Experienta mea privind cancerul de col

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela 1969 spune:

Ce inseamna miomi?Isi facuse vreodata colposcopie sau biopsie?
M-ai speriat rau de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Chiar daca raman ovarele, in timp ciclul mestrual are de suferit.
Lorelei, vorbesti de cancer uterin?
Multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta

Chiar daca raman ovarele, in timp ciclul mestrual are de suferit.
Lorelei, vorbesti de cancer uterin?
Multa sanatate tuturor!

Da, vorbesc de cancer uterin.
Din pacate nu stiu mai mult, decat ca avea- miomi=fibromi? in uter si ca de data asta i-au facut biopsie. Nu stiu ce valori, cum, nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Salut
v-am ramas datoare cu un raspuns: prietena mea are PAP4 care cica e o forma de pre-cancer. Celulele deja isi schimbasera radical forma, dar inca nu e cancer. Ieri a fost operata ambulatorium si a spus ca totul a fost bine. N-am discutat direct, dar banuiesc ca a fost ca un fel de laparoscopie, ca altfel nu ii dadeau drumul in aceeasi zi acasa. E la fel de inchisa la tema asta si nu povesteste decat cand vrea si ce vrea. Si nici nu vreau s-o stresez. Doctorita i-a spus ca mai poate face copii, dar sarcina e cu risc. I s-au indepartat banuiesc depunerile/sau ce-o fi fost din uter si au fost trimise la biopsie. Se banuieste ca totul a fost foarte bine (pana la sosirea rezultatelor biopsiei). Prietena mea a avut ani in sir la testul papa nicolau PAP2, si dintr-odata s-a facut PAP4. Nu stiu daca am ajutat pe cineva cu informatiile astea, poate doar fete care sunt in aceeasi situatie, sa nu-si piarda speranta.
Multa sanatate va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorelei_19

Salut
v-am ramas datoare cu un raspuns: prietena mea are PAP4 care cica e o forma de pre-cancer. Celulele deja isi schimbasera radical forma, dar inca nu e cancer. Ieri a fost operata ambulatorium si a spus ca totul a fost bine. N-am discutat direct, dar banuiesc ca a fost ca un fel de laparoscopie, ca altfel nu ii dadeau drumul in aceeasi zi acasa. E la fel de inchisa la tema asta si nu povesteste decat cand vrea si ce vrea. Si nici nu vreau s-o stresez. Doctorita i-a spus ca mai poate face copii, dar sarcina e cu risc. I s-au indepartat banuiesc depunerile/sau ce-o fi fost din uter si au fost trimise la biopsie. Se banuieste ca totul a fost foarte bine (pana la sosirea rezultatelor biopsiei). Prietena mea a avut ani in sir la testul papa nicolau PAP2, si dintr-odata s-a facut PAP4. Nu stiu daca am ajutat pe cineva cu informatiile astea, poate doar fete care sunt in aceeasi situatie, sa nu-si piarda speranta.
Multa sanatate va doresc.


Lorelai...sa inteleg ca prietena ta este suspecta de cancer uterin, iar PAP-ul iesindu-i 4...are si o stare de displazie grava/carcinom in situ, pe colul uterin? Adica, 2 probleme?

Theiuta

Mami si Nicolas

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Am sa va povestesc si eu experienta mea, poate va va fi de folos.
Descoperit in 2005 miomi uterini in Franta. Acolo mi s-a propus scoaterea uterului, caci si acesti miomi pot degenera in cancer. Cel putin asa mi s-a spus.
Am refuzat operatia si am venit in tara pentru a face operatia. Am facut operatia in tara la Giulesti.
La controlul de 4 luni dupa operatie mi s-a spus ca am fibrom de 9 centimentii si ca nu stie ce anume mi s-a scos ca el (fibromul) e tot acolo.
Sunat pe dr, infuriat, plans, facut ca naiba, asta e...nu mai comentez. Va ramane un mare mister.
Am revenit in tara, fibromul era foarte mare, cam 14 cm, cu dorinta de a-mi pastra uterul. Am facut embolizare la dr Babes. Chin si dureri insuportabile dupa embolizare si o galeata de bani aruncati pe fereastra. NU faceti embolizare daca fibromul este foarte mare. Aruncati banii degeaba.
Pina la urma, datorita sangerarilor masive am facut in 2009 histerectomie subtotala cu pastrarea ovarelor.
Acum nu stiu, in afara asa se practica-scoaterea uterului in caz de suspiciuni si ma gandesc ca stiu ei de ce.
Vreau sa retineti ca am trecut printr-o operatie majora si inca o embolizare din dorinta de a-mi pastra uterul si poate, a mai avea un copil.
N-a fost posibil!
Inca un lucru, viata dupa histerectomie, este ok si super-ok.
M-am obisnuit cu ideea, ma consider intreaga, deocamdata nu m-am ingrasat cine stie ce.
Per ansamblu, sunt OK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela 1969 spune:

Giulia,ce inseamna "viata dupa histerectomie este O.K si super O.K"?
Ma intereseaza pentru ca peste o saptamana urmeaza sa ma operez si eu.
Si nu stiam nimic despre o eventuala ingrasare dupa acest tip de operatie.
Eu nu am fibrom ci imi iese tot timpul Pap3 si mi s-a recomandat histerectomie totala.
Nu sunt de acord cu aceasta operatie dar nu am alta alternativa.Ea poate ca exista dar nu am gasit inca doctorul care sa mi-o propuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Gabriela, ma refeream la recuperare dupa operatie care este OK pentru ca eu sunt "buna de carne", si la viata sexuala dupa histerectomie care este super-OK.Intrebasem si eu cum va fi viata sexuala pina sa fac aceasta operatie si n-am primit cine stie ce raspunsuri. Acum simt pe pielea mea, este la fel de bine ca inainte, uneori mai bine-nu mai am nici-un stres.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela 1969 spune:

Giulia, ai facut histerectomie clasica sau pe cale vaginala?
Consideri ca te-ai ingrasat in urma operatiei?
Ca eu sunt cam obsedata cu silueta.
Tie ti-a scos colul uterin si uterul, banuiesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Gabriela,

esti sigura ca vrei sa faci operatia nefiing sigura daca mai sunt si alte alternative? Nu lua asa usor decizia asta! Daca histerectomia te va ajuta pe de o parte cu problemele curente, vor interveni alte probleme la care nu te-ai asteptat.

Nu inteleg de ce doctorii recomanda acest tip de operatie pt displazie persistenta DA! sunt alte metode de a trata afectiunea pana sa ajungi la operatie totala! Aia ar trebui sa fie ultima varianta dupa ce le-ai incercat pe toate celelalte! Ai mai avut alte interventii pana acuma pt tratament?

Plus, trebuie sa fi foarte bine informata cu privire la afectiunea care o ai si sa decizi singura daca esti confortabila cu recomandarea doctorului. Daca nu esti atunci gasesti alt doctor. Nu exista pap3! poate asa se numeste in vocabularul curent, dar in terminologia de specialitate este CINIII (asta daca am inteles eu bine ce ai precizat ca ai).

Eu te sfatuiesc sa consulti un ginecolog oncolog pt problema ta. Ei au mult mai multa experienta cu astfel de afectiuni decat un ginecolog normal care mare parte a timpului si-o petrece in maternitate.

Mult succes si nu te multumi cu jumatate de raspunsuri! Lupta pt ceea ce crezi si vrei pt ca in definitiv, sananatea ta e in joc!

Mergi la inceput