Lanolina pentru ten

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Multumesc mult!



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Iarina, ai facut cumva comanda la Akoma? :D
Mai, eu nu-s multumita de untul lor de avocado. E astringent, aspru, nici nu stiu cum sa-l definesc.
La inceput, adica atunci cand il intinzi pe piele e ok, onctuos, dar dupa aia iti cam aspreste pielea.
Mi-am mai facut o portioara de crema cu lanolina si cu unt Akoma si parca nu e la fel cu cea de dinainte. Am folosit-o ieri si azi, inca nu sunt hotarata, dar as zice ca e altfel fata de cea cu untul de la Kilife. Noroc ca n-a costat mult .



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui salcia

Ei, si am ajuns intamplator ieri la un DM care tocmai s-a deschis aproape de mine (tot citisem despre magazinele astea dar nu intrasem in vreunul), si prima chestie pe care am observat-o acolo a fost un unguent cu lanolina. Se numeste Multi-Mam, e de fapt pentru mamici care alapteaza si au probleme cu pielea de pe sani. Nu contine decat lanolina pura, anhidra, e un tub de 30 ml si costa vreo 30-40 ron (din cate imi aduc aminte). Si avantajul e ca nu miroase deloc, e incolor si inodor.




Salcia, la care DM ai gasit Multi Mam?





~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Denizel iti raspund cu intarzie caci am fost ocupata cu munca. N-am mai facut comanda de ceva vreme de la akoma, insa asa sunt un turile lor, caci nu sunt deloc rafinate. I-am dai si maica-mii sa verifice care e farmacista si a lucrat ani de zile in laborator si ea zicea ca e o.k, cam asa ar trebui sa arate si sa aiba consistenta produsele nerafinate. zici ca n-a avut acelasi efect?

Eu mi-am luat unt de shea de la ei si din comert, diferenta era vizibila, in sensul ca al lor era chiar natural, ghinionul a fost ca eu nu m-am impcat deloc cu untul de shea, nici ala din comert, nici de la ei

Eu continui cu crema de galbenele si am luat de la maica--mea niste crema Helena rubinstein...eh...asta e misto, hidrateaza si catifeleaza, da costa fro 4-5 mil, am zis pas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Iarina, Helena Rubinstein acuma? :))))

Pana la urma e bun untul de avocado de la Akoma si ma bucur ca mi-ai zis si parerea mamei tale .

Acuma o sa-mi comand si unt de cacao (cica si asta e super bun pentru ten uscat :)) si vreo cinspe uleiuri, inclusiv ulei de samburi de grepfruit pe care sa-l folosesc la conservarea cremelor homemade .


Am mai cautat prin biblioteca alor mei si am gasit niste cartulii mai vechi de cosmetica, in care se zicea cat e de buna pentru ten... tanaaa... lecitina (alta gaselnita acusa, stiu :)))))

Asa ca mi-am facut chiar duminica o crema cu lanolina, unt de avocado, nitica crema antirid de la Himalaya, lecitina (din capsule), vitamine si 6 fiole cu laptisor de matca (am pus numai laptisorul, nu si solventul).
A iesit super misto, ti-o recomand, o faci in maxim 15 minute .
Daca te hotarasti, iti spun exact cantitatile.


Acuma sunt in cautare de lanolina fara miros si nu gasesc pe nicaieri...



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

nu stiu daca s-a mentionat la subiect crema Lansinoh, tot pt sani si piele crapta/uscata. lanolina pura si e super inodora daca pot sa zic asa :). si ff faina!

mami de andi si ilinca
_

traduceri si asistenta

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Pitzinuca, unde gasesti Lansinoh?



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Denizel, scuze pentru raspunsul atat de tardiv, eu am gasit crema cu lanolin la DM in piata Crangasi.

Incepe sa ma bata si pe mine gandul sa ma apuc de fabricat produse cosmetice, mai ales ca am gasit pe un site tot felul de ape florale, uleiuri vegetale, uleiuri esentiale, unturi, extracte, unele chiar foarte exotice (site-ul e www.cosmetica-bio.ro, daca a comandat cineva vreodata sa ne spuna, ca ma mananca rau degetele sa fac o prima comanda ). Pe langa diverse substante rare si pretioase, ce mi se pare interesant la site-ul asta e ca poti comanda versiuni de test, adica recipiente mici (10 ml de ulei vegetal, de ex.), sa nu iei ditamai butelca si sa nu-ti convina. In plus au si baze in care se pot incorpora diversele substante.

Ma gandesc eu ca e mai bine asa, decat sa dau milioane pe tot felul de cosmetice scumpe, in care 99% e marketing si 1% substante active. Adica si cosmeticele handmade pana la urma ies destul de scumpe, dar asta pentru ca sunt ingrediente de calitate, bio, unele foarte rare si aduse de peste mari si tari, si macar stiu exact ce si cum si cat am pus eu in cremele mele. Nu cum fac marile grupuri, care se lauda cu cercetarea si cu brevetele lor, si nu stiu ce ingrediente minune, si cand te uiti, apa, parafina, conservanti si 0,00001% ingredientul-minune. Si asta o spune cineva care a si lucrat in industrie, si care cumpara si produse scumpe din parfumerie, si dermatocosmetice din farmacie, si produse bio de la Plafar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Salcia, wooow, ce ditai oferta au cei de la cosmetica.bio!!!!

Ti-as fi zis sa comanzi si tu la Akoma (iesi mult mai ieftin, cu tot cu transport), dar ma gandesc ca poate te tenteaza un incha inchi de exemplu , iar cei de la Akoma nu au asa ceva.

Eu cred ca o sa cam raman pe cremele facute in casa. Si pentru fata si pentru corp.
Mi-a zis cosmeticiana ca exista in creme substante numite 'transportori' (nu stia care-s aia ), care transporta ceva mai in adancime substantele active si ca astia ar fi importanti.
Mai sunt de asemenea substante care ajuta la patrunderea in piele a cremelor. Nici aia nu stiu care sunt...
Tu ai unde sa te interesezi?


Pana cand aflu mai multe secrete , o sa merg pe varianta 'un sfert crema din comert', crema care are cu siguranta si transportorii si substantele alea care o fac sa intre rapid in piele.
Deocamdata am pus ochii pe cremele ayurvedice de la Himalaya, care am vazut ca au extracte naturale si foarte putine chimicale.



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Denizel, asa e, din pacate, avem substante de calitate, dar ne lipseste tehnologia... de ex., pentru ca substantele sa patrunda cat mai bine in piele, se folosesc sub forma de nanozomi, adica o molecula foarte mica, care are putere de penetrare foarte mare. Sau se folosesc diversi emulgatori cu rol de liant (altfel substantele uleioase si cele lichide nu se amesteca) si transportor, numai ca nu stiu care sunt cei mai eficienti (ceara de albine e un emulgator natural si foarte folosit; si lecitina se foloseste in scopul asta). Ia te uita, acum am cautat pe net, si am gasit emulgatori naturali de vanzare aici:
http://www.elemental.ro/48-emulsifiant

Ma gandeam eu ca cei care vand produse naturale si-au pus si problema asta . Deci mai pun un site in "favorites", pentru momentul cand ma apuc de mesterit creme.

Pana una-alta, unele produse sunt foarte simplu de facut, de ex. combinarea a diverse uleiuri vegetale + esentiale (in functie de ce probleme vrem sa tratam) + conservant (extract din samburi de grapefruit, de ex., sau vitamina E, sau ulei de tea tree sau manuka). Pe site-ul deja mentionat se gasesc si conservanti naturali. In plus, uleiurile esentiale au aceasta proprietate, de a patrunde foarte adanc in piele. De asemenea, e bine sa pastram aceste amestecuri in flacoane de sticla opaca prevazute cu pipeta si sa le tinem la adapost de lumina si caldura.

Mergi la inceput