Experienta mea privind cancerul de col

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Asa e Theiuta, imunitatea era zero si datorita acestui lucru nu am mai vrut sa aman operatia.
Sanatate multa tuturor,
Laura

Oamenii au inventat respectul ca sa ascunda locul gol,unde ar trebui sa fie iubirea. Lev Nicolai Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Theiuta, am mentionat de cancerul gastric pt a sublinia ca fiecare tara are patologia sa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Asa e XIO, fiecare tara are patologia ei, dar parca noi romanii le avem pe toate. Poate si din cauza ignorantei care ne caracterizeaza si din cauza lipsei de informare, dar si a comoditatii. E valabil si in cazul meu; stiam ca trebuie sa-mi fac PAP-ul in fiecare an si dupa nastere l-am facut la 6 luni si la un an, dar apoi... am asteptat inca 2 ani pana sa-l fac pe urmatorul. Poate daca mergeam mai repede era mai bine, nu ajungeam la operatie, dar toate cele scrise mai sus au conlucrat si am ajuns aici.
Oricum e bine ca am descoperit si am taiat ce nu era bun.
Aveti grija de sanatatea voastra.
Va ,
Laura

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=276273982430212&set=a.274154992642111.65663.141198859271059&type=1&theater da LIKE la poza sa castigam si concursul de poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Eu am acelasi dr. ginecolog de 15 ani si pot spune ca a fost ignoranta mea; eu nu astept sa ma trimita statul la analize gratuite... stiam ca trebuie sa merg, dar am amanat pentru ca ma simteam bine, nu aveam nici un simpton. Si la cabinetul particular al dr. meu o consultatie si PAP costa 120 lei.
Aveti grija de sanatatea voastra.
Va ,
Laura

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=276273982430212&set=a.274154992642111.65663.141198859271059&type=1&theater da LIKE la poza sa castigam si concursul de poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

cand esti informat si nu mergi din diverse motive nu e vina sistemului, sau na, ar putea sistemul sa te constranga sa participi la programe de screening.

laura, sa stii ca in protocoale scrie ca la 3 papanicolau normale, controlul se face o data la 2 ani, chiar 3.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_kitano spune:

Multumesc pentru raspuns si scuze pt greseala cu` colonoscopia`..eram extrem de afectata de ce aflasem de la dr si nu am realizat ...treaba cu analize la adn pt ficat ...este pt boala autoimuna ...neavand nici un fel de virus hepatic..dr.respectiv s-a gandit la ce este mai rau ...in loc sa vada ca este ficatul gras..si experienta aceasta am patit-o dupa ce am mers la mai multi medici din provincie...iar despre medicamentatie..nu au fost medicamente gen liv..ci medicamente mult mai tari si care nu aveau nici o legatura cu boala mea...dr respectiv experimenta ,deoarece de fiecare data imi zicea sa vedem cu reactioneaza transaminazele la acest medicament....sincer imi cer scuze daca am fost putin mai critica in postul meu aneterior ..iubesc tara mea foarte mult..nu este 1 decembrie sa nu scot steagul la fereastra ,am plecat cu statuia lui Caragiale in geanta ,urmaresc online tot ce sa intampla in Romania de la stiri economice la mondenitati ..am casa plina de romane romanesti ..etc...DAR..pe vara am fost in Romania sa o ajut pe mama deoarece are numeroase boli ,are si grad de handicap etc...si nu va pot spune cata ignoranta si lipsa de respect am intalnit..cum eram tratata ca un milog care statea la usa dr.-ilor cum tipa asistentele la noi etc etc...faptul ca traiesc in Japonia am vazut diferenta si nu pot sa nu critic si sa spun ca e bine-n Romania ..pt ca nu este ....scuze sincer pt parerea mea ,iubesc tarisoara mea enorm dar nu pot sa nu dezaprob ceea ce au devenit o mare majoritatea a romanilor....
Saptamana viitoare ma duc la colposcopie...abia astept sa vad ce rezultate imi dau si ce tratament imi prescriu..si ce trebuie sa fac in continuare ..cred ca am o imunitate scazuta deoarece mama are acelasi lucru din cauza caruia a facut o forma grava de psoriasis ...mi-am schimbat de cativa ani total felul de a manca ..legume crude mananc zilnic ...peste mult etc etc..stres nu am ..miscare zilnica gen mers pe jos ,bicicleta ...de aceea ma mira imunitatea scazuta ...faza este ca eu vreau bebei de nu mai pot..am o dereglare hormonala pe care am descoperit-o de curand de aceea in fiecare dimineata imi iau temperatura urmand apoi sa-mi tratez dereglarea pt a avea bebeii mult doriti ..poate deregrarea aceasta hormonala sa provoace rana pe col...din cate am inteles la bebei ,dupa ce tratezi nu este nici un pericol..sa stau linistita?..eu ca simptome am o mica mancarime in zona ovarelor si pe centru ,este normala mancarimea aceasta ?..o senzatie usoara de mancarime..prima analiza care a iesit LSIL..a fost facuta in cadrul analizelor anuale si s-ar putea sa fi fost facuta superficial ..de aceea am cerut sa repet analiza unde in 2 luni mi-a iesit HSIL...iar acum,la 3 saptamani ma duc la colposcopie..eu zic ce-i luat din timp totul,nu ?...Sanatate multa tuturor si Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_kitano spune:

Scuze pt greseli..tastatura mea are si caracterele japoneze si mi se mai schimba literele si nu-mi dau seama pentru a mai corecta ...scuze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brandusa_ms spune:

Citeam postarile anterioare si nu-mi vine sa cred ca asa ceva se intampla unor femei cu vieti normale, trai sanatos... Chiar nu prea luam in serios testele acestea, dar acum le vad cu alti ochi. Sanatate multa la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna dimineata fetelor,
asa eram si eu, nu credeam ca mi se poate intampla mie, aveam o viata buna, un singur partener, o nastere fara complicatii....dar...oricum e bine ca am descoperit din timp si am facut operatia. Inca ma lupt cu ameteala, efect de la anestezie cred, dar nu stiu ce sa mai iau sa-mi revin, sa nu mai ametesc.
Va si aveti grija de sanatatea voastra.
Laura

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=276273982430212&set=a.274154992642111.65663.141198859271059&type=1&theater da LIKE la poza sa castigam si concursul de poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Vad ca fetele care trebuiau sa mearga la control nu mai dau nici un semn, oare au fost la control? e totul in regula?
Sper sa veniti cu vesti bune despre voi.
aveti grija de sanatatea voastra.
Va ,
Laura

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=276273982430212&set=a.274154992642111.65663.141198859271059&type=1&theater da LIKE la poza sa castigam si concursul de poze.

Mergi la inceput