Experienta mea privind cancerul de col

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eusunteuasa spune:

Theiuta, ma ucur ca esti bine. Multa sanatate tie si tuturor mamicilor de aici care se lupta cu Hpv si nu numai intr=o forma sau alta. Miane seara urmeaza sa-mi fac si eu testul HPV, am o rana pe col si trebuie sa-i vedem natura. Mai sunt si ceva chisturi pe ambele ovare...
Dr Dumitru Mircea ma trateaza, e de fapt a 2a oara cand merg la dumnealui, sper sa fie bine!
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lri spune:

buna theiuta,
tin sa te anunt ca am scapat de chisturi si de rana care era la uter,acum astept sa imi vina rezultatul la hpv si trebuie sa repet analiza de clamydia peste inca o saptamana , papul e 3d si cin 1! oricum astept si de la voi alte opinii daca va confruntati cu o situatie asemanatoare
sanatate tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

am si eu o intrebare pentru fetele care merg la Polizu mergeti acolo in ambulatoriu sau in spital? se pot face programari?
daca de ex as vrea sa merg la aceasta dr. Dinca Gabriela cum procedez?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Gabitza, fie ca vrei sa mergi la ecografie mamara sau vaginala, fie la colposcopie, suni, ceri centralistei sa iti dea legatura unde vrei sa ajungi, si acolo te programezi. Da, au ambulatoriu jos, la parter.

Theiuta

Mami si Nicolas

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela 1969 spune:

Simt ca sunt pe cale sa fac si eu aceeasi prostie ca Theiuta si anume sa ma operez sa-mi scot colul si uterul, la indicatia a 2 chirurgi super cunoscuti si apreciati.

Testul Pap.spune asa:''Frotiul comporta celule bazale izolate sau grupate in gramezi, care prezinta inversarea raportului nucleo-citoplasmatic, cu tahicromazie si anizocariocromie''.
''Aspect citologic actual de leziune scuamoasa intraepiteliala de grad inalt(HSIL).''
''Recomandam evaluare colposcopica pentru stabilirea conduitei adecvate''.
"Citologie recent modificata(interpretata "CIII").

Acum spuneti-mi voi, cele care ati avut asemenea probleme sau care sunteti medici:nu vi se pare totusi ca recomandarea de a face histerectomie totala e putin exagerata in raport cu rezultatul de la Pap.(stiut fiind ca chirurgii recomanda cu larghete operatiile)?

Si chiar ati sta asa linistite stiind ca nu mai aveti aproape nimic inauntru?

Nu ati incerca sa faceti tot posibilul sa salvati ce mai puteti cu atat mai mult cu cat in momentul de fata diagnosticul nu pare asa de disperat?

Mi s-a spus ca asa voi sta linistita avand in vedere ca am 41 de ani si ca am deja un copil.Intr-adevar, a mai face un copil nu intra in obiectivele mele pe termen scurt(chiar daca o perioada mi-am dorit)dar daca ar fi sa fie nu cred ca l-as scoate.

Vreau sa ajung neaparat la dr.Dinca Gabriela la Polizu sa vedem ce spune.Nu mai am timp pentru ca deja mi-am facut programarea pentru operatie si trebuie sa stiu ce fac.

Theiuta, tu ce ai mai facut?Esti bine?Simt ca situatiile prin care trecem sunt asemanatoare si as vrea sa se rezolve si la mine la fel ca la tine.



Eu mai am o conizatie facuta in 2008 cu rezultat CIN II la biopsie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Gabriela , care-i faza cu "nu mai e nimic inauntru?". Cand aud chestia asta imi tot vine sa intreb daca foloseste cineva atat de mult ce e "inauntru" incat nu se poate fara?
Ti-as sugera sa faci ce iti spun medicii , ca stiu ei mai bine.
Si nu cred ca merita sa mori pt. ca tii prea mult la uterul tau . Conteaza mai mult copilul , sotul , parintii , familia , tu , decat un organ de care te poti lipsi fara probleme,nu crezi?


***Fur is for petting**


http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela 1969 spune:

Xio,chiar daca nu-ti admir stilul agresiv,iti multumesc ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi.

Si avand in vedere ca esti medic, asteptam de la tine un alt gen de raspuns, sa zicem unul profesionist.
Mai exact, sa citesti diagnosticul, sa incerci sa il interpretezi si sa-mi spui tu ca medic(chiar daca poate nu esti ginecolog)ce ai face daca as fi pacienta ta.
Sa ma convingi-cu argumente-ca este bine sa fac acea operatie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela 1969

Xio,chiar daca nu-ti admir stilul agresiv,iti multumesc ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi.

Si avand in vedere ca esti medic, asteptam de la tine un alt gen de raspuns, sa zicem unul profesionist.
Mai exact, sa citesti diagnosticul, sa incerci sa il interpretezi si sa-mi spui tu ca medic(chiar daca poate nu esti ginecolog)ce ai face daca as fi pacienta ta.
Sa ma convingi-cu argumente-ca este bine sa fac acea operatie.



poze



Nu sunt medic si nu imi permit sa comentez diagnosticul si tratamentul,am terminat doar facultatea de medicina , nu am experienta si notiuni atat de bine impamantenite incat sa comentez un astfel de caz. de aceea spun sa faci ce te sfatuiesc medicii respectivi , ca te sfatuiesc bine.
Mai ales ca ai deja copil , ai peste 40 de ani .
Oricum fiecare medic prefera alte teorii.



***Fur is for petting**


http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

"Ce e inauntru" conteaza pt ca o histerectomie la varsta asta induce implicit o menopauza precoce, iar eventuala subsitutie hormonala poate aduce alte probleme. Daca nu-ti scoate si ovarele e posibil ca menopauza sa mai intarzie cativa ani, dar oricum nu e f placut.
XIO, dupa cum prea bine stii medicii sunt si ei oameni, fac greseli sau abordeaza in mod diferit o anume situatie si cand e vorba de asa o decizie ai nevoie de mai mult decat "fa cum iti spun ei, sigur stiu mai bine".
La noi, orice s-ar spune, e o graba nejustificata spre "cutit". Am o prietena care a avut CIN III, celule maligne prezente, s-a tratat in Germania. I-a cerut medicului sa-i scoata colul, satula fiind de interventii (mai facuse conizatie) si drul nici n-a vrut sa auda. A spus ca cervixul are rolul lui si ca extirparea unui organ trebuie sa fie ultima varianta. De uter nici nu s-a pus problema.
In orice caz Gabriela, in cazul tau e posibil ca operatia sa fie indicatia corecta, dar trebuie sa iei o decizie in deplina cunostinta de cauza si nu ezita sa mai ceri pareri si mai ales, argumente pro si contra. Pana la urma ai facut colposcopie? Mi se pare foarte aiurea sa-ti recomande cineva histerectomie doar pe baza PAP-ului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela 1969 spune:

Lo li Ta,ultima colposcopie mi-a fost facuta pe 16.12.2009 si nu de catre acest medic care urmeaza sa ma opereze.Nu a iesit ceva care sa te sperie(Status postconizatie CIN1,CIN2,JSC nu se vizualizeaza EAA si ZIN contur neregulat si aspect tigrat pe buza posterioara a colului supestiva pt.LSIL si un buchet de vezicule neacidofile si slab iodpozitive-posibil endometrioza,la nivelul fundului de sac vaginal lateral drept punctatie fina iod negativa), motiv pentru care nu mi s-a mai facut si biopsie.

Cand i-am pomenit medicului actual de colposcopie-cu atat mai mult cu cat ea era recomandata ca o etapa ulterioara Pap-ului- a zis ca nu e cazul.Nici nu mi-a pus vreo intrebare ci doar s-a uitat putin prin hartiile pe care le adusesem si mi-a spus ca trebuie sa ma opereze.
Eu nu spun ca nu am nimic.Ba da, ceva am dar nimeni nu stie ce am, toata lumea bajbaie, imi fac colposcopia e bine, biopsia e bine, vina peste 4 luni.Peste 4 luni iese iar CIII si o luam de la capat.Nimeni nu-mi da niciun medicament, toti spun sa lasam organismul sa lupte.Dar daca vezi ca de 4 ani incearca sa lupte si nu face fata incearca sa gasesti motivul si sa-l ajuti cumva.

Si da, ai dreptate, chirurgii la noi se arunca prea repede spre cutit, de asta-i suspectez si eu.

Mergi la inceput