Experienta mea privind cancerul de col

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Laura, multumim pentru grija. si tie iti doresc sanatate si tot ce-ti doresti si tu!

Eu am fost la control, imi iesise la pap AGC NOS. Doctorita a zis in noiembrie cand am aflat rezultatul de la pap ca poate fi din cauza infamatiei- mi-a iesit si spterptococ agalactiae si candida. A zis ca poate fi inflamat tesutul de la astea si de aceea sa iasa la pap. Atunci mi-a facut si colposcopie, a zis ca e ok.

Acum am repetat analizele- dupa tratamentul cu antibiotic si au iesit la fel- streptococ, candida si leucocote marite.
Mi-a facut iar colposcopie- dr tataru de la polizu, mi s-a parut cam evaziva, nu stiu cat sa ma bazez pe colpo facuta de ea, a zis ca e ok, ca si data trecuta. Doctorita mea mi-a dat tratament cu alt antibiotic. Eu m-am hotarat sa fac tratament cu homeopate.

Intrebarea e daca rezultatul de la pap poate iesi modificat de la inflamatia cu streptococ asa cum zice dr mea. Nu stiu daca sa repet pap in alta parte, acum cat fac tratament, asta durand o luna. Voi ati auzit de asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
Crissteo ma bucur ca ti-au iesit bine analizele; eu zic sa faci tratament si dupa aceea sa repeti analizele.
Sunt bune tratamentele naturiste, stiu pentru ca si eu am facut, dar isi fac efectul intr-un timp mai lung (aprox. 6 luni).
Aveti grija de voi.
Va ,
Laura


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_kitano spune:

Laura ,sanatateeee multa...eu m-am linistit total..eu-s extrem de fericita deoarece sunt un om responsabil si ma duc anual la dr. pentru controlul de rutina (suna a laudarosenie ,scuze pentru asta dar daca nu ma duceam nu stiu cum ar fi aratat viitorul meu!!)...aici ,in Japonia ,este simplu deoarece anual ne vine in posta o scrisoare de la primarie in care ne invita la analize...pap-ul,ecografie mamara si densitatea oaselor pt ostoporoza..scrisoarea asta o primeste fiecare femeie dupa ce a implinit 30 de ani ...mai primesc si de la sot de la munca alta scrisoare pt pap. si pentru cancerul de stomac sau colon ,nu stiu exact ...Fiind aici este simplu dar ma gandesc la femeile din Romania,ce putina informatie exista ,la cozile din spitale si la lipsa banilor...offff..ma gandesc ce faceam daca eram in Romania si neglijam controlul anual ...in doua luni de la LSIL ..a devenit HSIL....si peste putin timp va fi tratat.. Eu ,joi ma duc sa iau analiza colcoscopiei si apoi sa vedem ce ma sfatuieste Dr. ..mi-a zis ca am HSIL cu displazie moderata si astept rezultatul...apoi va zic ce mi s-a recomandat ...mi-a mai zis ca ce am se trateaza 100%..deci m-am linistit ..mi-a dat cateva foi cu toata informatia necesara despre boala asta ,virus etc..dar cine sa le citeasca ca-s in japoneza..si am sa mai intru si am sa mai scriu ce va urma..oricum eu am povestit tuturor despre importanta pap-ului ...am trimis pe toata lumea sa-si faca pap-ul sa nu neglijeze ..inclusiv pe mama ..si sper ca incep, incet si-n Romania sa dispara boala asta cruda care poate fi tratata 100%...Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Asa e Ana, poate fi tratata daca este depistata la timp si daca sistemul imunitar e bun si atunci cu ajutorul medicamentelor, al vitaminelor nu lasa boala sa avanseze.
E foarte important sa ne facem controalele anual, sa nu neglijam aceste analize; sa ne spui cum a interpretat dr. rezultatele si de la colposcopie.
Va si aveti grija de sanatatea voastra.
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lislis

Citat:
citat din mesajul lui oprescuflore

Buna ,
Am antecedente privind problemele pe col si am fost pacienta unui medic de la medlife de putin timp mi-am schimbat locul de munca si beneficiez de card medlife as dori sa merg la un medic de la aceasta clinica pentru ca am toate investigatiile si testele incluse in abonament ,un medic care sa aiba competente pe probleme de col si colposcopie sa poata interpreta corect, un medic cu care sa poti comunica usor si care sa nu fie expeditiv .

Va multumesc

Flori mami de Bianca(29.05.2006)si Madalina (04.03.2008)


Renumite pentru competenta in colposcopie si problemele colului uterin sunt doamnele dr. Virginia Tarlea si Gabriela Dinca, dar nu cred ca este vreuna dintre ele la Medlife.
dr Tarlea este la Sanador

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_kitano spune:

Gata si eu cu rezultatele....am HSIL cu CIN2...primul lucru pe care mi l-a zis DR azi a fost sa stau linistita ca nu-i cancer...si ca biopsia arata bine a.i . in general problema mea se vindeca de la sine de aceea trebuie sa revin la repetarea investigatiilor peste 3 luni ,chiar 4..iar daca va persista se face tratament..oricum era tare glumet dr.deoarece m-a vazut ca ma ingrijorez teribil si a zis ca nu-i cazul atata timp cat vin regulat la controale ...am cerut sa-mi faca si testul hpv ca nu-l facuse si saptamana viitoare iau rezultatul sa vad ce tulpini am ...mi-a mai zis ca pot sa fac copiii fara probleme asa ca sper cat mai curand sa fie bine..sa se lase cu-un bebeu ca tare-l mai astept...TUTUROR sanatete multaaaaa si aveti grija de voi si ducetiva la controale periodice ..am sa mai intru cand am ceva concret pana atunci Sanatateeeeee!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Ana, HSIL CIN 2 si trece de la sine? Asta inseamna ca esti infectata cu papiloma si ai o displazie de grad mare. Aici in Franta te-ar opera clar.
Eu am avut CIN2 la biopsie, si la analiza partii scoase am avut cancer in situ. Cred ca ar mai trebui sa vezi un doctor ... sau mai citeste pe net despre asta.



Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_kitano spune:

mcoca .merci de incurajare dar cin2 inseamna displazie moderata urmand apoi displazie severa si mi-am facut biopsie care nu a aratat cancer ,asta a fost si rolul colscopiei si biopsiei ..am citit pe net foarte mult , mai ales saituri de specialitate in limba engleza deoarece la noi sunt foarte putine informatii ..in general ,leziunea mea trece de la sine cu ajutorul sistemului imunitar DARR trebuie tinuta sub observatie de aceea trebuie repetate la 3 luni colcoscopia ..doar in cazul in care nu se vindeca se face tratament (oricum in nici un caz ovule etc ..ci extirparea, sau alte metode, a zonei afectate ...)Cred ca abordarea este corecta deoarece eu vreau bebei neaparat ...iar leziunile mele in 85 % dintre cazuri se vindeca singure ,,,,Oricum multumesc mult si am sa fiu foarte prevazatoare si am sa-mi fac toate analizele la timp...tin sa specific ca eu am descoperit leziunea dupa trei ani consecutivi de analize anuale pe care mi le-am facut...Imi pare rau sa aflu ca analizele tale nu au avut un rezultat prea placut dar fii bucuroasa ca ai descoperit la timp si de aceea sanatate multa si sa ai grija de tine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Ana, mi-am permis sa dau "sfaturi" tocmai pentru ca am avut acelasi lucru ca si tine (mai putin papiloma). Aceleasi rezultate la colposcopie si biopsie, CIN2 (si eu imi faceam PAP anual). Crocobaurul a iesit la operatie ...
Conizatia nu are nimic de-a face cu copiii. Trebuie numai sa stie doctorul ca vrei copii ca sa nu taie foarte mult.
E adevarat ca depinde mult si de protocol din tara respectiva.
SAnatate multa iti doresc si vesti bune peste 3 luni!


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_kitano spune:

Mcoca..sa stii ca apreciez sfaturile foarte mult ...chiar apreciez.de aceea sunt aici ..faza este ca am incredere in sistemul de sanatate de aici ,si-n doctori ..am o problema cu ficatul ..banalul ficat gras dar aveam transaminazele 140-150 si am reusit sa le am 60 ...chiar uneori normale,,,si totul s-a bazat numai pe miscare si alimentatie dar de cate ori ma duceam la dr ma intreba ce miscare fac pe zile ,ce mananc dimineata seara etc..m-au pus sa fac abonament la sala sa vin cu cuponul respectiv unde mi se nota activitatea la sala ..etc..adica imi monotorizau banala miscare nu doar ma indopau cu medicamente ...iar in Romania mi s-a spus ca sa nu fac miscare prea multa ca obosesc ficatul ...hahaha...scuze ca divaghez de la subiect dar intr-adevar aici problemele de sanatate sunt tratate diferit ..unde ma duc eu cu problema de col este o clinica speciala doar cu problema asta ...cu dereglarea hormonala ma duc la alta clinica iar controalele medicale le fac la ginecologul meu care ma trimite la clinicile speciale ..sincer am incredere in profesionalismul japonezilor ..sa stii ,fara ironie ,ca apreciez sfaturile si am bagat la cap intamplarea ta ..peste 3 luni ma duc iar sa fac colcoscopia si biopsie iar daca nu se vede nici o schimbare cer sa mi se faca conizatie ...am inteles ca cele cu conizatie ,unele trebuie sa nasca prin cezariana iar eu imi doresc enorm sa nasc pe cei doi ,trei copilasi pe care mi doresc ,natural ...imi doresc enorm sa nasc natural ..binenteles asta nu sa-mi pun viata-n pericol ...Doamne ajuta cu ce va fi ..si multumesc pentru sfat sa stii ca-l iau in consideratie !Sanatate multa si tie !

Mergi la inceput