Experienta mea privind cancerul de col

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela 1969 spune:

Elena,operatia mi-a fost recomandata de catre 2 chirurgi cunoscuti care se ocupa numai cu probleme ginecologice si nu cu nasteri.
Din 2006 si pana acum am consultat 7 medici ginecologi.
Deja pentru mine a devenit o obsesie.
La fiecare Pap.iese C3 iar dupa colposcopii(multe) si biopsii(am facut 3 pana acum) imi iese CIN1 si CIN2.
Mai am la activ si o conizatie facuta in 2008.
Cu toate astea continua sa iasa acest rezultat incert si in plus am inteles ca condiloamele mi s-au extins si pe vagin.
Eu spun ca nu sunt impacata cu aceasta operatie pentru ca nu consider ca am ajuns intr-o stare grava(CIS de ex)astfel incat sa mi se faca histerectomie(si nici atunci am inteles ca unii medici nu recomanda) dar pe de alta parte nici nu observ la fiecare 4 luni cand fac Pap.vreo imbunatatire a situatiei.
Si atunci ce-mi ramane de facut decat sa ascult ce spune chirurgul?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Te cred ca nu a fost usor sa treci prin atatea teste, operatii si dezamagiri.. nu doresc la nimeni asa ceva!

Si da, dupa atata timp te cam saturi sa tot auzi acelasi rezultat nefavorabil, vrei sa scapi de cosmarul asta cu orice pret.. Dar tot sunt de parere ca un oncolog poate te-ar putea indruma mai bine. Poate o operatie cu laser ar ajuta sa te vindece. Poate o operatie cu ansa electrica. Poate un tratament alternativ ar avea rezultate pozitive. Zic si eu, pt binele tau..

De exemplu citesc acum o carte numita "Women’s Encyclopedia of Natural Medicine" scrisa de Tori Hudson, in care vorbeste despre escharotic treatments pt CIN de orice fel. Eu sunt 100% adepta medicinei moderne, dar cand nu mai ai alta solutie nu strica sa incerci si metode alternative + nutritie, suplimente etc. mai ales ca nu dauneaza cu nimic.

Sper ca faci alegerea corecta pt tine.. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Gabriela, mi s-au pastrat ovarele si am inteles ca si colul ca era intact.
Nu a fost decizia mea ce sa scoata si ce sa ramana, asta este decizia pe care o ia orice chirurg bun in momentul in care te deschide si e in abdomenul unui pacient. Am mai trecut printr-o experienta asemanatoare cu mama mea, am dus-o s-o operez pentru o banala operatie de fiere si o eventratie mica. Dupa operatie care a durat 4 ore si am innebunit de-a dreptul pentru ca trebuisa sa se termine intr-o ora, dr ne-a spus ca a luat decizia de a face histerectomie totala (tot fibrom si chisturi pe ovare) si sa-i scoata si apendicele care statea sa se sparga.
Ne-a explicat ca decizia respectiva a fost luata pe loc, nu a mai stat sa iasa sa ne intrebe pe noi daca sa scoata sau nu.
Sa revenim la tine, daca doctorii au decis ca e mai bine sa faci operatia asta, atunci nu ai decat sa respecti decizia lor. Pina la urma e trebuie sa-i credem pe ei, ca d'aia au facut atata carte, asta judecand la modul simplist.
Recuperarea a fost foarte usoara in cazul meu, si cu siguranta va fi si la tine daca esti slabuta. Se pare ca e mai dificil pentru persoanele mai plinute-asta ce stiu din spital.
Nu pot spune ca m-am ingrasat, am 70 de kg si inainte de operatie aveam 68 si a trecut un an si jumatate de atunci. Doua kg nu sunt multe.
E dfrept ca am avut perioade de stres in care am mancat mai mult si nah, normal ca m-am ingrasat.
Dupa operatie am avut o perioada de sase saptamanai in care a fost nu am avut voie sa facem sex si nu a fost o problema nici pentru mine, nici pentru sot.
Ah, ba da , avem un mic discomfort legat de lubrifiere, dar asta se rezolva cu un gel bun.
In rest, mie imi este super-ok.
Intreaba-ma si aci sunt sa-ti raspund

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daenarys spune:

buna Theiuta
as vrea sa stiu in ce anume a constat tratamentul loc facut dupa cauterizare?

ms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daenarys spune:

ce tratament local ai facut.scuze pt.greseala de tipar.
iti doresc toate cele bune si sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela 1969 spune:

Giulia,histerectomia s-a facut vaginal sau prin metoda clasica cu taietura pe burta?
Cat timp te-au tinut internata?
Problema cu lubrefierea o aveai si inainte de histerectomie sau a aparut dupa?
Ce fel de anestezie ti-au facut?
Ai avut dureri mari dupa?
La ce spital te-ai operat?

Iti multumesc mult pentru raspunsuri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

[quote]citat din mesajul lui gabriela 1969

Giulia,histerectomia s-a facut vaginal sau prin metoda clasica cu taietura pe burta?
Cat timp te-au tinut internata?
Problema cu lubrefierea o aveai si inainte de histerectomie sau a aparut dupa?
Ce fel de anestezie ti-au facut?
Ai avut dureri mari dupa?
La ce spital te-ai operat?

Iti multumesc mult pentru raspunsuri


1. cu taiere pe burta
2. cam o saptamana, tin minte ca am prins sigur un week-end in spital
3 problema cu lubrifierea a aparut dupa operatie
4 anestezie generala cu propofol
5 nu, nu am avut dureri, e adevarat ca mi s-au dat si calmante.
6 aici la Zalau, chiar daca sunt din Bucuresti. Sunt chirurgi buni si in provincie.
Trebuie sa fac precizarea ca operatia de miomectomie am facut-o la Giulesti. Ei, dupa operatie nu m-au dus la ATI cum e normal , ci m-au bagat intr-o rezerva si crede-ma , nu a trecut nimeni toata noaptea pe la mine. Am cerut apa si nu a fost nimeni acolo sa-mi dea. In schimb am avut inger pazitor ca nu mi s-a intamplat nimic. Nu dau vina pe dr care m-a operat, ca n-am de ce ca nu el e de vina. Pur si simplu au uitat de mine ca tb sa ma trasfere din rezerva aia la ATI.
Eu am fost doar ghinionista, dar cu inger pazitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui daenarys

ce tratament local ai facut.scuze pt.greseala de tipar.
iti doresc toate cele bune si sanatate.


Buna!
Tratamentul local a constat in ovule Colposeptin, apoi ovule Cervugid si inca niste ovule preparate la farmacie, dar asta pentru ca mi se descoperise in secretia veginala un streptococ.
Ovulele le-am introdus dupa o schema recomandata de doctor.
Acum, astept sa treaca ciclul si reiau tratamentul. Acum, am in plus, Carpicon supozitoare.

Theiuta

Mami si Nicolas

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela 1969 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elena_R

Te cred ca nu a fost usor sa treci prin atatea teste, operatii si dezamagiri.. nu doresc la nimeni asa ceva!

Si da, dupa atata timp te cam saturi sa tot auzi acelasi rezultat nefavorabil, vrei sa scapi de cosmarul asta cu orice pret.. Dar tot sunt de parere ca un oncolog poate te-ar putea indruma mai bine. Poate o operatie cu laser ar ajuta sa te vindece. Poate o operatie cu ansa electrica. Poate un tratament alternativ ar avea rezultate pozitive. Zic si eu, pt binele tau..

De exemplu citesc acum o carte numita "Women’s Encyclopedia of Natural Medicine" scrisa de Tori Hudson, in care vorbeste despre escharotic treatments pt CIN de orice fel. Eu sunt 100% adepta medicinei moderne, dar cand nu mai ai alta solutie nu strica sa incerci si metode alternative + nutritie, suplimente etc. mai ales ca nu dauneaza cu nimic.

Sper ca faci alegerea corecta pt tine.. Multa sanatate!



Acum am vazut ce a postat Theiuta si vreau sa-i raspund si Elenei.

Am incercat si metode alternative pana sa ma hotarasc pentru operatie.Vi le spun la gramada:
Gemoterapie:extract mladite rozmarin,zmeur,smochin
Homeopatie:sepia,ignatia,natrium muriaticum,drenor hepato-biliar
Medicamente naturiste:echinacea,activit imuno
Supozitoare:carpicon S,ceva preparat la farmacie si inca un unguent care nu mai tin minte cum se numeste
Spalaturi cu:pelin,marul lupului,galbenele,coada soricelului,musetel,etc
Medicamente alopate:VitaminaC CTB,Omega3,Coenzima Q10. Atat imi aduc aminte.Oricum ,rezultatul este ca saptamana viitoare fac histerectomie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela 1969 spune:

Mi-am adus aminte.Unguentul se numeste Miprosept.

Mergi la inceput