Ii fac program de somn sau nu ?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:



Irina mamica sefului mic Pierre-Sebastien





www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
*Miracolul nostru*




"If you wanna make the world a better place, take a look at yourself and make a change!"
Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Rhoneea, multumim pentru contributia valoroasa la acest subiect!

off-topic: ar trebui implementata o functie la forumul asta, sa nu se permita postarea de mesaje care nu contin text, ci doar emoticoane. Parerea mea.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Lorellay, pentru ca mai citesc aici mamici cu puiuti de 2, 3, 4 luni, TREBUIE ca toata lumea sa spuna ca e profund gresit sa-ti lasi bebelusul sa planga.
Am si eu doi copii si stiu ce solicitant e...cu toate astea nu i-am lasat niciodata sa planga neconsolati.
SAritul mesei de la ora 3 e PROFUND gresit, dragi mamici, sa nu cumva sa faceti asa ceva, stomacul bebelusului e cat o aluna in primele zile...si devin cat o nuca in prima luna. C=va dati seama ce repede se digera lapticul?

Deci, mi se rupe inima ca stiu ca un bebe de 4 luni a fost lasat sa planga, ma lasa rece "taria de caracter" a lui Lorellay, nu vreau sa intru in polemica, nici sa o acuz, putin ma intereseaza asta, ci doar sa spun tare si raspicat mamicilor cu bebelusi mici ca asa ceva NU SE FACE.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Am si eu o intrebare pentru mamicile care nu-si lasa copilul sa planga.
Sa zicem ca esti in baie cu samponul in cap si bebe incepe sa urle, taticul nu reuseste sa-l linisteasca. Ce faceti ca sa nu-l lasati pe bebe sa planga tinand cont ca va ia cel putin un sfert de ora sa iesiti din baie.
Ce solutie aveti la asta?? astfel incat bebe sa nu planga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

gabitza - nu s-a intamplat niciodata ca tatal sa nu poata sa il linisteasca. tot ce fac eu poate face si el la fel de bine. si nu dureaza 15 min sa iesi din baie - in maxim 30 de secunde iti poti clati parul. la nevoie mare iesi cu el cu sampon, iti pui un prosop peste (10 secunde) si-l clatesti mai tarziu. copilul e mai important decat parul.

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005

Am si eu o intrebare pentru mamicile care nu-si lasa copilul sa planga.
Sa zicem ca esti in baie cu samponul in cap si bebe incepe sa urle, taticul nu reuseste sa-l linisteasca. Ce faceti ca sa nu-l lasati pe bebe sa planga tinand cont ca va ia cel putin un sfert de ora sa iesiti din baie.
Ce solutie aveti la asta?? astfel incat bebe sa nu planga.



Tatal poate sa-l linisteasca pe bb. Se simte la fel de bine si in bratele mele sau ale tatalui ... decat singur in patut, sa planga in nestire. Cel putin in cazul nostru.



Inteleptul nu spune tot ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005

Am si eu o intrebare pentru mamicile care nu-si lasa copilul sa planga.
Sa zicem ca esti in baie cu samponul in cap si bebe incepe sa urle, taticul nu reuseste sa-l linisteasca. Ce faceti ca sa nu-l lasati pe bebe sa planga tinand cont ca va ia cel putin un sfert de ora sa iesiti din baie.
Ce solutie aveti la asta?? astfel incat bebe sa nu planga.



Ce scenarii... .


1. Imi pun un prosop in cap, ma sterg in doua secunde pe corp si merg la Bebe.

sau

2. Il aduce tati pe Bebe in baie si ne conversam toti 3 .



Totusi, ce legatura o fi intre plansul in brate la tati si lasat sa planga, singur, la el in patut?







Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005

Am si eu o intrebare pentru mamicile care nu-si lasa copilul sa planga.
Sa zicem ca esti in baie cu samponul in cap si bebe incepe sa urle, taticul nu reuseste sa-l linisteasca. Ce faceti ca sa nu-l lasati pe bebe sa planga tinand cont ca va ia cel putin un sfert de ora sa iesiti din baie.
Ce solutie aveti la asta?? astfel incat bebe sa nu planga.



Mie mi s-a intamplat de multe ori sa fiu in cada si sa se trezeasca unul din copii plangand (am evitat mult timp sa fac baie cat ei erau treji, tocmai in idee ca as avea mai mult timp pt mine). Cand erau mai mici (cam intre 1 si 2 ani jumate), daca se trezeau din somnul de noapte (si se intmpla ) nu prea il acceptau pe tati si intr-adevar ii era greu sa ii linisteasca. Dar in cazul asta nu mi-a luat niciodata mai mult de 30 sec sa ies in viteza din apa, sa pun un prosop/halat pe mine si sa ma duc la ei (de multe ori trebuie sa-i iau pe amandoi odata in brate si zau ca nici nu o zic ca sa ma luad, ii iau in brate pe amandoi si acum, la 4 ani). Cat timp erau treji, sau cand erau mai bebici (sub 1 an) nu era nici o problema sa ii ia tati in brate sa-i linisteasca.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Alina eu am doi copii, fiecare doarme cand ii este somn. Program propriu zis nu le-am facut dar atunci cand cel mic a inceput sa doarma al doilea somn din ce in ce mai tarziu am facut in asa fel incat sa si-l scoata. Adica in loc sa il las sa doarma de la 18:30 pentru doua ore am incercat sa il culc la 19 - 19:30 de seara. Nu doarme toata noaptea, nu adoarme singur. In timp ce il adorm pe cel mic il iau pe cel mare langa mine in pat/camera si facem diferite jocuri sau eu ii citesc sau sta cu sotul. Intr-un fel mi-as dori sa doarma amandoi in acelasi timp pe de alta parte e bine ca dupa ce adoarme Dimitri am timp doar pentru Alexei iar lui ii place asta foarte mult. Cu trezitul la ora 5 nu am cuvinte de incurajare tot ce pot sa iti spun este ca ar putea fi o perioada, la Alexei asa a fost si a trecut de la sine. Iti recomand o carte "The no-cry sleep solution" care ofera o alternativa la plans (eu nu sunt de acord cu lasatul sa planga la nici o varsta din niciun motiv), nu e o metoda minune dar cu rabdare poate reusesti sa il faci sa doarma mai linistit, sa adoarma mai usor.

Pentru cine intreba s-a intamplat de multe ori sa fiu in dus cand plange Dimitri, ma limpezesc, arunc prosopul pe mine si fug la el, nu cred ca imi ia mai mult de 2 minute toata actiunea. In timpul asta fie sta Alexei in usa camerei si zice vine tzitzi, vine tzitzi sau ii face sotul sssttt, ssssttt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Muuh
In timpul asta fie sta Alexei in usa camerei si zice vine tzitzi, vine tzitzi .

Miruna, mama lui Alexei (13.07.2006) si a lui Dimitri (02.09.2008)


Nu m-am putut abtine. Super ! ai si galerie.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput