftalmolog.
sper ca ti-a spus dr ca in momentul in care le scoti/pui trebuie sa te speli pe maini cu apa si sapun.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Nu-i suficient sa ai dioptria potrivita, dar si lentilele de contact sint pe marimi. Trebuie sa iti "masoare" ochiul din mai multe puncte de vedere. Nu toate tipurile/marcile de lentile se potrivesc universal la toata lumea chiar daca "brand-ul" este unul de renume.
Port lentile de 17 ani (poate chiar mai mult)...nu trebuie sa le simti deloc in ochi (decit poate dupa o purtare indelunga sau efort marit, i.e. lucrat la computer, etc).

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Delyutz cum merge azi? te-ai obisnuit cu lentilele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Sunt purtatoare de lentile de contact de 10 ani.
Lentila nu trebuie sa jeneze, in mod normal nici nu o simti iar ochii nu ti se usuca. Am patit si eu odata ceea ce descrii tu cand mi-am schimbat lentilele. Din proprie experienta iti spun ca senzatia de jena nu iti trece, ochii ti se vor rosii in jurul lentilei si vei lacrima des ... sau cel putin asa am patit eu. Le-am schimbat cu altele ( alta firma ) si nu am mai avut probleme. Deci raspunsul la intrebarea ta este : poate fi din cauza lentilei, a materialului din care este facuta sau intr-adevar nu le suporti tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delyutz spune:

Buna Anuscha. Mai bine putin! tot le simt, dar mai putin. ochii nu mai sunt chiar asa uscati. daca ma concentrez tare la PC uit de ele. si am hotarat ca daca le simt mai rau sa le scot. Si maine sa stau un pic mai mult decat astazi cu ele. o iau gradual, asa cum ati zis voi

merci de raspuns r_ocsy, mai incerc cu ele o saptamana, asa cum am vazut pe aici ca a durat acomodarea la anumite persoane. daca tot nu imi trece senzatia de jena...o sa renunt la ele, clar.

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Delyutz cum merge azi? te-ai obisnuit cu lentilele?

ANNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Bravo Delyutz e din ce in ce mai bine. Si nu uita de lacrimi false, pune mereu daca simti ochii uscati. Ieri cat ai stat cu ele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Bravo Delyutz e din ce in ce mai bine. Si nu uita de lacrimi false, pune mereu daca simti ochii uscati. Ieri cat ai stat cu ele?

Mergi la inceput