Experienta mea privind cancerul de col

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Camelia, la ce laborator au interpretat a doua oara? Ca la Odobescu exista un singur dr care interpreteaza lame.
El mai scrie pe unele buletine unde i se pare sugestiv "posibil HPV" , tocmai pt. a indruma medicul sa discute cu pacienta si sa o intrebe daca doreste sa isi faca analiza pt. HPV, analiza care costa cateva milioane si se face cu un kir special de la Bioclinica.
Mai stii cum se numesc doctoritele la care ai fost?

Prima oara ai sangerat pt. ca ti-a recoltat cu periuta sau aveai o rana micuta pe col, rana care explica CIII-ul ulterior.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzuran spune:

Buna ziua tuturor!
Si eu am trecut prin experiente de genul acesta, cu stres si cu multe griji.
Eram gravida cand mi s-a descoperit un PAP 3, am fost socata cand m-au sunat de la clinica unde mergeam si m-au chemat de urgenta...dupa care mi-au recomandat sa nasc la spitalul judetean de aici...un adevarat cosmar fiinda nu dupa mult timp am avut sangerari si o doctorita de la spitalul judetean mi-a zis ca mi s-a rupt apa. Dar bunul Dumnezeu a vrut sa ma ajute si sa se nasca cu bine fetita mea care acum face aproape un anisor! Ma uit la ea si o vad ca pe un adevarat miracol...
In plus, intr-un fel ii sunt recunoscatoare ca datorita ei mi-am facut testul PAP, daca nu, cine stie cand imi faceam timp sa merg la gyn special...
Dupa nastere, la aproape doua luni mi-am facut conizatie cu ansa elactrica si rezultatul PAP dupa conizatie a iesit ok. Am avut de curand si controlul de 6 luni si rezultatul a fost bun si de data asta.
Si aici nu iti face colposcopie decat daca nu iese in regula testul PAP.
Mie mi-au facut analize si la col si la uter si au iesit toate ok. Oricum cred ca am ramas putin cam socata fiindca am devenit cam ipohondra, ma caut de tot felul de boli si cum am ceva mai iesit din comun, cum ma verific de cancer...

Ceea ce m-a facut sa fiu tare au fost copilasii mei dragi dar si faptul ca doctorul pe care il am era destul de relaxat. Mi-a explicat ca oricum displazia cervicala grava nu se vindeca dar sunt persoane care asteapta pana cand se agraveaza ca sa ajunga la conizatie...si ca asta in general dureaza mult timp, ani de zile...Bineinteles ca eu m-am repezit si am zis ca vreau cat mai repede sa facem conizatia! Dar faptul ca mi-a explicat ca dureaza atat de mult timp, m-a facut sa fiu tare si sa astept cu rabdare rezultatele testelor. Ideea e ca daca intri in panica oricum nu se schimba nimic. Trebuie sa fim tari si sa facem tot ce putem ca sa mergem mai departe cu curaj...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Fetelor, cred ca asta e suport grupul nostru! E bun si virtual. Adica pe mine ma ajuta sa stiu ca pot 'vorbi' cu persoane cu experiente asemanatoare.

Pe scurt...ma confrunt cu infertilitate inexplicabila si din 2008 am facut 3 FIV, un FET (transfer cu embrioni congelati) si 2 IUI, nereusite evident. Pana in 2008 PAP normal, partener stabil din 2000. Din 2008, la PAP imi iesea alternativ ASCUS si apoi normal. Astea facute in Valcea. Asa ca in 2009 m-am hotarat sa ma duc la Micomi, Popa Elena, la o colposcopie. Colposcopia a iesit OK, am rasuflat usurata. Am refacut PAP la 6 luni, a iesit 'perfect', ca sa o citez pe doctorita din Valcea. Asta era la sfarsitul lui Octombrie 2009. In 2010 am facut un FIV iar acum, pe 3 Martie 2011 am facut un FET. Si pentru ca trecuse deja un an si cateva luni de la ultimul PAP, am zis sa-l refac in Valcea (luni, pe 28.04). Si rezultatul a fost soc total: HSIL!! Am si sangerat la recoltare, dar nu mi s-a parut nimic ciudat pentru ca eram la ovulatie si mi s-a mai intamplat odata asa si doctorita mi-a explicat ca la ovulatie colul este mai sensibil.
Ieri am aflat rezultatul, ieri am dat telefon la Micomi sa le rog frumos pe fete sa-mi faca o programare urgent. Si ma duc astazi, ca tocmai ce-si anulase o persoana programarea.
Voi ce credeti, e normal sa evolueze atat de rapid de la normal la HSIL??? Adica intr-un an si 3-4 luni? Sau faptul ca avusesem contact sexual cu 24h inainte, plus FET-ul de pe 3 martie, adica 3 saptamani inainte si ma mai gandesc ca poate proba nu a fost usor de interpretat din cauza sangelui???
Orice parere m-ar ajuta mult.

Edit: Am uitat sa spun ca a gasit si candida la PAP facut acum. In viata mea n-am avut asa ceva sau altceva! Poate era timpul...
Va multumesc mult si sanatate maxima tuturor
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzuran spune:

Eu cred ca se poate modifca intr-un an de zile...dar nu cred sa se modifice intr-un stadiu prea avansat, ca sa zic asa...oricum, poti sa faci o colposcopie si vei sti exact...
Multa sanatate si mult optimism, ca asta e cel mai important, sa ai o stare psihica poziva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

O Suzuram, cat de mult te inseli. Intr-un an se poate modifica f mult.

Eu merg la PAP in fiecare an. Anul trecut am intarziat, ca doaream sa raman gravida si ma gandeam sa merg atunci. Ok, merg la doctor, fac PAP, rezultat ASCUS. Ok, zicea ea, nimic grav, totusi faceti o colcoscopie. Fac, si bang CIN 2/3. Conizatie imediat, analiza si ... carcinom in situ. DIn pacate este un carcinom al celulelor grandulare, deci imi recomanda histerectomie, dupa ce am numarul de copii doriti. Mi-a cazut cerul cand am aflat. Nu am nici un factor de risc, tipajul HPV e negativ, si totusi ... In plus inainte toate PAP-urile au fost ok.

Subiectul acesta m-a afectat ff mult. Aveti grija de voi fetelor!


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucians spune:

Vicky, pana la urma ai facut histero? sau urmeaza? sanatate multa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

GAbi, nu am facut. Am facut conizatia in noiembrie. Totul a fost ok, marginile curate. Merg la control in mai. Mi-a zis ca pot sa mai astept cativa ani ... cu controale regulate, la 6 luni.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Fetelor, multumesc pentru raspunsuri.
Mcoca, imi pare rau ca ai asa un diagnostic. Iti doresc multa sanatate si cu o urmarire regulata, nu se poate sa nu fie bine.

Eu am fost ieri la Micomi la colposcopie (Popa Elena) si mi-a iesit LSIL. Mi-a recoltat pentru HPV si a zis ca daca iese cu risc crescut facem biopsie daca iese cu risc scaazut, nu-i facem nimic. Mi-a zis sa nu ma ingrijorez absolut deloc, ca o rezolvam. Mi-a mai zis ca daca as fi gravida acum, nu mi-ar face nimic ca nu are ce sa se intample pana as naste plus inca doua luni.
Intr-adevar colul avea si aspect tigrat ceea ce indica o inflamatie sau infectie sau pur si simplu rezultatul traumatismelor asupra colului din ultima luna (FET, PAP plus contact sexual).
Zona cu leziuni era aproape de inceputul zonei de transformare ceea ce a dus la concluzia ca infectia virala nu are mai mult de un an.

Am intrebat-o daca sa pun Cervugid si mi-a zis ca n-ar prea avea sens. Eu mi-as pune totusi, voi ce ziceti??

Eu acum sunt OK psihic, cred ca atitudinea ei m-a linistit. Sper sa fie OK si s-o rezolv cat mai repede.

Va tin la curent.
Sanatate maxima tuturor
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobdemazare spune:

sunt noua pe forum...am citit povestile voastre de viata.
Si...fetelor!!! trebuie sa nu ne pierdem speranta.
Eu astept un rez. de biopsie.
Doamne, cat as vrea sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Mi-a iesit PAP ok.

Mami si Nicolas[bobocel de clasa I]

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput