rh-ul si al 2-lea copil

rh-ul si al 2-lea copil | Autor: adria.bh

Link direct la acest mesaj

buna,
am o fetita de 3 ani, si in timpul sarcinii am aflat ca am rh negativ si sotul pozitiv, am facut titrare in ultimele 4 luni si totul a fost bine si copilul sanatos, acum vreau sa mai am un copil dar mi e frica, am tot citit despre incompatibilitatea rh si ma c am sperie, desi medicul mi a spus ca numai daca raman in primul an dupa nastere poate fi un copil cu probleme.poate fi rh-ul- atat de rau?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adria.bh spune:

am uitat sa va spun, am facut vaccinul cu imunoglobuline dupa nastere, chiar la limita de timp la 72 de ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Atunci n-ai treaba..am o prietena in aceeasi situatie si medicul i-a zis ca totul e ok...Bafta !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ce RH are fetita ?

Oricum, din ce scrii, nu ar trebui sa fie probleme, ai urmat exact procedurile

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=5" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns batmanita spune:

salut!
si eu am rh negativ si sotul pozitiv, dupa ce am nascut baiatul am facut si eu vaccinul si cand am nascut fetita nu a avut nici o problema doar ca a avut icter cam 7 zile , am inteles ca din cauza rh-ului meu negativ.sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Si eu am aceeasi problema,fetita a luat rh-ul tatalui,pozitiv si a avut icter prelungit de o luna.Deocamdata nu ma gandesc la al 2-lea copil dar mi-am facut vaccinul imediat dupa nastere si stau linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Eu sunt la al 3lea copil si am aceasta incompatibilitate de rh, amandoua fetitele au rh pozitiv, imunizare am facut abia dupa a doua nastere. Deci nu este chiar atat de nasol. Atata timp cat iti faci dozarile de anticorpi la timp, nu cred ca veti avea probleme.

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 28+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

nu am avut probleme si nu am facut vaccin dupa primul copil, nu am avut niciun fel de problema nici cu al doilea.

mami de andi si ilinca
_

traduceri si asistenta

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Eu am trei copii dupa cum poti citi la semnatura. Cand am nascut-o pe prima n-am facut vaccinul desi ea are Rh+. Am stat cu teama la a doua sarcina dar pe de alta parte am fost linistita caci am avut o consultatie cu doctorul aici inainate sa raman gravida si ma asigurase ca si daca m-as fi izoimunizat tot nu sunt probleme decat foarte foarte rar si ca oricum aici se fac transfuzii intrauterine.
A doua si a treia fetia au Rh- asa ca n-au fost probleme.

Ce a spus doctorul tau cu un an dupa nastere e o mare prostie. Daca te-ai fi izoimunizat la nastere de acord ca intr-un timp mai indelungat organismul uita sa reactioneze si teoretic ar produce anticorpi mai tarziu, mai incet dar tu ai facut tot posibilul pentru a avea o a doua sarcina fara riscuri.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Adria, nu s-a verificat rh-ul copilului? Ca la noi da, baiatul fiind si el negativ, n-am mai facut vaccinul, fata are si ea negativ, si n-am facut nici dupa nasterea ei.

Eventual mergi la centrul de transfuzii, sunt oameni extraordinari acolo, te lamuresc ei. Si fa-i si fetitei o analiza de rh. Iar la sarcina a doua, sa mergi lunar la titrare, iar in ultimele 2 luni de 2 ori pe luna.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria.bh spune:

da,imediat dupa nastere i au facut fetitei analizele si are rh+ la fel ca tatal

Mergi la inceput