Experienta mea privind cancerul de col

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lidsta spune:

La mine Pap OK dar zone cu epiteliu alb, lugol negativ cu recomandare de ERAD. Astept sa treaca vara si ma duc in septembrie. Pana si doctorul mi-a zis ca as mai putea astepta putin mai ales ca sunt sub sintrom, dar parca tot nu stau linistita. Iar colposcopia am facut-o intr-o suita de analize preoperatorii pentru un chist, cand ma plimbau medicii de la un cabinet la altul. Radeti sau nu, habar nu aveam ce e aia colposcopie, eram sigura ca atata timp cat pap-ul e OK colul meu e la fel. Ei uite ca nu a fost asa!

Deci colposcopia si pap-ul se completeaza unul pe altul si daca iti da mana ar tb facute ambele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Va multumesc mult fetelor!
Uite de ce zice Lo_li_ta si lidsta ,ma tem.Sa nu cumva sa ma culc pe o ureche ca e totul ok si cind colo ...de prea multe ori s-a dovedit ca nu e chiar ok si doar o singura investigatie nu garateaza acuratetea rezultatului.

As face si o colposcopie dar mi-e sa nu dau iar de limita de virsta sau de arhicunoscutul "daca pap-ul e ok atunci totul e ok".Din pacate asa e pe aici.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Pai, Hannen...daca o platesti, atunci nu au cum sa iti invoce PAP-ul ok si mai ales limita de virsta.

Fa-o pentru linistea ta!

Theiuta

Mami si Nicolas[baietel in clasa a II-a]

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Theiuta,din pacate aici sunt niste standarde(pina si virsta conteaza,degeaba eu vreau sa fac una alta daca virsta mea zice ca nu-i necesar,ca asa au ei stabilit ,fiecare tip de afectiune apare cu precadere intre virsta de x si y ani) dupa care se fac toate aceste investigatii.Daca una zice ca esti ok,pai esti ok.Poate doar la particular sa conving pe cineva sa-mi faca ce vreau eu,desi nu garantez.Au niste idei fixe si asta e.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Bun.Am inteles.Dar de ce te chinuie problema asta cu colposcopia? Ai avut probleme vreodata cu colul? Eu, cel putin, stiam ca aveam antecedente cu hpv si sunt si voi ramane in categoria de risc. De aceea ar fi trebuit sa imi fac si o colposcopie in fiecare an, asa cum imi zisese dr. Dinca in 2003.Eu, insa, m-am culcat pe o ureche.

Dar daca tu nu ai avut probleme...un PAP pe an este suficient. Asa zic si campaniile astea preventive, nu?

Theiuta

Mami si Nicolas[baietel in clasa a II-a]

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

colposcopia este o vizualizare a colului tratat cu substante contrastante (cred ca iod sau betadina). Ea se recomanda atunci cand e ceva suspect: o pata, o mica rana etc.
Eu am avut rana pe col si PAP de displazie low. Colposcopia a confirmat si vizualizat rana, extinderea.
Peste 6 luni, rana s-a inchis, nu se mai vedea. PAP insa arata in continuare displazie low. Atunci, medicul mi-a recomandat conizatie, presupunand ca rana s-a inchis deasupra dar dedesupt...
Conizatia a confirmat: CIN2, (displazie LSIL parca) - e posibil sa bat campii ca au trecut ceva ani,

La cateva 3-4luni dupa conizatie, PAP era bun (nu perfect), la fel laurmatoarele (lainca 4 luni, apoi la 6 parca, apoi la 1 an).



A,inca ceva, daca inainte de conizatie imi iesise HPV cred ca 52, la nici 1 an, nu mai aveam nimic.
Medicul a zis sa incerc sa intaresc imunitatea, eu i-am cerut medicamente, el a zis ca e circumspect la ele, eu am zis ca apelez la minunata limonada cu miere zilnica. El m-a incurajat pe linia asta.


Acum am schimbat domiciuliul, o sa caut si un doftor aici. O sa cer un PAP.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Pentru ca va vad cu experienta, am rugamintea sa ma indrumati catre un medic bun in Bucuresti.
Am indicatie de colposcopie si programare la Dr Dorobantu Magda (am abonament la Medicover). Din ce am mai citit pe net, fetele care au nascut cu ea au fost multumite dar pe partea asta cu colposcopia nu prea (ca sa nu zic de loc).
Mi-e tare teama ca pe langa "piticii" mei mai aduce altii. Ma voi duce, dar as vrea sa merg si la altcineva. Pe cine-mi recomandati? Pot face doua colposcopii intr-o luna (intre doua cm-uri)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaradum spune:

parerile despre medici pot fi impartite si de cele mai multe ori sunt subiective. eu n-am cunoscut medic ginecolog care sa se poarte urat cu mine. asta nu inseamna ca nu sunt.......am auzit atatea cazuri! eu mi-am facut test hpv la sanador si medlife. din fericire nu a fost depistat virusul dar de regula repet analizele. acum merg la o tipa super ok. din pacate locatia nu este excelenta dar am fost super multumita de ea ca dr. are un fel special de a trata cu pacientele. o cheama popescu maria si acum este la spitalul malaxa. a fost la caritas. locatiile nu mi-au inspirat niciodata incredere nici caritasul (care era extrem de insalubru) nici malaxa (este o sectie neterminata iar spitalul este amplasat la capatul pamantului!!), dar eu am preferat acest dr. asa ca suport si asta! si eu pot spune ca am incercat dr....... cred ca am facut un fel de obsesie din a face analize si a cere pareri. si asta doar pt ca o idioata de dr m-a speriat acum 2 ani......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
multumesc Theiuta pentru ajutor, asa am facut, adica am cerut inca 2 pareri pe langa cea a dr. meu, dar rezultatul a fost acelasi.
Asa se face ca in data de 2 august m-am internat la Gine I in Cluj, iar in 4 august am facut histerectomie totala cu pastrarea anexelor(trompe si ovare).
Din pacate nu am avut de ales deoarece am repetat analizele si a iesit PAP IV si CIN IV. Eram dupa o conizatie (facuta in sept anul trecut), dar din cauza unui col foarte scurt dr. nu a putut lua mai mult. Asa se face ca rezultatul de la conizatie (adica biopsia) a aratat ca partea rezecata nu prezinta margini de siguranta.
acum la aproape o luna de la operatie ma simt bine, ieri a fost prima zi de servici, inca mai am dureri, mai iau calmante, dar viata merge inainte.
Ma bucur de copilul pe care-l am (un inger de baiat de 6 ani) si il plang pe cel de-al doilea pe care nu am mai apucat sa-l concep.
Mi-e greu, dar am toata familia alaturi.....
Acum astept rezultatul de la biopsia uterului, dar inca nu a sosit, desi trebuia sa vina....tot dau telefoane....
Va multumesc si va pup,
Laura


http://pg.photos.yahoo.com/ph/pitilau2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Laura, ma bucur ca ai trecut cu bine peste operatie si iti doresc sanatate multa!!! Si un rezultat cat mai bun la biopsie!

Mergi la inceput