Experienta mea privind cancerul de col

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Lolita , ce e inauntru nu conteaza pt. ca ovarele raman.
Daca e sa suspectam asa fiecare decizie atunci devine totul trist.
Din moment ce 2 sau 3 medici diferiti i-au spus acelasi lucru banuiesc eu ca nu toti vroiau doar sa o "taie".


***Fur is for petting**


http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:


XIO, chiar daca raman ovarele, stii ca scoaterea uterului duce la insuficienta ovariana si tot acolo ajungi, cu intarziere ce-i drept. Eu chiar nu sunt anti "taiere" (am fost suspecta de cancer de san si am decis inainte sa aflu exact ce si cum ca daca va fi asa, imi scot din start ambii sani), dar cred ca actele radicale trebuie bine cantarite. Si extirparea uterului unei femei aflate, cel putin teoretic, la varsta inca fertila, e un act radical. Iar argumentele pro si contra ar fi trebuit sa-i fie prezentate de medic, nu sa le caute pe forum.
Si nu vad nimic grav in a te indoi de deciziile medicilor si a cauta inca 10 pareri daca nu te simti impacata. Cu atat mai mult cand e vorba de un lucru ireversibil.
Gabriela, spui ca ai indicatie de operatie de la 2 chirurgi supercunoscuti. Consulta si un ginecolog specializat in problemele colului, ginecolog care sa nu fie in primul rand chirurg. Ziceai ca incerci sa ajungi la acea doamna Dinca, care are referinte destul de bune pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela 1969 spune:

Lo li Ta,n-am stiut ca extirparea uterului duce la insuficienta ovariana,nici n-am stiut ce presupune asta dar am cautat pe net si m-am speriat.Nu mi-a spus niciunul nimic, mi-au prezentat totul la maniera"scoti si scapi de belele"dar cu ce pret mi-au ascuns.

Sunt consternata, ar fi in stare sa ma mutileze fara nicio remuscare si fara sa fie necesar, doar pentru bani?

Amandoi m-au intrebat intai ce varsta am si daca am copii.Apoi mi-au prezentat varianta operarii.Imi pare rau ca nu i-am intrebat, daca nu aveam 41 de ani si un copil ce solutie mi-ar fi propus?

Si da, maine voi incerca sa ma programez la d-na dr.Dinca la Polizu pentru ca la Sanador sau Medsana are liber de abia peste 2 luni si nu mai pot sa astept.

As vrea sa va rog pe toate cele care cititi(si am observat ca sunteti multe)si care la un moment dat ati avut o problema ginecologica de care ati scapat,sa-mi dati decat numele doctorului care v-a ajutat.Atat.

Multumesc mult Lo li Ta pentru interesul aratat vis-a-vis de problema mea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:


Si doctorita Badea de la Micomi e buna, dar f greu de gasir.
Cu placere, Gabriela. Stiu ca de multe ori deruta si incertitudinea sunt mai neplacute decat diagnosticul in sine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Fetele va citesc si mi se rupe inima ca trebuie sa treceti prin asemenea incercari. Acuma nu sunt nici eu intr-o pozitie prea departe de probleme si am si eu nevoie de pareri si sfaturi. Problema mea e mai sus, cu uterul si am scris la Clinica Dc dar nu mi-a raspuns nici un profesionist doar 2-3 doamne dragute care au trait experienta sau doar au avut tangente.
Am fost acum o luna si ceva la un control de rutina si am aflat ca am uter fibromatos si un nodul la san. Mi-a facut examen papanicolau si secretie si mi-a recomandat si analizele uzuale de sange si urina ca nu le mai facusem de mult.
Deci uter fibromatos am inteles ca inseamna marit dar nu cu fibrom sau nu cu unul singur, si are legatura si cu sangerari mai abundente in timpul ciclului pe care le am de vreo 2 ani incoace.
Mi-a recomandat echografie transvaginala si la san. Pe prima am facut-o azi si mi-a spus mai intai ca am un uter marit dar fara formatiuni in interior, apoi a observat un nodul (sau ceva) pe peretele anterior, unde eu stiu ca ar trebui sa am 1-2 cicatrici de la cele doua cezariene.
Problema e ca desi nu mi se pare ca as avea prea mari probleme mi-a recomandat chiuretaj biopsic pe care am convenit sa-l fac in august cand vine din concediu. Intre timp joi acum fac si echo la sani.
Acuma, mie nu-mi suna bine deloc chiuretajul asta si ca procedura si ca posibil diagnostic, adica am tendinta sa iau in calcul si ce e mai rau ca diagnostic si incep sa ma intreb chiar cum e sa traiesti fara uter si cum ti se schimba viata (chiar si sexuala sa zicem). Si desi am 43 de ani ma simt inca tanara si "excelent" si nici nu ma gandesc sa renunt usor la nici o piesa cu care m-a dotat Dumnezeu sau mama natura.
Poate ma gandesc prea departe... atunci revin la realitatea prezenta si intreb concret in special pe XIO dar si pe cine a trecut prin experienta asta: cum se face pas cu pas un chiuretaj biopsic sa stiu si eu ce voi patzi acolo.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Buna, Dana d,
Orice ingrosare de mucoasa uterina se analizeaza la biopsie.In general, nu e vorba despre malignitate, dar asta e protocolul. In general, un uter fibromatos se asociaza si cu menstruatii abundente, foarte abundente.Si neregulate.Nu te gindi la rau.Nu e cazul.
In situatia in care ti se va propune scoaterea uterului (la femeile trecute de 40 de ani si care nu mai vor copii), problema este doar mentala.Se lasa ovarele, deci menopauza nu se instaleaza. ele continua sa secrete ovule, cu tot ciclul hormonal aferent. Practic, nu mai ai menstruatie.Atit.

Eu am facut un nou Pap la 4 luni de la interventie si nu e bun. C3. Poimiine sunt programata la doamna doctor. Sunt demoralizata.

Theiuta

Mami si Nicolas

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Theiuta, imi pare rau sa aud asta..
Asta e primul pap dupa operatie? Parca si data trecuta iti iesise mai grav pap-ul decat colposcopia/biopsia... sper sa nu fie asa grav si de data asta totusi. Desi cred ca e uzual ca pap-ul sa nu iasa bine la asa scurt timp dupa procedura, asa am inteles.
Tine-ne la curent cum merge consultatia poimaine si ce ti se recomanda

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daiana_raluk spune:

Theiuta,sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Buna, fetele!

Deci...modificarile celulare sunt low risk.Prinh urmare, am de pus msi multe tipuri de ovule, intarirea imunitatii cu mai multe tipuri de produse si ne mai vedem la finele lui octombrie sa mai facem o colposcopie si un Pap.

Doamna dr. Dinca mi-a accentuat inca o data: Nu intram in panica, fiindca nu avem de ce!

Theiuta

Mami si Nicolas

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Salut fetelor
Tocmai am aflat acum 2 zile ca una din prietenele mele are cancer. Stiu ca este foarte lapidar ce explic eu si in moment ea nu vrea sa vorbeasca despre asta deloc. Stiu doar de la sotul ei- care i-a spui alui meu, ca avea in uter miomi si mergea de doua ori pe an la medic. Anul acesta i-au facut suplimentar o biopsie care a iesit rau-i-au spsu ca are cancer. Din acest motiv o vor interna luni in spital pentru analize suplimentare. E normala internarea in spital pentru analize detaliate? Ati putea sa-mi dati mai multe informatii in ciuda putinelor informatii pe care le am? Repet, ea are in prezent o forma de negare si s-a retras de tot si nu vrea sa vorbeasca cu nimeni despre asta, din pacate...

Mergi la inceput