Lentile de contact - probleme

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Delyutz

mergeai si la sauna cu ele? mie mi-e teama si cand ma machiez sa nu care cumva sa intre vreun praf de fard pe acolo


[/quote]nu intra - acum din contra vezi mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Delyutz

si eu sper Iris sa nu fiu eu exact ghinionista aia. e asa bine fara ochelari. ma gandesc ce tare va fi vara sa conduc si sa pot purta ochelarii de soare

mergeai si la sauna cu ele? mie mi-e teama si cand ma machiez sa nu care cumva sa intre vreun praf de fard pe acolo

Citat:
citat din mesajul lui Iris2002

Delyutza, eu port de 15 ani lentile, am dioptrii mari, si le port si daca merg la bazin si in sauna si daca fac dus. Am lentile moi, le schimb lunar. Doar la nastere a zis doctorul sa port ochelari (si foarte bine a facut, prima nastere a durat 18 ore). Daca adorm cu ele o noapte nu e nici o problema (incerc sa nu o fac insa). Le pun si le scot lejer, si nu am probleme cu ele (de la 5.30 dimineata pana la 9.30 seara le port de obicei, adica de la trezire pana la culcare).
Tin minte ca primele zile simteam ceva in ochi, dar m-am obisnuit repede. Cred ca daca situatia dureaza trebuie sa mergi la doctor, nu vreau sa te descurajez dar sunt persoane carora ochii nu le suporta lentilele, sper sa nu fie cazul tau.



Delyutza, eu fac sauna de 3-4 ori pe saptamina si raman cu lentilele la ochi. Ma si machiez zilnic (doar mascara pentru ca eu folosesc ruj de buze rosu intens, deci nu mai accentuez ochii si mai mult) si nu am probleme. Mult timp am folosit mascara waterproof dar mi se pare ca nu reusesc sa ma demachiez bine cand o folosesc, deci am trecut la mascara obisnuita.
Nu te descuraja, la inceput e mai greu, stiu ca eu eram studenta si ma trezeam cu o ora inainte ca sa imi pun lentilele de contact...acum sunt inca ametita de somn cand intind mana spre noptiera si imi pun lentila intr-o secunda, asa, pe jumatate adormita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:



si eu fac la fel,le pun fara oglinda, culcata in pat.
sauna nu fac, dar dus fac cu ele la mare cu ele, orice fac cu ele - e adevarat ca si acum dupa 10 ani daca sunt obosita sau sunt intr un mediu cu mult praf si mult fum simt cum mi se umfla pleoapele si ma deranjeaza si abia astept sa ajung acasa sa le scot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Si eu port lentile de 11 ani.

Cand le-am pus prima data, am fost instruita sa le port treptat, adica in prima zi 2 ore, apoi 4, etc, doar dupa 1 saptamana urma sa le port 10-12 ore.

Si eu am avut senzatia de jena/uscaciune mai ales in colturile exterioare ale ochilor cam 2-3 saptamani, senzatia reducandu-se treptat pana la disparitie.

Ai rabdare cu ele macar 2 saptamani pana sa renunti! Si incepe cu putine ore/zi, crescand treptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delyutz spune:

Deci 2 saptamani sa rezist? exact cum zici tu Carolinah, am senzatia aia de uscaciune. ieri le-am purtat vreo 5 ore. azi urmeaza sa le port mai mult (peste 4 ore plec acasa si le pot scoate yeay ) sau sa le scot acum deja? ma simt cam quitter

anuscha, iris...abia astept sa ajung si eu sa le port asa, fara nicio grija. la mare nu intra nisip??

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Si eu port lentile de 11 ani.

Cand le-am pus prima data, am fost instruita sa le port treptat, adica in prima zi 2 ore, apoi 4, etc, doar dupa 1 saptamana urma sa le port 10-12 ore.

Si eu am avut senzatia de jena/uscaciune mai ales in colturile exterioare ale ochilor cam 2-3 saptamani, senzatia reducandu-se treptat pana la disparitie.

Ai rabdare cu ele macar 2 saptamani pana sa renunti! Si incepe cu putine ore/zi, crescand treptat.

Caro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Lentilele de contact nu trebuie sa te jeneze. Punct. Daca "le simti", nu-i bine. Nu-i vorba de obisnuinta sau altele, ci de faptul ca tu nu le tolerezi. Ce nu am inteles e daca aceste lentile ti-au fost prescrise de un oftalmolog, pentru ca daca da, atunci e raspunzator pentru ca trebuia sa-ti puna de proba o pereche de lentile pentru a vedea daca le tolerezi. Port lentile de contact din '95 si niciodata nu m-a jenat vreuna, insa le-am cumparat strict dupa prescriptia oftalmologului (diametru, raza de curbura si chiar marca). E adevarat ca uneori, mai spre seara, si eu "le simt" pe ale mele, dar nu intr-atat incat sa fie o usurare cand le scot. Am avut tot soiul de lentile de contact si pot spune ca dintre toate cele mai groase (usor de deshidratat) sunt Pure Vision. Cele mai fine, cu continut mai mare de apa sunt cele de la Johnson&Johnson si cele de la Ciba Vision.
Jena aia de care zici tu iti poate provoca o "frumusete" de leziune pe cornee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delyutz spune:

Buna Miki. eu am fost la un oftalmolog ca sa imi verific dioptriile, i-am spus ca vreau lentile si ce marca si a zis ok. apoi am fost la optiplazza unde m-a verificat un al doilea doctor de la ei. am probat lentilele si am cam lacrimat, dar mi-a zis ca senzatia va trece ca probabil, deoarece eram machiata, nu era ochiul tocmai curat.

eu am crezut ca purevision sunt printre cele mai bune. tocmai d'aia am si luat un pachet pentru 6 luni

Citat:
citat din mesajul lui miki68

Lentilele de contact nu trebuie sa te jeneze. Punct. Daca "le simti", nu-i bine. Nu-i vorba de obisnuinta sau altele, ci de faptul ca tu nu le tolerezi. Ce nu am inteles e daca aceste lentile ti-au fost prescrise de un oftalmolog, pentru ca daca da, atunci e raspunzator pentru ca trebuia sa-ti puna de proba o pereche de lentile pentru a vedea daca le tolerezi. Port lentile de contact din '95 si niciodata nu m-a jenat vreuna, insa le-am cumparat strict dupa prescriptia oftalmologului (diametru, raza de curbura si chiar marca). E adevarat ca uneori, mai spre seara, si eu "le simt" pe ale mele, dar nu intr-atat incat sa fie o usurare cand le scot. Am avut tot soiul de lentile de contact si pot spune ca dintre toate cele mai groase (usor de deshidratat) sunt Pure Vision. Cele mai fine, cu continut mai mare de apa sunt cele de la Johnson&Johnson si cele de la Ciba Vision.
Jena aia de care zici tu iti poate provoca o "frumusete" de leziune pe cornee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Pure vision sunt lentile bune, insa se pare ca tu nu le tolerezi. Eu ti-am spus de celelalte pentru ca mie mi-au placut mai mult. Daca la Pure Vision mai spre seara am senzatie de ochi uscat, la celelalte nu mi s-a intamplat niciodata.
Vroiam sa-ti mai zic sa fii atenta cand le pui pe ochi sa fie "pe fatza", pentru ca in caz contrar, te jeneaza.Trebuie sa vezi cifra aia inscriptonata pe ele "in oglinda" (de exemplu, pe ale mele era inscriptionat un 5). Totodata, sa fii atenta cand le pui in caseta cu solutie sa nu le agati cu capacul si sa le rupi (au tendinta de a se ridica deasupra solutiei si de a aluneca spre margini).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delyutz spune:

astea n-au nimic inscriptionat, m-am uitat cu atentie. ma mai uit diseara, poate mi-a scapat. dar sunt pe fata pentru ca le-am tinut pe deget si m-am uitat si erau ovale. stiu ca atunci cand sunt pe verso au marginile lasate asa, ca la o farfurie

daca nu reusesc sa ma obisnuiesc cu ele (ceea ce sincer sper sa nu se intample), o sa imi iau si o pereche de J&J, poate am mai mult noroc

Citat:
citat din mesajul lui miki68

Pure vision sunt lentile bune, insa se pare ca tu nu le tolerezi. Eu ti-am spus de celelalte pentru ca mie mi-au placut mai mult. Daca la Pure Vision mai spre seara am senzatie de ochi uscat, la celelalte nu mi s-a intamplat niciodata.
Vroiam sa-ti mai zic sa fii atenta cand le pui pe ochi sa fie "pe fatza", pentru ca in caz contrar, te jeneaza.Trebuie sa vezi cifra aia inscriptonata pe ele "in oglinda" (de exemplu, pe ale mele era inscriptionat un 5). Totodata, sa fii atenta cand le pui in caseta cu solutie sa nu le agati cu capacul si sa le rupi (au tendinta de a se ridica deasupra solutiei si de a aluneca spre margini).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Cel mai bine e sa mergi la o optica si sa rogi sa-ti dea o pereche/doua/trei (cat ii lasa inima) de lentile de proba, cu parametrii care-ti trebuie. Pentru ca au si asa. Eu tocmai am primit de la o optica o pereche de lentile de-o zi, un soi nou aparut.

Mergi la inceput