6 luni - se trezeste noaptea

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:


Destul de maricica la 6 luni?
pai daca e asa de ce nu se duc ei sa se serveasca cand le este sete,foame sau au nevoie doar de o alintare si un strans in brate sa se asigure cat de iubiti si doriti sunt?


Citat:
citat din mesajul lui ancadragoman

II mai dai san?
Daca nu incearca sa ii dai ceai sau apa cand se trezeste .Este destul de maricica pentru a nu mai manca noaptea si mai ales lapte praf care stim cat de greu se digera.
Succes si rabdare

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Anca,tu uiti un lucru fundamental, DRAGOSTEA,ei cresc cu dracoste la varsta asta si se trezesc cand vor ei sa se asigure ca sunt iubiti ,daca il pacalesti cu ceai e clar cat de mult ii place in lumea extrauterina.
Pun pariu ca esti genul de mamica ccc care-si lasa bebele sa planga 5 minute inainte de a merge sa-l ia in brate,sau citeste carti gen Capraru.

Citat:
citat din mesajul lui ancadragoman

"Care este logica si mai ales care este beneficiul copilului PACALIT cu apa sau, mai rau, ceai in loc de lapte, in conditiile in care alimentatia de baza a copilului pana intr-un an este LAPTELE ????"

Alimentatia de baza este laptele daca il bea ziua,noaptea la un copil de peste 6 luni nu ii mai este foame si daca bea lapte praf acesta se digera f greu .Alaptat este alta problema la care nu pot sa imi dau cu parerea deoarece eu i-am dat san pana la 4 luni.


anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

A mea pitica are 7 luni si daca nu se trezeste noaptea merg eu la ea si ma asigur ca este OK, iar cand se trezeste abia astept sa o iau in brate si sa o iubesc fiindca imi este dor de ea atatea ore,banuiesc ccc ca si ea gandeste la fel cand se trezeste ,desi o sa spuneti ca bebeii nu gandesc sau nu au logica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

al meu si la 3 ani se trezea noaptea, din diverse motive.La sase luni eram terminata de nesomn.Dar primul copil nu se trezea la sase luni?Rabdare si ... tutun

Ile , mami de Victor ( 22 dec 2005) si Andrei ( 25 iulie 2007)
www.flickr.com/photos/9510942@N05/show/with/4037258963/" target="_blank">POZE OSLO




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica


Destul de maricica la 6 luni?
pai daca e asa de ce nu se duc ei sa se serveasca cand le este sete,foame sau au nevoie doar de o alintare si un strans in brate sa se asigure cat de iubiti si doriti sunt?


Citat:
citat din mesajul lui ancadragoman

II mai dai san?
Daca nu incearca sa ii dai ceai sau apa cand se trezeste .Este destul de maricica pentru a nu mai manca noaptea si mai ales lapte praf care stim cat de greu se digera.
Succes si rabdare

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!




http://picasaweb.google.com/home



Si eu vreau sa se serveasca singur...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Da, venim si noi la club: 10 luni si de multe ori se trezeste plangand, cred ca de la dintisori. Nu-i nici apa, suzeta, doar tzitzi si gata.
Hehei, dar mai avem si nopti cand ne dam seama ca stim sa stam in picioare, atunci sa vezi spestacol, tipa de bucurie si o tine tot asa cam o ora, apoi dimineata sa vezi ce fresh suntem, adica mai putin eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Citat:
citat din mesajul lui adisor2246

SI BEBITZUL MEU A PRIMIT SAN PANA LA VARSTA DE CINCI LUNI CAND A INCEPUT SA SE TREZEASCA DIN 30 IN 30 MINUTE SAU IN CEL MAI BUN CAZ DIN ORA IN ORA.PEDIATRA MI_A RECOMANDAT SA TREC LA LAPTE PRAF CA PROBABIL LAPTELE DE LA SAN NU MAI ESTE DESTUL DE CONSISTENT(SI PUIUL MIC NU MAI LUASE CUM TREBUIE IN GREUTATE )ZIS SI FACUT ACUM ARE LUNA VIITOARE 1 ANISOR SI DOARME IN JUR DE 10 11 ORE NOAPTEA ,SE MAI INTAMPLA SA SE TREZEASCA DAR NU PENTRU A MANCA .CE SA ZIC INCEARCA SI TU POATE ASTA E CAUZA
DE BONDOCEL DULCE SI FRUMOS BART ADRIAN

FROM THIS MOMENT I HAVE BEEN BLESSED
I LIVE ONLY FOR YOUR HAPPINESS


Adisor - un medic roman sau belgian ti-a spus ca nu ai laptele ok?
Da-le tema de citit, site-ul asta http://www.lllfrance.org/
Sigur are nevoie.

"PEDIATRA MI_A RECOMANDAT SA TREC LA LAPTE PRAF CA PROBABIL LAPTELE DE LA SAN NU MAI ESTE DESTUL DE CONSISTENT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Spic de grau, mie mi s-a spus ca laptele este contaminat dupa 4 lunide alaptat si ca ar fi bine sa opresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Spic de grau, mie mi s-a spus ca laptele este contaminat dupa 4 lunide alaptat si ca ar fi bine sa opresc

http://picasaweb.google.com/home


incredibil...

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:


A mea are acusi 8 luni si cind are cite o noapte proasta sta de la 12 la 7 dimineata pe linga sin; adoarme profund si il scapa din gura, se trezeste dupa un timp si si-l ia iar. Are nopti cind maninca la 2 ore si nopti cind doarme de la 20-21 la 6. Are nopti in care se trezeste la 2-3 cu un chef de joaca si de povestit, ca abia dupa 2 ceasuri pot sa o culc la loc.
Da, sint obosita, dar o privesc ca pe o stare naturala pentru mame . Si visez la vremea cind o avea 2-3 ani si poate dormitul noptilor va deveni un obicei bine statornicit.

Nu sint de acord cu lapte praf de dragul "convingerii" sugarului sa doarma toata noaptea. Nici cu apa sau ceai la un copil asa mic.

E adevarat ca din ce am observat, copiii hraniti cu biberonul tind sa doarma mai mult noaptea, dar sa stiti ca nu o pun numai pe seama digestibilitatii diferite a laptelui praf, cit pe seama alintului pe care il reprezinta ghemuitul la sin in bratele mamei. Si imi asum afirmatia asta, fara a insinua ca bebelusii alaptati artificial nu sint alintati, sau nu li se satisface nevoia de dragoste, sau alte bazaconii de genul, concluzii la care se poate ajunge prin rastalmacirea rau-voitoare a ceea ce am afirmat.



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput