6 luni - se trezeste noaptea

6 luni - se trezeste noaptea | Autor: sirimie

Link direct la acest mesaj

Fetita mea de 6 luni se trezeste noaptea si aparent cere de mincare. Azi noapte m-a tinut vreo ora Dar nu maninca spectaculos, iar eu sint prea obosita sa insist sau sa ii dau in somn pentru ca adorm si eu.

Un timp ma gindeam ca e bine sa manince si noaptea pentru ca ea e cam slabuta, dar vad ca nu maninca bine nici noaptea si nici masa de dimineata - inainte de aventurile nocturne minca mai bine dimineata.

Ultima masa de lapte e pe la 12, in somn, anume ca sa nu se mai trezeasca noaptea. Dar tot se trezeste.

Ce sa fac sa nu se mai trezeeasca noaptea? Prefer o masa consistenta dimineata decit 2 mese proaste si oboseala mea in plus.

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

fetita ta e prea mica la 6 luni ca sa nu se mai trezeasca noaptea. poate sa fie doar o perioada. isi va mai schimba de multe ori "obiceiurile".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Sirimie, asa a fost mereu? Sau a inceput de curand? Noi am avut vreo 5 nopti in care s-a trezit de mai multe ori noaptea. Insa a trecut totul. Iar cu fata mare am avut vreo jumatate de an de treziri din 2 in 2 ore, incepand cu 7 luni. Au diferite toane...
Ai inceput diversificarea? Daca da, serveste-i masa de cereale, de exemplu, pe la 7 seara. Si pe la 9 ii poti da sanul si culcarica. La ora 12 ii dai pt ca este ea treaza?

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

II mai dai san?
Daca nu incearca sa ii dai ceai sau apa cand se trezeste .Este destul de maricica pentru a nu mai manca noaptea si mai ales lapte praf care stim cat de greu se digera.
Succes si rabdare

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Baietelul meu, care a fost alaptat, s-a trezit noaptea sa suga pana dupa 1 an. Si nu o data pe noapte. O facea uneori si din ora in ora. Nu era vorba de foame, cat era vorba de nevoiea de mine, de alinare, de alint, sete ... nu stiu, mai multe la un loc. Era obositor pt mine, dar nu mi-am pus niciodata problema ca e anormal ce face. Fetita ta e mica si mie una mi se pare normal sa ceara de mancare si mai ales sa se trezeasca noaptea. Apar si eruptii dentare in perioada asta si ar putea fi si o trezire din cauza durerilor.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Baietelul meu, care a fost alaptat, s-a trezit noaptea sa suga pana dupa 1 an. Si nu o data pe noapte. O facea uneori si din ora in ora. Nu era vorba de foame, cat era vorba de nevoiea de mine, de alinare, de alint, sete ... nu stiu, mai multe la un loc. Era obositor pt mine, dar nu mi-am pus niciodata problema ca e anormal ce face. Fetita ta e mica si mie una mi se pare normal sa ceara de mancare si mai ales sa se trezeasca noaptea. Apar si eruptii dentare in perioada asta si ar putea fi si o trezire din cauza durerilor.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Corect. Si a mea printesa,9 luni, inca se trezeste noaptea. Si nu de foame. Ca atunci cnd o pun la san suge 5minute si readoarme.

Idem - fata vecinei care are 14 luni inca se trezeste noaptea: ptr alint, ptr ca tzitzi e suzeta, reconfortare, ii da sentimentul de securitate...

Baiatul meu in schimb, a fst pe biberon de la nastere, asa ca la 2,5 luni isi facea noptile.


Nu te ingrijora. Incearca sa recuperezi ziua, cnd doarme si ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancadragoman

II mai dai san?
Daca nu incearca sa ii dai ceai sau apa cand se trezeste .Este destul de maricica pentru a nu mai manca noaptea si mai ales lapte praf care stim cat de greu se digera.
Succes si rabdare


La 6 luni, sau in jurul acestei varste, este un puseu de crestere si mai ales inceputul diversificarii care conduc la schimbari comportamentale.

La 6 luni nu e deloc maricica pentru treziri noaptea. E adevarat ca sunt bebelusi care nu se mai trezesc de la 2 luni si altii care se trezesc si la 2 ani. Media de varsta la care normal ar fi sa NU se mai trezeasca noaptea sigur nu e sub 1 an.

Care este logica si mai ales care este beneficiul copilului PACALIT cu apa sau, mai rau, ceai in loc de lapte, in conditiile in care alimentatia de baza a copilului pana intr-un an este LAPTELE ????

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Si a mea s-a trezit pana la 7 luni noaptea ca sa o pun la san.
In timpul zile nu o mai alaptam, dar noaptea se trezea, desi dormea lipita de mine. Cand am scos tzitzi (pentru ca oricum tragea putin si se culca la loc, deci nu era vorba de foame), a dormit si ea fara sa se mai trezeasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

"Care este logica si mai ales care este beneficiul copilului PACALIT cu apa sau, mai rau, ceai in loc de lapte, in conditiile in care alimentatia de baza a copilului pana intr-un an este LAPTELE ????"

Alimentatia de baza este laptele daca il bea ziua,noaptea la un copil de peste 6 luni nu ii mai este foame si daca bea lapte praf acesta se digera f greu .Alaptat este alta problema la care nu pot sa imi dau cu parerea deoarece eu i-am dat san pana la 4 luni.


anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

A dormit toata noaptea de pe la 2 luni, doar de vreo 5 nopti se trezeste noaptea. Ii dau sa manince lapte cind se trezeste dar nu maninca prea mult. Si azi noapte parca nici nu vroia lapte, avea chef sa mearga

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

si fetita mea de 1 an si 3 luni, inca se trezeste noaptea. Cere tzitzi, suge putin si se culca la loc (si asta poate si de 3 ori pe noapte). Sper ca dupa ce om renunta la tzitzi sa dormim toata noaptea (ca sunt zombi ).
Daca dormea toata noaptea inainte,e posibil sa fie doar o perioada...Cum spunea cineva poate fi un puseu de crestere.

Ana & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...

Mergi la inceput