Ii fac program de somn sau nu ?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

un om avea un cal, si calu nu avea nimik impotriva!


scuzati-ma,dar nu m-am putut abtine....de unde s-a plecat si unde s-a ajuns....oare nimeni nu sesizeaza ca sunteti off-topic total???


cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


BAZARUL LUI MIHAITA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

cred ca e problema mea la ce ma gandesc atunci cand scriu pe forumul asta...
si mai cred ca e dreptul meu sa-mi cresc copiii cum cred eu...si sa iau sfaturile care le consider eu ok pentru asta...
si mai cred ca fiecare poate sa-si spuna parerea civilizat....
cu "educatia spartana" ()copiilor mei le e bine...fara sa-mi spuna cineva ca nu..

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Nu cred ca suntem chiar off-topic, cele care afirmam ca nu prin plans 15 min. se adoarme un copil. Lorellay a "sfatuit-o" pe Alina (autoarea sb.) cum sa-si adoarma copilu', printr-un regim strict si dur, nu aia, nu aia, nu mama, nu leganat etc. Celelalte (printre care si eu) sustin doar ca nu-s astea metodele corecte, are legatura, nu?

Asa ... lorellay eu am incercat sa fiu ff diplomata si sa ascult cu calm explicatiile tale (nu ai fost obligata, da' daca tot te-ai bagat), dar nu mai insista sa ne convingi ca ai procedat corect, ca nu e asa. Clar! Au spus-o mai multe fete, au argumentat ... motivele tale ... ca e greu cu 2 copii, nu tin. Ai spus din start ca asa ai procedat la ambii copii (metoda asta fortata cu plansul pana nu mai poate bb si adoarme el cumva), deci, la primul ... era singurul, puteai sa-l "scutesti" de un astfel de tratament. Asa gandesti tu, asa consideri ca e bine (dar nu e, repet). Plus ca mai vii sa spui ca mai erau persoane prin preajma, deci 5-10 min. avea cine sa stea cu baiatul cel mare. Nu o lua ca pe o judecata, ci reflecta si nu incerca sa ne convingi tu pe noi .. convinge-te pe tine ca nu se face armata cu un bb de 4 luni.



Inteleptul nu spune tot ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Citat:
scuzati-ma,dar nu m-am putut abtine....de unde s-a plecat si unde s-a ajuns....oare nimeni nu sesizeaza ca sunteti off-topic total???

Avand in vedere ca dresajul a fost prezentat initial ca fiind necesar inspre binele copilului, eu cred ca s-a ajuns exact unde trebuia sa se ajunga.

Citat:
.EU i-am "educat" pe amandoi cu somnul...
Codrin de la 5 luni nu s-a mai trezit noaptea, iar somnul de dimineatza i l-am scos imediat dupa un an...parca un an si 3 luni.Dar a fost destul de greu..era mofturos la masa de pranz..mai ca-i pica nasul in farfurie..si adormea si mai greu la amiaz.Dormea putin.Seara era tot obosit.


Lorellay, daca la fetita ai folosit argumentul ca ti-a fost greu cu 2, la primul ce scuza ai avut?

Edit: Abramburiko,

2: "cei care nu respecta legile merita orice li se intampla."
3: "legile ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

cu "educatia spartana" ()copiilor mei le e bine...
Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]




Si isi exprima sentimentele pozitive si starea de bine prin plans si pavor nocturn.


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

cu "educatia spartana" ()copiilor mei le e bine...



Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]




Stim! Ne-ai mai zis ca plang de fericire. Altceva?




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

chiar nu intelegeti ca oricat sariti la mine...eu asa consider ca e ok?ce va e asa greu?
cred ca era suficient "nu faceti ca ea" si gata...
ma lasati rece...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Macar acum ne intelegem la partea cu asa gandesti ca e corect sa-ti adormi copilul. Ok. Iti place atunci sa faci pe victima?? Pt. ce n-ai spus de la inceput asa, fara motive de genul "vai, ce greu mi-e cu 2 copii, vai ce sufar sa-i aud plangand".

Alina, da, nu dupa metoda lorellay se adorm copiii ...



Inteleptul nu spune tot ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

chiar nu intelegeti ca oricat sariti la mine...eu asa consider ca e ok?ce va e asa greu?
cred ca era suficient "nu faceti ca ea" si gata...
ma lasati rece...



aaaa, pai nici nu aveam pretentia ca postarile noastre or sa te atinga la coarda sensibila ... daca nu au facut-o plansetele copilasilor tai ...



Inteleptul nu spune tot ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

carol de cand e doarme foarte bine si cu placere

noi nu am facut mare lucru si nu avem merite speciale - doar am vazut cand e obosit, cand dadea semnul ca ar vrea la culcare, si-l punem la somn. acuma are 2 reprize in timpul zilei si toata noaptea - se trezeste pe la 6, mananca si mai doarme putin pana la 8.

cum am facut noi - l-am pus intotdeauna pe la 9 si ceva la somn, treaz fiind, dupa baita. daca nu suntem acasa sau nu vedem cat e ceasul, la 9 si jumatate cel tarziu adoarme unde e. pe jos printre jucarii daca e - acolo doarme. el e genul de copil care nu poate sa doarma in brate - am incercat eu, dar daca ne simte vrea joaca si apoi se maraie de oboseala - asa ca aici am avut pur si simplu noroc.

niciodata nu l-am lasat sa planga singur in patut, nici macar sa maraie. ca el nu maraie degeaba - sau ii e foame, sau a scapat suzi, sau ceva vrea el. oricum, eu deja reactionez instinctiv cand il aud plangand, mie imi face rau plansul lui. si cum stie ca intotdeauna suntem aproape plange doar cand e ceva grav grav - de ex foamea. asta e ce poate fi mai grav. pt suzi maraie putin ca stie ca e suficient ca sa venim.

la trezire ne "cheama" pe limba lui - semnul ca vrea joaca. intotdeauna l-am luat din patut imediat ce a semnalizat ca e treaz. nu il las acolo singur sa se joace - patutul e doar pt somn. joaca e aici in living cu mine, unde face tot ce vrea el.

daca vreodata vad ca protesteaza la pusul in patut inseamna ca de fapt nu vrea somn (in cazul in care foamea e rezolvata deja) si atunci nu insist, il iau inapoi imediat. ca nu vreau sa ii fie groaza/frica/urat de patut. pana acuma il iubeste, cand il punem in pat la momentul potrivit ne zambeste, se intoarce cum stie el ca e bine si nani.

in tot ce am facut pana acum, am vazut ca cel mai bine e cand asculti de natura copilului. fara program, fara ceas, fara lucruri prestabilite. natura ii ajuta sa isi faca singuri si program de mancare si de somn.

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput