Experienta mea privind cancerul de col

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lislis spune:

Citat:
citat din mesajul lui laura-s

Mi-e greu, dar am toata familia alaturi.....
Acum astept rezultatul de la biopsia uterului, dar inca nu a sosit, desi trebuia sa vina....tot dau telefoane....


Curaj, Laura. Ce a fost greu, a trecut.
Multa sanatate si numai bine!

Probabil ca rezultatul intarzie din cauza faptului ca in luna august multi medici au fost plecati in oncediu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
va multumesc pentru incurajari, inseamna atat de mult sa sti ca niste persoane pe care nu le-ai vazut niciodata se gandesc la tine, te sprijina, te incurajeaza.
Din pacate inca nu am primit rezultatele de la biopsie, desi azi au trecut 34 de zile de la operatie. Mi-e frica sa nu-mi fi pierdut cei de la laborator proba....nu stiu de ce, dar numai lucruri negative imi trec prin cap; ma gandeam ca rezultatul arata cancer si nu vor sa-mi zica, pana nu se intoarce dr. din concediu.
Sper sa ma ajute cel de sus si sa-mi pot creste sanatoasa copilul, sa fie totul bine.
Va pup si va multumesc din nou pentru incurajari.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pitilau2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Din pacate, asa e facuta mintea umana...sa puna raul in fata, ceea ce e explicabil in cazul tau.Ai trecut prin multe si dureroase experiente.Privind din afara, nu cred ca cei de la laborator au grija sa nu iti zica tie si sa astepte intoarcerea doctorului din concediu.Nu isi fac ei astefel de scenarii.Eu as zice pur si simplu ca august e cam luna de concedii peste tot si dea aceea au intirziat cu biopsia.

Sanatate multa si spune-ne ce s-a intimplat.

Cu drag, Theiuta

Mami si Nicolas[baietel in clasa a II-a]

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Laura, asa am ptit si eu cand m-am operat de un chist pe ovar asta iarna: operatia pe 29 noiembrie, rezultatul AP pe 26 ianuarie. Ca si tine, am prins perioada de concedii (datorate sarbatorilor la mine).

Te inteleg perfect ca si pe mine m-au trecut toate gandurile. In plus, sunam mereu sa verific daca a iesit, cand a iesit mi-au spus sa vin a doua zi dupa el, dar nu mi-au spus la telefon cum e. In alea 24 de ore am imbatranit 1 an. A 2-a zi l-am luat - era bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Asa e Theiuta, ne gandim doar la lucruri negative. Oricum am discutat ieri cu o "colega de salon" care a fost operata cu doua zile inaintea mea si rezultatul nu a fost bun, au trimis-o la Oncologie. Am incurajat-o, i-am spus ca trebuie sa treaca si peste acest hop si sa aiba incredere ca Doamne-Doamne o va ajuta; in acelasi timp ma gandeam ca parca nu mai astept cu atata nerabdare rezultatul.
Daca va fi sa vina peste inca doua saptamani, e ok, dar macar sa fie un rezultat bun, fara celule rebele.
Lavi02 sper sa primesc si eu un rezultat ca al tau; deja sunt cu nervi la pamant; acasa trebuie sa fiu tare, sa nu ma vada piticul suparat, la servici trebuie sa-mi fac treaba repede si bine. Noroc cu voi ca am cu cine sa discut.
Piticul ne intreaba daca ne-am hotarat si-i mai facem o surioara, asta pentru ca ne auzea cu cateva luni inainte de operatie discutand despre posibilitatea de a ramane insarcinata, de a naste prin cezariana si a face atunci si histerectomia; din pacate dr. nu a fost deloc incantat de ideea mea si a ramas doar o dorinta neimplinita.
Inca nu i-am spus piticului ca mama nu v-a mai putea face alt copil si sincer nici nu cred ca-i voi spune, probabil il vom tot amana sau ii vom spune ca mami si tati nu mai vor alt copil....
va pup si va multumesc ca existati, dragele mele.
Laura

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pitilau2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Laura bafta multa!!!
Eu sunt de parere ca din contra, cel mai bine e sa-i spuneti copilului adevarul, ca mama nu mai poate naste alt copil. Altfel o sa creada ca voi nu vreti sa-i impliniti lui o dorinta, ceea ce e mult mai rau. La urma urmei, intr-un final, daca dorinta e mare puteti sa si adoptati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

da, eu de mult i-am spus sotului meu ca mai vreau si eu un copil, dar el nici nu vroia sa auda; pe cand aproape l-am lamurit....a venit si operatia, asa ca poate vom adopta unul; acest gand il am de vreun an de zile (cu adoptatul), dar astept sa imi revin, sa se modifice legea adoptiei si la noi in tara si sa-i poti adopta cand au 2, 3 luni, nu sa astepti sa treaca 6 luni si daca nu vine sa-l viziteze in astea 6 luni atunci poti incepe sa speri. Oricum e un procedeu lung si foarte obositor.....poate cei care nu au nici un copil si isi doresc unul au mai multa rabdare.
va pup,
Laura

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pitilau2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
am revenit cu vesti bune: partea rezecata (adica uterul si colul) nu prezinta tumori maligne, doar multe chisturi. era micro invazie in uter (0.6 cm), dar in col macroinvazie cu CIN IV. Ma bucur ca nu trebuie sa fac radioterapie sau alte investigatii.
Am fost la controlul de 6 saptamani si totul e ok, nu mai am dureri asa mari, e totul bine.
Va multumesc pentru incurajari si sanatate multa tuturor.
Laura

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pitilau2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Bravo Laura, felicitari!!! Ma bucur tare mult pentru tine!
De acum poti sa-ti vezi linistita de viata ta si de planurile de viitor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

multumesc lavi02, asa e incepem sa ne planificam viata de aici inainte;
sa ne ajute Doamne-Doamne sa putem indeplini tot ceea ce ne propunem.
Va pup,
Laura

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pitilau2004/my_photos

Mergi la inceput