Experienta mea privind cancerul de col

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

La HSIL se face conizatie la noi, asa e protocolul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

ana, tu ai primit rezultatul la biopsie in cateva zile?
Mie in Romania mi-a durat 1 luna.

Cum ti-au prelevat proba pt biopsie? E interesant sistemul acolo. In comparatie, in Bucuresti medicul recomanda PAP anual pt o persoana sanatoasa, iar in Be o data la 2 ani.

Densitate osoasa nu am facut nicodata, in Ro in ce conditii se face? si cat costa?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_kitano spune:

Buna Cleo ,da aici mi-a venit rezultatul la biopsie la o saptamana..in momentul cand mi-a facut colscopia am simtit cand a luat proba pt biopsie a fost dureros dar nu insuportabil ..si mi-a curs sange ,firicele de sange cam o zi, doua ..oricum mi-a zis ca o sa simt ca o piscatura..aici sistemul este extraordinar ..eu platesc 30 % absolut tot ,inclusiv medicamentele..nu poti cumpara nici un medicament fara reteta ,iar farmaciile sunt in spitale unde intai vezi doctorul ,platesti si apoi mergi la famacie si-ti ridici medicamentele..controalele anuale le fac la primarie unde vin niste autobuze echipate gen spital..adica intai vad o asistenta care-mi pune multe intrebari gen de cate ori mananci tofu pe saptamana cata miscare faci pe saptamana etc ...apoi intri in primul autobuz unde este amenajat ca o camera unde te schimbi apoi te urci pe un scaun ginecologic ,nici nu vezi dr-ul ca este o perdeluta si-ti ia pap-ul..apoi la urmatorul autobuz este o doamna unde iti face ecografia mamara ,apoi un alt dr care te palpeaza mamar iar la ultimul autobuz este un alt dr care te pune sa bagi ori incheietura mainii ori piciorul intr-un aparat ....peste 3 saptamanii cam asa iti vin acasa in posta rezultatele ..iar la ultimul rezultat am primit un plic in plus cu ceea ce trebuie sa fac pentru anomalia la pap ..inclusiv o lista de spitale de specialitate .din orasul meu ..concluzia este ca aici este foarte simplu sa ai grija de tine,..sa mergi la controalele anuale..am uitat sa mentionez ca la primarie mergi cu programare a.i. totul dureaza aproximativ 30-40 min...si totul ma costa 15$..iar uneori mult mai ieftin deoarece intr-un an pt pap -ul facut consecutiv am primit anul urmator gratuit...cat costa in Romania analiza pentru ostoporoza sincer nu stiu ..nu vreau sa incep iar ca lupul moralizator dar am descoperit aici ce inseamna sa traiesti sanatos..inca mai am foarte multe de schimbat dar sunt pe drumul cel bun..ziceam intr-un post anterior ca romanul mananca prost ...nu ma refeream la ce mananca ci la felul cum este preparata mancarea ..cat se pune in farfurie..aici am invatat sa gatesc legume..sau sa combin legumele ..sa mananc crud ..poate sunt multi romani care manaca corect dar in familia mea nu prea se punea accent pe calitate ci sa fie gustos si multtttt..hahha..de aceea tata la 55 ani a murit de cancer la plamani in 2 luni jumatate ...GATA..m-a parasit ..iar mama de tanara sufera de multe boli ...si cu toate acestea tot nu manaca o salata zilnic ..hai ca iar m-am lungit .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Osteodensitometria se poate face cred ca la orice spital, se plateste, anul trecut era vreo 30-40 de lei max.
In Tm rez. de la biopsie vine intr-un interval de 7-21 de zile, depinde de cat de aglomerat e laboratorul si depinde de laborator.
Ana, repet, daca parintii tai mancau asa nu inseamna ca "romanii" mananca nesanatos.
Si am mai spus, japonezii au un risc de 8 ori mai crescut sa dezvolte cancer gastric decat americanii, din cauza mancarii.
Studiile acestea generalizeaza, ca sunt si japonezi care mananca sanatos si americani care mananca nesanatos, dar in medie asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

xio, merci. O sa caut la clinici private, eu in spital romanesc nu calc decat in situatie de criza.

ana, si eu am ajuns la aceleasi conluzii ca tine. Fix la fel! si eu am inceput sa schimb stilul de gatit - si efectele se vad. In plus, de cand sistemul nu ma sufoca, reusesc sa ma detasez si sa analizez lucrurile altfel.
P.S. te rog sa iti activezi PM - vreau sa iti scriu ceva - poti sa faci undeva in stanga, la mesaje private.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lislis spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_kitano
mi-a mai zis ca pot sa fac copiii fara probleme asa ca sper cat mai curand sa fie bine..sa se lase cu-un bebeu ca tare-l mai astept...

Eu am inteles ca in cazul unui col uterin inflamat, sarcina se instaleaza mai greu. Practic, displazia de col uterin actioneaza ca un sterilet.

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Ana, HSIL CIN 2 si trece de la sine? Asta inseamna ca esti infectata cu papiloma si ai o displazie de grad mare.

Daca ar fi CIN2 (rezultat obtinut in urma unei conizatii), s-ar putea discuta si despre regresia spontana a displaziei moderate. Conform unei carti despre cancerul de col uterin
http://eu.wiley.com/WileyCDA/WileyTitle/productCd-0470061014.html
”43% din CIN2 regreseaza, 35% persista sub forma de CIN2 si 22% progreseaza spre CIN3 sau cancer invaziv (intr-o perioada de timp nedefinita)”.


Citat:
citat din mesajul lui XIO

La HSIL se face conizatie la noi, asa e protocolul.

Asadar, problema in cazul Anei nu este CIN2, ci faptul ca acest rezultat este obtinut in urma unei biopsii simple, nu a unei conizatii, care se face atat in scop de diagnostic (poate fi considerata o biopsie extinsa), cat si de tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_kitano spune:

Buna...Cleo ,cred ca mi-am activat PM-ul ..daca nu merge sa ma anunti...Lislis,cred ca ai dreptate deoarece am si o dereglare hormonala..eu de cateva luni pana sa descopar problema cu pap-ul ,am tot incercat sa raman insarcinata ..imi doresc copii ENORMMM..fizic stau foarte bine ca am investigat dar balanta hormonala mi-a iesit cam proasta de aceea acum imi iau temperatura bazala dimineata si peste o luna si ceva ..chiar doua, ma duc iar la dr.sa vedem ce zice ..DAR sper sa raman insarcinata pana atunci ..s-ar putea sa fie si de la problema mea de col ,nu ?!!!
Inca ceva ..eu scriu aici strict din punct de vedere personal ..din experientele proprii..nu vreau sa jignesc pe nimeni de aceea nu vreau ca cineva sa ia posturile mele in sens personal...nu vreau sa judec pe nimeni de aceea imi cer scuze daca cineva s-a simtit aiurea din cauza posturilor mele..departe de mine gandul acesta ... si inca ceva..nu vreau sa sune a laudarosenie cand scriu unele chesti bune care mi se intampla aici dar sincer locuiesc de 4 ani aici si inca ma mai fascineaza tara asta si in fiecare zi descopar cate ceva nou si uneori ma ia scrisul (gura) pe dinainte !..hehehehe..Sanatate multa tuturor..si mai vin cu vesti atunci cand le am ...asta pentru a prezenta cum este tratata problema mea ,aici la japonezi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
si eu zic ca rezultatul Anei se poate rezolva fara operatie, trebuie tinut sub control, dar inca nu cred ca se impune operatie, asa am fost si eu PAP 2, CIN 2, si am facut tratament si medicamentos si alopat, plus ceaiuri si tincturi, apoi peste 4 luni am mers din nou la control, dar datorita faptului ca aveam sistemul imunitar foarte scazut, in 4 luni (cu tratament!!!) am ajuns la PAP 4 si CIN3, am facut conizatie si dupa un an a trebuit sa fac histerectomie.
Si totul datorita iminitatii scazute, dar eu cred ca ar fi bine un tratament naturist, ceaiuri, vitamine, mancare sanatoasa cu multi antioxidanti care sa ajute organismul sa lupte cu boala, care DEJA E INSTALATA SI NU TRECE SINGURA, daca sistemul imunitar era ok, nu se instala....parerea mea, dar inca nu trebuie operat mai ales ca vrei un bebe. Doamne ajuta sa vine un bebeb sanatos.
Va pup,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_kitano spune:

Buna tuturor..vad ca nu a mai scris nimeni aici dar am zis sa revin cu niste noutati super buneeeee...tocmai m-am intors de la medic unde am primit rezultatul repetarii pap-ului acum o saptamana..rezultatul a fost ..ca nu mai am nimic..a trecut totul de la sine ..HSIL cu displazie moderata (2)in 3 luni a trecut de la sine ..am ramas soc ,eram super convinsa ca nu mi-a trecut...chestia este ca incerc sa mananc sanatos..seara morcovi goi ,multe legume..crude sau fierte f. putin..miscare etc..dar nu ma asteptam sa am sistemul imunitar atat de bun...trebuie sa repet analizele in august ..dar mi-a zis dr. ca poate sa reapara infectia DAR atata timp cat ma duc des la controale nu are ce sa se intample asa ca sfat pt fetele care au astfel de probleme ..capul sus ..nu va ingrijorati mai mult decat este necesar si mergeti la controalele periodice deoarece sunt esentiale..SANATATE MULTA tuturor si Paste Fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Hristos a inviat.
Ma bucur Ana ca ai vesti bune; asa este, un sistemimunitar bun, un organism sanatos altfel lupta cu boala.
Va ,
Laura

Mergi la inceput