Experienta mea privind cancerul de col

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daenarys spune:

Theiutza
multumesc si eu frumos pt.raspuns.si eu mi-am facut la af lui iulie o cauterizare in vagin la dansa.rezultatul biopsie este ok.dar acum2 ani din pacate mi-am facut si o cauterizare pe col la fel rezultatul a fost ok.eu am o tulpina hpv cu risc scazut si sincer mi imteleg cum de o tulpina de genul asta mi-a dat diplazie moderata pe col si acum in vagin.viata sexuala mi-am inceput-o la 20 de ani cu sotul meu,ma gandesc c apoate cumva am fost infectata mai devreme.sunt si complet demoralizata pt.ca cineva mi-a spus ca o sa tot fac leziuni si ca sunt sanse ca la un moment dat sa trebuiasca sa imi fac o operatie mai ampla :|

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Draga mea Daenarys..."cineva ti-a spus ca vei tot face leziuni"...cine? Un medic cumva? Un medic cu experienta indelungata in astfel de cazuri? Nu cred. Nimeni nu va putea prevedea cum va reactiona organismul tau in viitor. E posibil sa ai o imunitate buna si organismul sa elimine singur virusul. Ia, te rog! Capul sus, multumeste lui Dumnezeu sau vietii ca esti sanatoasa si nu te mai ingrijora de viitor.Incearca sa te mentii sanatoasa si ai grija de tine.
Impartaseste-i aceasta temere si doamnei doctor. Iti va da un raspuns pertinent, din cite o cunosc.
Sanatate multa!

Theiuta

Mami si Nicolas

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Mi se pare corect sa va spun rezultatele ultimelor investigatii:

Deci, colposcopie este o.k.

Papanicolau este bun.

Revin la control dupa 6 luni.

Theiuta

Mami si Nicolas[bobocel de clasa I]

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Felicitari Theiuta! Imi pare bine sa aud asa vesti bune!
Tie iti face si colpo in acelasi timp cu pap-ul? Aici trec la colpo numai daca pap-ul e prost sau inconcludent.
Si eu mi-am facut pap la cate 3 luni distanta dupa operatie si au fost bune pana acuma, urmatorul e in 6 luni.. Tin pumnii si tie!!

Sa auzim de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_tm spune:

Buna ziua.Ma bucur ca am gasit acest forum (de fapt nici nu am cautat pana acum ca nu am fost interesata).Eu sunt noua pe aici si foarte speriata.Am sa va povestesc ce am patit ,poate ma puteti ajuta cu sfaturi si cu raspunsuri la intrebarile pe care mi le pun de 2 luni.Am fost la un consult ginecologic de rutina ,la spitalul Odobescu din Timisoara,de unde sunt eu.Bun...Am primit buletinul citologic care era foarte bun ...pap C2...cu o candida albicans la care am primit un tratament cu ovule timp de 12 zile.Dar ,in timp ce imi preleva doamna doctor lama,am simtit o usturime ca si acea de taietura de cutit ,iar lama avea urme de sange.La plecare doctora mi-a recomandat sa o caut tot pe ea ca nu e bine sa schimb medicul....Dupa o luna si jumatate am mers la control ,dar nu am mai gasit-o pe acea doctora,deci am ajuns la alta.Am facut din nou lama,pap si tot ce trebuie.De data aceasta am primit rezultatul in 2 zile...la alt laborator.Rezultatul primit : pap CII pe CIII ,cu papilomavirus(HPV) si displazie epiteliala simpla..Am primit tratament cu ovule 2 luni .Intrebarea mea este de ce nu a iesit papilomavirus si acum o luna si jumatate la test? Oare nu a fost facuta rana de prima doctora...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Camelia, bine ai venit pe DC, sedere frumoasa!
Ref. la intrebarile tale, poate te-ai infectat intre cele doua recoltari pt. PAP cu HPV? Mie mi se pare perfect verosimil.
Secretia pt. PAP se recolteaza cu o mini-periuta, poate ca asta a fost cauza usturimii tale. Nu stiu de ce ai avut sangerare la recoltare, asta stiu si eu ca nu-i foarte ok.
Sanatate.

www.dropshots.com/asteryaro7" target="_blank">(PHOTO)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Buna!
Camelia...la un simplu citotest nu apare provenienta leziunilor (in cazul tau HPV). Infectia cu hpv apare doar in urma unei analize SPECIALE numita tipaj viral si cost in jur de 3-4 milioane lei vechi.

Displazie simpla e cea mai usoara forma de modificare a celulelor. Unii medici nici nu prescriu tratament, pentru ca in aceste situatii, in proportie mare colul isi revine singur. Doar se repeta pap-ul la 6 luni.

In ceea ce priveste singerarea usoara, se mai intimpla la recoltare.

Theiuta

Mami si Nicolas[bobocel de clasa I]

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Citat:
citat din mesajul lui Theiuta

Buna!
Camelia...la un simplu citotest nu apare provenienta leziunilor (in cazul tau HPV). Infectia cu hpv apare doar in urma unei analize SPECIALE numita tipaj viral si cost in jur de 3-4 milioane lei vechi.





L-am facut la Micomi cu 4,8 milioane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lianulia spune:

Buna fetelor!

Sunt socata sa aflu cate fete, femei se confrunta cu aceasta problema (sa o numesc asa, frumos) mistuitoare (daca ai norocul sa nu te termine fizic, o face sigur psihic...).

Ma confrunt cu aceeasi problema, nu mai povestesc intreaga epopee, va spun doar ca in prezent sunt in faza "carcinom in situ", am facut o conizatie cu lama rece si cateva prelevari de tesut si de pe vagin (care prezinta niste pete albicioase) si de pe labii, unde la fel se vedea "ceva"... Acum astept rezultatul biopsiilor. Bineinteles, ca incerc sa nu innebunesc intre timp si sa gasesc sprijin pe net, unde alte persoane s-au confruntat cu problemele astea si le-au si depasit!!!

Ma gandeam, citind posturile voastre, afland ca in afara exista suport-grupuri, daca nu am putea organiza noi asa ceva. Probabil va veti gandi in primul rand la lipsa de timp. Si eu ma confrunt cu problema asta, insa cred ca ne-ar ajuta mult sa gasim putin timp sa ne intalnim, sa impartasim din experientele noastre pe viu si sa ne incurajam. Daca vi se pare de interes, spuneti-mi si sa incercam sa gasim o solutie. Sau cel putin, pentru ca acum realizez ca sigur locuim in orase diferite, sa facem o conferinta pe chat...

Eu ma tem de ce este mai rau dupa rezultatul biopsiei, dar auzind si de cazuri fericite, parca indraznesc si eu sa mai sper...

Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Lianulia, astept sa imi spui ce ai facut!

Stiu, e foarte stresanta perioada asta...bine ca a fost numai atit.Crede-ma, va fi bine!

Raspunde-ne, te rog!

Theiuta

Mami si Nicolas[bobocel de clasa I]

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput