6 luni - se trezeste noaptea

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Poate sa fie de la dinti si daca zici ca nu mananca mult eu zic ca nu trebuie sa te stresezi ca o sa treaca

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ady80 spune:

Buna. Eu cred ca e de la dinti, daca pana acum iti dormea toata noaptea. La fel patesc si eu cu fetita mea cea mica ( 1 an), de obicei doarme toata noaptea, dar cand ii iese vreun dinsisor avem si noi nopti in care se trezeste sa manance. Dupa ce iese dintele se linisteste si doarme iar toata noaptea ( de la 9 seara la 8 dimineata, fara ceai, apa sau altceva). Pupici si sa cresteti mari si frumosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaMariaVV spune:

Vladut al meu s-a trezit pana la 2 ani din 3 in 3 ore sa-si bea lapticul (a fost alimentat exclusiv artificial, cu NAN). Desi e sanatos tun si arata super, mi-am pus si eu probleme de ce procedeaza asa. Am ajuns la concluzia ca era o forma de rasfat (dintre multele forme de rasfat pe care le are) si daca asta era placerea lui, daca asa se simtea bine, nu aveam de ce sa-i refuz lapticul. Acum are 2 ani si jumatate si se mai trezeste de-abia pe la 6-7 dimineata pentru laptic.
In alta ordine de idei, Victoria, de 3 luni si jumatate, se trezeste la 5 ore de la ultima masa de seara, apoi la 3 ore fix si asa se face dimineata. Depinde de copil. Cert e ca atunci cand ziceam ca am scapat de trezit, am luat-o de la capat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Erica are 2 ani si 4 luni si se trezeste si acum noaptea o data sau de 2 ori fara sa ceara ceva. Pur si simplu asa a fost ea de cand s-a nascut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

La 6 luni inca e micuta, fetita mea are un an jumate si inca se trezeste noaptea, o data, de doua ori.......
Cu papa noaptea nu-s de acord, aviz Theo , vb Ancai la 6 luni e destul de maricica sa nu mai pape noaptea, noaptea e pt somn, nu pt mancare, laptele este pt zi. Da, pana in 5-6 luni se intampla sa mai bea si noaptea lapte, ei se mai trezesc noaptea si de sete, se poate da ceai sau apa, dar si eu banuiesc dintii, mai ales ca manca bine si acuma nu mai papa, asa se manifesta si de la varsta asta deja incep s-o deranjeze.

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Crina are 1 si cateva zile...de vreo 3 luni (poate chiar mai mult) se trezeste noaptea...nu pentru mancare ci se trezeste plangand...mai nou ii dau caninii si doua maselute de sus...seara a devenit un chin sa adoarma...adoarme se trezeste si tot asa pana la ora 12.

E prea micuta sa nu se trezeasca noaptea...vezi exemplul meu, incearca sa ii dai sa pape laptic daca vrea...poate vrea doar alint...poate ii este sete sau pur si simplu vrea cu tine, este obositor dar nu prea ai ce sa faci

de Crina Alexandra www.onetruemedia.com/shared?p=6c29da1dcaea711431a9cb&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Din boboc in CRIN
Atat de mare sunt
Participam la concursul Klorane cu www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE" target="_blank">aa2, un vot va rugam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adisor2246 spune:

SI BEBITZUL MEU A PRIMIT SAN PANA LA VARSTA DE CINCI LUNI CAND A INCEPUT SA SE TREZEASCA DIN 30 IN 30 MINUTE SAU IN CEL MAI BUN CAZ DIN ORA IN ORA.PEDIATRA MI_A RECOMANDAT SA TREC LA LAPTE PRAF CA PROBABIL LAPTELE DE LA SAN NU MAI ESTE DESTUL DE CONSISTENT(SI PUIUL MIC NU MAI LUASE CUM TREBUIE IN GREUTATE )ZIS SI FACUT ACUM ARE LUNA VIITOARE 1 ANISOR SI DOARME IN JUR DE 10 11 ORE NOAPTEA ,SE MAI INTAMPLA SA SE TREZEASCA DAR NU PENTRU A MANCA .CE SA ZIC INCEARCA SI TU POATE ASTA E CAUZA
DE BONDOCEL DULCE SI FRUMOS BART ADRIAN

FROM THIS MOMENT I HAVE BEEN BLESSED
I LIVE ONLY FOR YOUR HAPPINESS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Hop si noi in acelasi club, dar eu nici macar nu mai ma agit... ca am realizat ca asa e Calin...
Cu cel mare, l-am alaptat pana la 6 luni si dupa ce l-am intarcat ii dadeam seara cereale si dupa baie dormea dus de la 11 la 6 dimineata. Era parfum
Acum, am dormit bine pana pe la 3 luni jumate, cand nu se trezea decat de 2 ori pe noapte la fix 3 ore sa suga... dupa aia, am luat-o cu treziri dese si neregulate, dureri si plansete si acum ne chinuie caninii si la 7 luni nu avem inca nici un dinte iesit...
Calin papa inca san si vad ca si el asa cum spuneau mamici se trezeste mai mult pt ca sa stea cu mine, ca daca il tin in brate sau langa mine in pat adoarme sau sta cu sanul in gura (incerc sa nu-l las, dar uneori adorm asa si uit).

Oricum, cred ca tine de copil si mai ales daca papa inca san, sigur vor sa stea mai mult cu mama, pt ca eu cred ca cu cat sunt mai mari, cu atat le place mai mult.

Eu sunt stresata ca desi ne-am diversificat deja cu unele alimente de la aproape 6 luni, am incercat sa-i dau cereale si nu le vrea nici chip. In cel mai bun caz, incerc tot pt satietate sa-i ascund din acelea simple in fructe sau iaurt, dar papa maxim 2 masuri de lapte cu cereale intr-un borcanel mic facut de mine cu fructe...

Eu insa ma bucur ca am san sa-i dau si ca asta ma ajuta sa nu ii dau lapte praf care nu e atat de sanatos... asa ca voi continua sa fiu zombi pana cand frumosul meu se va dezobisnui sa se trezeasca noaptea.

Sirimie, poate merge sa mai faci schimb cu sotul - eu asa fac in noptile cand nu mai pot efectiv - si mai ales ca dimineata trebuie sa fiu fresh pt cel mare sa il pregatesc de scoala

Va doresc nervi de otel si cat mai mult somn atunci cand se poate

Ana & Adrian (01.11.2002) & Calin (27.03.2009)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Annablue nu te stresa foarte tare ca nu papa cereale, nu e nicio problema, poate e mai bine asa , atata timp cat papa san e foarte bine. Inca ceva, te simte la orice chestie, incearca sa fii relaxata cu el

de Crina Alexandra www.onetruemedia.com/shared?p=6c29da1dcaea711431a9cb&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Din boboc in CRIN
Atat de mare sunt
Participam la concursul Klorane cu www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE" target="_blank">aa2, un vot va rugam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chris81 spune:

Baietelul meu are 1 an si 6 luni si inca se mai trezeste noaptea o data pentru lapte. Am incercat sa-i dau ceai in loc de lapte, il bea, dar dupa 30 de min se trezeste iar si-mi spune clar si hotarat ca vrea lapte. Nu stiu cum sa-l dezvat de mancat noaptea. Cand ii iese cate un dinte se trezeste mai des si nu vrea sa mai adoarma.

Mergi la inceput