Experienta mea privind cancerul de col

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lislis spune:

Citat:
citat din mesajul lui laura-s

Ma bucur ca nu trebuie sa fac radioterapie sau alte investigatii. Am fost la controlul de 6 saptamani si totul e ok, nu mai am dureri asa mari, e totul bine.


Ma bucur ca nu mai este necesar alt tratament. Multa sanatate si numai bine, pentru tine si cei dragi tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Seara buna!

Imi spuneti va rog, e o anumita perioada cand se face papanicolau? citisem ceva ca intre zilele 10-20 ale CM. Asa e? sau nu e relevant? Multumesc mult si sanatate multa multa cu ajutorul lui Doamne-Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
multumesc lislis; asa este, am scapat de ce a fost mai greu, acum nu mai am nici dureri mari, recuperarea e usoara; am revenit la servici la 26 zile dupa operatie; la inceput a fost mai greu (cam o saptamana), nu prea puteam sta 8 ore in sezut, dar ma plimbam din ora in ora si oricum imi trece mai repede timpul la servici decat acasa.
Stiu multe femei care nu au putut lucra 3 luni dupa operatie, dar eu mi-am revenit mai usor.
Crissteo PAP-ul se face in prima saptamana dupa menstruatie, de aceea se dau zilelel 10-20 ca fiind cele mai concludente.
Daca nu l-ai facut de un an atunci nu mai amana; nu costa mult, sau daca iti da dr. de familie bilet de trimitere se face gratuit.
Sanatate multa fetelor.
Va pup,
Laura

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pitilau2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Laura_s, multumesc foarte mult. Va doresc tuturor multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Ei Laura, asa da!!!!

Parca altfel vezi lumea, nu!

Ma bucur din suflet, ai grija de tine in continuare!

Theiuta

Mami si Nicolas[baietel in clasa a II-a]

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

multumesc Theiuta,
da, asa este, altfel se vede acum lumea. Observ toate schimbarile care au loc, piticul meu e mult mai linistit acum, poate de aceea ca ma vede pe mine mai linistita.
Viata e frumoasa, trebuie sa avem grija de ea si sa ne bucuram de tot ce ne ofera ea. S-au intamplat multe in 2 luni de la operatie, dar acum parca am timp sa traiesc fiecare clipa, sa analizez ce se intampla.
Inainte de operatie se intampla ceva, nu neaparat foarte important, dar dupa 2 sau 3 zile imi intrebam sotul daca s-a intamplat sau doar am visat eu. Acum stiu tot ce se intampla si iau parte la ceea ce se petrece in jurul nostru.
Va multumesc mult fetelor si sanatate multa tuturor. Bucurati-va de fiecare clipa alaturi de cei dragi. Pentru ei merita sa traim si sa ne bucuram de viata.
Va pup,
Laura

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pitilau2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Dupa ce v-am intrebat pe voi cand se face pap-ul, am fost si l-am facut. Azi am luat rezultatul, Anomalii ale celulelor glandulare AGC NOS. Si mi-a mai iesit si un streptococ agalactiae--beta hemolitoc de grup b si candida.
Dna doctor mi-a dat tratament si ma duc iar in ianuarie.

Stie cineva cei AGC NOS? Sunt disperata, nu stiu la ce sa ma astept si asta cu fa tratamentul si ne vedem peste 2 luni ma termina.

Mi-a dat si vit A si Lactoza si Betacaroten? acum citeam pe la voi ca betacarotenul e pentru cresterea imunitatii? si celelalte?

Streptococul si candida le pot da si copiilor? tre sa faca tratament si sotul? Azi am fost asa ravasita ca n-am intrebat-o nimic pe dna doctor, am vazut ca i-a picat fata cand a citit analizele, ca acum 3 saptamani s-a uitat la colposcopie si era ok, la pap a iesit altceva.

Multumesc




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lislis spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissteo
Stie cineva cei AGC NOS?


AGC - Atypical Glandular Cells (celule glandulare atipice); NOS - no other specification (fara alta specificatie). Cred ca celulele glandulare sunt atat endocervicale, cat si endometriale.

Citat:
citat din mesajul lui crissteo
Sunt disperata, nu stiu la ce sa ma astept si asta cu fa tratamentul si ne vedem peste 2 luni ma termina.


Te rog frumos, nu dispera. Stiu ce inseamna sa te duci la medic pentru a afla ca esti bine si in fapt, sa afli ca nu esti tocmai bine. Orice ar fi, vei rezolva problema. Daca intr-adevar exista o problema serioasa, este bine ca ai aflat de ea acum, cand se poate rezolva. In astfel de cazuri, cu cat sunt luate masuri mai repede, cu atat este mai bine.

Sfatul meu este ca dupa ce termini tratamentul (care nu cred ca dureaza chiar doua luni), sa te duci iarasi la medic. Probabil vei repeta testul PAP, vei face iarasi o colposcopie si daca rezultatul la testul PAP va fi identic cu cel de acum, vor fi prelevate probe de tesut din canalul endocervical si din cavitatea uterina. Apoi, dupa ce vei sti ce problema exista, va urma tratamentul.

Citat:
citat din mesajul lui crissteo
Mi-a dat si vit A si Lactoza si Betacaroten? acum citeam pe la voi ca betacarotenul e pentru cresterea imunitatii? si celelalte?

Intr-adevar, beta-carotenul contribuie la cresterea capacitatii de aparare a organismului. In plus, creste calitatea tegumentelor si are rol de antioxidant. Beta-carotenul este transformat de organism in vitamina A. Vitamina A contribuie, printre altele la mentinerea aspectului normal al pielii. Practic, cred ca medicul ti le-a prescris pentru a se vindeca tesutul inflamat – endocervical sau mucoasa uterina (in eventualitatea ca acestea sunt afectate doar de infectia care a fost pusa in evidenta prin examenul microbiologic).

Citat:
citat din mesajul lui crissteo
Streptococul si candida le pot da si copiilor? tre sa faca tratament si sotul? Azi am fost asa ravasita ca n-am intrebat-o nimic pe dna doctor, am vazut ca i-a picat fata cand a citit analizele, ca acum 3 saptamani s-a uitat la colposcopie si era ok, la pap a iesit altceva.

La copii nu cred ca se poate transmite, dar cred ca sotul ar trebui sa urmeze si el un tratament. Intreaba medicul ce trebuie sa faci. Probabil ca ai fost prea bulversata la aflarea rezultatului si ai uitat sa intrebi daca si ce tratatemnt trebuie sa urmeze sotul tau.

Multa sanatate! Sa auzim de bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Crissteo, dupa ce te linistesti putin, fa o lista cu intrebari (eu asa procedez de fiecare data, chiar daca la inceput pana si sotul radea de mine, acum s-a obisnuit) si timp de o zi, doua noateaza toate intrebarile care-ti trec prin minte: ce inseamna diagnosticul tau, daca se transmite copiilor, etc...si dupa ce ai lista suna dr. si pune-i aceste intrebari si noteaza-ti raspunsurile, fa tratamentul, repeta PAP-ul si daca poti repeta-l atat la dr. tau, cat si la alt dr.
Daca ambele rezultate spun acelasi lucru mergi pe mama doctorilor.
Eu am mai facut si tratament naturist, care ajuta dar trebuie luat timp indelungat si eu tocmai de timp nu mai dispuneam: inb 3 luni boala mea a avansat din CIN II in CIN IV si atunci nu am mai amanat operatia.
Daca te intereseaza ce tratament naturist am facut scrie-mi si pot sa-ti raspund, dar nu vreau sa se creada ca vreau sa le fac reclama...
Ai grija de tine,
Laura

Oamenii au inventat respectul ca sa ascunda locul gol,unde ar trebui sa fie iubirea. Lev Nicolai Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lislis spune:

Citat:
citat din mesajul lui laura-s
Daca te intereseaza ce tratament naturist am facut scrie-mi si pot sa-ti raspund, dar nu vreau sa se creada ca vreau sa le fac reclama...


Cred ca poti spune ce substante/extracte de plante ai utilizat. Asta n-ar putea fi considerata reclama.

Mergi la inceput