rh-ul si al 2-lea copil

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am RH- si sotul +. Primul copil are RH- si nu am facut vaccin. Al 2-lea copil are RH+ si am facut vaccinul - poate imi vine vre-o idee si fac si al 3-lea copil .
La amandoua sarcinile am facut dozari de anticorpi. Ironia e ca la primul copil - cel compatibil dpdv rh cu mine icterul a fost mult mai pronuntat (a stat la lampa in maternitate) si lung decat la cel de-al doilea. Amandoi copiii sunt sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gropitze spune:

Salutare actuale si viitoare mamici!Povestea mea e asa:eu am rh neg,gr 0,iar sotul rh poz,gr A2(dubla incompatibilitate).Inainte de a avea fetita(primul copil)si implicit cand am aflat ptr prima oara ca am rh neg,am facut 2 avorturi la cerere si nu mi s-a facut vaccinul.am nascut o fetita sanatoasa,cu rh pozitiv si am facut vaccinul dupa nastere.Al doilea bebe l-am avut dupa 1an si 10 luni,cu rh poz,am facut vaccinul.Au urmat 2 sarcini pierdute,fara vaccinare dupa;am ramas iar insarcinata si am nascut un baietel sanatos de 5kg,la termen cu rh pozitiv;in schimb acum nu mi-au mai facut vaccinul(analiza ptr grupa si rh i-au luat-o dupa 3 zile,cand expirau cele 72 de ore necesare administrarii vaccinului),probabil considerand k am facut destui copii avand rh neg(de parca ar trebuie ei sa hotarasca cati copii sa ai sau nu),dar asta este romania in care traim,din pacate.In timpul sarcinilor am facut dozare de anticorpi lunar si au iesit absenti.Sper sa mai fi linistit viitoarele mamici care au aceasta "problema",desi,din punctul meu de vedere este o problema care o creaza sistemul si personalul medical din romania,ptr k s-ar putea rezolva doar printr-o simpla intepatura,daca ar exista profesionalism si poate putina omenie...Va doresc multa sanatate si bebei sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns resoal spune:

salutare si eu am rh neg.la prima sarcina am facut vaccinul si fetita nu a avut probleme,am avut si o alta sarcina pe care am pierdut-o si tot asa am facut vaccinul.acum sunt insarcinata din nou in opt luni si imi este teama chiar daca dr a spua ca totul este ok

Mergi la inceput