Experienta mea privind cancerul de col

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
inainte de operatie am luat echinacee, ulei de catina, noni gel, propolis si vitamina C. Toate acestea sunt pentru imunitate, antioxidanti, care iti fortifica organismul, dar pe langa toate aceste medicamente, plus cele date de dr. iti trebuie o minte limpede si numai ganduri pozitive. Te focusezi pe cineva anume si lupti pentru el; eu mi-am concentrat toata dorinta de a lupta si a merge mai departe pe baietelul meu, pentru el am indurat orice si atunci nu mi se mai parea greu, sau oricum era mai suportabil tot ceea ce trebuia sa indur.

Oamenii au inventat respectul ca sa ascunda locul gol,unde ar trebui sa fie iubirea. Lev Nicolai Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Laura, multumesc pentru sfaturi si pentru impartasirea tratamentului folosit de tine. O sa ma organizez si eu sa vad ce iau. Tu cum ai procedat, ti-a recomandat un medic ce sa iei sau te-ai informat tu? Stiu ca nu multi medici sunt de acord cu tratamentele naturiste.
Ai schimbat si alimentatia?

Lislis, multuemsc din suflet pentru tot ce-ai spus. M-ai lamurit si m-ai ajutat foarte foarte mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

Buna ,
Am antecedente privind problemele pe col si am fost pacienta unui medic de la medlife de putin timp mi-am schimbat locul de munca si beneficiez de card medlife as dori sa merg la un medic de la aceasta clinica pentru ca am toate investigatiile si testele incluse in abonament ,un medic care sa aiba competente pe probleme de col si colposcopie sa poata interpreta corect, un medic cu care sa poti comunica usor si care sa nu fie expeditiv .

Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

ps : fosta pacienta la medsana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Draga Crissteo vei gasi putini dr. care sa-ti recomande si tratament naturist. Dr. meu mi-a recomandat vitamine si eu i-am spus ca i-au Noni gel, a zambit si mi-a spus sa iau si vitamina C si cat mai multi antioxidanti si tot ce stiu eu ma ajuta pentru stimularea imunitatii;asa am si facut: m-am documentat pe net si am cumparat de la farmacie toate cele de mai sus, mai putin Noni, care l-am luat de pe net.
Sunt multi dr. care oto spun ca sunt niste prostii toate lucrurile naturiste, dar la mine a functionat; de abia mai tarziu mi-am dat seama de ce mi-a zis dr. sa iau tot ceea ce cred eu ca ma ajuta: daca psihicul meu era linistit ca fac tot ce trebuie pentru corp, atunci corpul a inceput sa stagneze din evolutia rapida.
Conteaza foarte mult sa ai incredere in dr. tau, chiar daca ii verifici rezultatele (eu am repetat PAP la 3 dr care lucrau cu laboratoare diferite), am primit aproximativ aceleasi rezultate, asa incat am decis sa urmez calea dr. meu si am facut operatia si nu regret. Mi-a salvat viata....
Multa sanatate tuturor,
Laura

Oamenii au inventat respectul ca sa ascunda locul gol,unde ar trebui sa fie iubirea. Lev Nicolai Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lislis spune:

Citat:
citat din mesajul lui oprescuflore

Buna ,
Am antecedente privind problemele pe col si am fost pacienta unui medic de la medlife de putin timp mi-am schimbat locul de munca si beneficiez de card medlife as dori sa merg la un medic de la aceasta clinica pentru ca am toate investigatiile si testele incluse in abonament ,un medic care sa aiba competente pe probleme de col si colposcopie sa poata interpreta corect, un medic cu care sa poti comunica usor si care sa nu fie expeditiv .

Va multumesc

Flori mami de Bianca(29.05.2006)si Madalina (04.03.2008)


Renumite pentru competenta in colposcopie si problemele colului uterin sunt doamnele dr. Virginia Tarlea si Gabriela Dinca, dar nu cred ca este vreuna dintre ele la Medlife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_kitano spune:

Buna..vin si eu cu sute de intrebari despre nenorocirea asta de pap..la unele intrebari am gasit raspuns citind posturile anterioare la altele nu ...eu din fericire traiesc departe ,in Japonia ..aici orice femeie incepand cu varsta de 30 de ani face anulat analize gratuite de pap,ecografie mamara ,si test pentru ostoporaza...anul acesta a fost al treilea an consecutiv cand fac analizele obligatorii si stupoare ..pap cu LSIL...ma duc la doctor si cer sa mi se repete analiza chiar daca dr ma sfatuieste sa ma duc sa-mi fac colonoscopie(chiar daca analiza este negativa tot m-a sfatuit sa fac colonoscopie ca preventie) si totodata sa ma duc la spital special..asta pt ca asa-i aici nu-i ca la noi ...toti dr isi dau cu parerea despre orice boala..in nov am facut primul pap iar la sf lunii decembrie al doilea pap unde mi-a iesit de data asta HSIL...eu neintelegand exact ce-mi explica dr deoarece termenii medicali in lb japoneza sunt dificili m-am panicat toata, mai sa izbucnesc in plans..dar dr de aici mi-a zis sa stau linistita ca este tratabil 100% si ca trebuie sa ma consider norocoasa pt ca fac analizele anuale si descoperind din timp afectiunea aceasta pot trata 100%..dupa sarbatori ,mai precis peste o saptamana ,doua ma duc la colonoscopie si la ce mai urmeaza..ceea ce vreau sa mentionez este faptul ca unii medici romani sunt total tampiti ..scuzati-mi expresia dar panicheaza bolnavul ingrozitor..am citit mai sus niste posturi care m-au socat ...si sa mai vin cu o banala povestire despre medicina noastra ...am ficat gras ..unde se cere decat dieta si miscare ...initial ,fiind in Romania si facandu-mi analizele am descoperit transaminazele mari ...am fost in Bucuresti la Colentina unde dr respectiva m-a speriat ingrozitor ..am luat pastile aiurea ,mi-a facut analize la adn pt boli rare ..dar niciodata nu mi-a zis ca am un banal ficat gras..am facut o ditamai depresie din cauza` bolii grave `pe care o am ..am ajuns in japonia ..aici la primul control mi-a zis ...ficat gras,..nici o pastila ..mancat legume multe si miscare ..ma duc la cateva luni la analize unde ma cantareste ..si cand vorbesc cu dr ma chestioneaza la ce miscare fac ,pe zile,cate ore de mers pe jos pe saptamana..cu tabel ..etc/...am avut un chist pe ovar destul de mare ..m-am dus la ginecologie trimisa de dr de ficat care mi l-a descoperit in urma unui ct ..la ginecologie mi-a zis ca-s bine ca nu am nimic dar sa vin peste cateva luni ...cand m-am dus cu problema mea cu pap mi-a zis ca am avut si chist pe ovar care a cazut singur..deci aici nu se dau pastile , nu te taie nimeni nu te panicheaza airea decat atunci cand este cazul...aici, in loc de pastile te trimite la miscare multa si salate zilice..si apropo..Japonia m-a scapat de obezitate .. noi ,romanii mancam atat de prost si nu facem miscare deloc...aici ,i-am zis sotului ca nu stiu sa inot si el s-a mirat ca cica nu am invatat la ora de inot..aici nu au ora de sport la scoala ..ci ora de fotbal ora de inot ora de gimnastica..etc
Doamne ,ce m-am mai pierdut in amanunte ..si acum sa revin cu intrebarile mele poate stie cineva sa-mi raspunda deoarece gasesc foarte putine informatii pe net...poate evolua asa de repede analiza de la lsil la hsil...?...pot avea hpv si sa iasa doi ani pap-ul ok iar al treilea an pap cu hsil?adica am luat hpv-ul intre timp sau l-am avut in corp ?..
Oricum o sa mai revin cu posturi pe parcursul investigatiei mele ..oricum chiar daca initial am paralizat de frica acum sunt linistita si stiu ca totul va fi bine..sanatate multa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ana, cred ca vroiai sa spui "colposcopie", nu colonoscopie, nu?

Nu "noi romanii mancam atata de prost" ci "unii romani mananca prost".

Asiaticii sunt primii in lume la cancer gastric, cu un risc de a-l dezvolta de 8 ori mai mare decat caucazienii sau afro-americanii.
Nici aici la ginecologie nu-ti da medicamente pt. orice chist. Ce dimensiuni avea al tau? Exista protocoale pe care le urmezi. Ca dai peste medici insetati de a scoate un ban, da, este posibil. In alte tari nu se fac interventii aiurea pt. ca trebuie sa demonstrezi ca ai intervenit chirurgical pt. ca trebuia. E o forma de a economisi bani. Un coleg a plecat in Anglia unde spitalul la care a mers a avut prea multe cezariene fcute intr-un an si a platit o suma enorma din cauza asta.


In urma transaminazelor mari ti-a facut analize pt. Hepatita, astea sunt alea cu ADN, si asta este conduita.
Medicamente ti-a dat ceva gen Liv, nu?


Referitor la ce intrebi:
-da, poti avea HPV si aceste leziuni sa fie provocate de virus, si sa apara in timp
-daca ti-a aparut intr-un atat de scurt timp HSIL-ul inseamna ca ori nu a fost bine interpretata prima lama, sau are o evolutie rapida aceasta displazie si ar fi bine sa va ocupati de ea, adica sa nu va lungiti cu analizele si tratamentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
si eu sustin parere ta XIO: se poate ca una dintre analize sa fie gresita, sau cum a fost si cazul meu, boala sa avanseze extaordinar de repede; la mine in 3-4 luni a ajuns din CIN II in CIN IV ceea ce dr. meu spunea ca nu a prea vazut;
Ana, eu cred ca ar trebui sa repeti PAP-ul la vreo 2 dr si sa te asiguri ca lucreaza cu laboratoare diferite care interpreteaza lamele, sa faci un test HPV (acest virus HPV are o perioada de incubatie foarte mare, ani de zile...) si daca ai HPV cu tulpini cu risc crescut de cancer.... doctorul te va sfatui ce trebuie facut.
Anya ai mai facut ceva investigatii?
Sanatate multa tuturor.
Va
Laura

Oamenii au inventat respectul ca sa ascunda locul gol,unde ar trebui sa fie iubirea. Lev Nicolai Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Buna, fetelor!
La multi ani cu sanatate!, va doresc.
Displazia a evoluat asa repede, in conditiile unei imunitati scazute, mai mult ca sigur.

Off topic: Or fi asiaticii predispusi la cancerul gastric, dar stiu ca femeile asiatice sunt printre ultimele la cancer mamar si de uter. De ce? Soia, bogat aliment in fitoestrogeni, este omniprezenta in alimentatia lor.

Theiuta

Mami si Nicolas[baietel in clasa a II-a]

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput